Veteriner işleri yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı

Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nden 19 Temmuz 2018 tarihinde yapılan açıklamada; müdürlüğün yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Veteriner işleri yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı

Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nden 19 Temmuz 2018 tarihinde yapılan açıklamada; müdürlüğün yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verildi.

21 Temmuz 2018 Cumartesi 10:26
Veteriner işleri yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptı

Vektör mücadelesinde önemli olan faktörün fiziksel mücadele olduğuna dikkat çekilen açıklamada şunları dile getirildi: “Fiziksel mücadelelerinbaşında dere ıslah çalışmaları, fosseptik, su patlamalarımızın giderilmesi, vahşi çöplükalanlarımızın ıslah edilmesi ve larva mücadelesidir. Bu mücadelenin asıl hedefi sivrisinek, karasinek gibi haşeratın kaynağında kurutup üremesini engellemektir. Bu mücadelede 2017-2018 kış sezonunda, Keşan Merkez, Mecidiye, Erikli, Danişment ve Yayla Sahillerinde 9 kmdere ıslah edilmiştir.” 

Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü olarak, yılbaşından bugüne kadar Keşan

ve mücavir alanlarında (Erikli-Mecidiye, Yayla-Danişment sahilleri) ortalama 20 günde bir 13

periyot, larva mücadelesi yapıldığının belirtildiği açıklama şöyle sürdü: “Kullanılan biyosidal ürünler sivrisinek larvasına etkiliürünlerdir, diğer canlılara ve çevreye zararı yoktur. Larva mücadelesi sivrisineğinüreyebileceği durgun sular, fosseptik kuyuları, süs havuzları, kullanılmayan yüzme havuzları, bina altlarında biriken su kaynakları, çiçek altlıklarında biriken sular, atık durumdaki

kullanılmayan taşıt lastikleri, dereler, çeltik tarlaları en önemli sivrisinek üreme alanlarıdır.

Bu alanlar için 20 günde bir larva mücadelesine uygun larvasitler kullanılarak mücadele

yapılmaktadır. Keşan Belediyesi vektör mücadelesi için 22 FT 837 – 22 RJ 165 plakalı iki araç ve 8 kişi personel ile mücadele etmektedir. Şu ana kadar görevlerini eksiksiz olaraktamamlamışlardır. Görev alanı olarak Keşan ilçesi 5 km2’lik bir daire kabul edilerekyapılmaktadır. Keşan ilçesine yakın olan 500 hektarlık çeltik alanları sorumluluk alanımızdaolmadığı halde gerekli mücadele Keşan Belediyesi tarafından yapılmaktadır. Çeltik alanlarıçeltik komisyonu sorumluluğunda olup yeterli mücadele yapılmamaktadır. Çeltik alanlarındamücadele yapılabilmesi için 10 günde bir larva mücadelesi, haftada bir uçkun mücadelesiyapılmalıdır. Edirne ve ilçelerinin tamamında larva mücadelesi sürekli ve etkin bir şekildeyapıldığında sağlıklı bir mücadele yapılmış olur. Karasinek mücadelesi ortalama 25-30 günde bir 10 periyot olarak yapılmıştır. Karasinek mücadelesi hayvan ağırları, gübrelikler, çöp bidonları, vahşi depolama sahalarını(çöplükler) kapsamaktadır. Bu konuda İzzetiye Mahallesinde 350 adet ahır, PaşayiğitMahallesinde 170 adet ahır, Keşan da 250 tane ahır yer almaktadır. Mücavir alanlarda kifaytonlar, atların yaşadığı alanlar, Eriklide ki çöp toplama yeri mücadele de etkili olduğumuzalanlardır. Karasineğin oluşumunda ki en önemli etken çöpe atılan çöp poşetlerinin ağzının açıkolması ve çöp konteynırlarının kapaklarının açık bırakılmasıdır. Bu konulara dikkat edildiğitakdirde karasinek sorunu çözüme ulaşacaktır. Karasinek mücadelesi uçkun, çöplerin vegübreliklerin toplandığı alanlarda uçkun ve larva mücadelesi aralıksız devam etmektedir.

Araç üstü Soğuk Sisleme (U.L.V.) mücadelesinde en büyük sorun araçların uygunolmayan şekilde park etmesi, dar olan cadde ve sokaklarda Keşan Belediyesine ait biyosidaluygulama araçlarının geçişini zorlaştırmaktadır. Caddeler ve sokaklar araçlarla kapalıolduğunda araçlarımız U.L.V. cihazı ile birlikte bu cadde ve sokaklara giremediğindensağlıklı bir uygulama yapılamamaktadır. Araçlarımız saatte 20 km hızla durmadan saat 20.00-22.00 arası uygulama yapmaktadır. Ayrıca bu görevin yapılabilmesi için rüzgar hızı saatte 10km den az olmalıdır. 2018 yılından itibaren 6 kez Erikli-Mecidiye, 6 kez Yayla-Danişment ve9 kez Keşan içinde U.L.V. bugüne kadar yapılmıştır. 2018 yılı içerisinde 52 haşerat şikayetinemüdahale edilmiştir. Müdürlüğümüzce tüm yıl boyunca ayda bir olmak üzere rodents (Kemirgenler,sıçanlar, fareler vs.) çalışmalarımız logarlar, kanalizasyon ve yaşayabilecekleri ortamlardayapmaktayız. Keşan’ın diğer bir sorunu olan metruk binalar (Eski, terk edilmiş, kullanılmayan, atıl vs.) kontrolümüz altındadır. Keşan genelinde 90 adet metruk bina olup ayda bir haşerat mücadelesi yapmaktayız.”

2018 Ocak ayından buyana 350 adet sahipsiz sokak hayvanının kısırlaştırılıp kuduz aşıları ve tedavileri yapılığının aktarıldığı açıklama şöyle sona erdi: “350 adet mikroçip, 330 adet kulak kulak küpesi takılmıştır. 25sokak köpeğimiz sahiplendirilmiştir. Ocak ayından bugüne kadar 265 şikâyete gidilmiştir. Keşan da Özgün Yapı, TOKİ Konutları, ADD Parkı ve Karaağaç Parkına kedi beslenmeodakları yerleştirilmiştir. Belli noktalara mama ve su odakları yerleştirilmiş olup; ekiplerimiz belli periyotlar da mama ve su koyup, temizliğini yapmaktadırlar. Ayrıca iki noktaya ekmekkumbarası montajını yaptık. İlerleyen günlerde mama ve su odaklarımızı çoğaltmayıplanlıyoruz. Bu odaklara kış aylarında mama bittikçe, yaz aylarında hayvanların beslenmesorunu daha az olduğu için haftada 1 kez mama takviyesi yapılmaktadır. Sahipsiz sokak hayvanları ekibimiz, 2 Veteriner Hekimi, 1 Veteriner Teknikeri, 4 işçiile faaliyet göstermektedir. Ayrıca yeni ve modern bir şekilde dizayn ettiğimiz 22 RD 272plakalı aracımız ile hizmet vermekteyiz. Kış ve yaz aylarında yine belli periyotlar da Erikli, Yayla sahillerindekihayvanlarımızı besliyor ve onların rehabilitelerini yapıyoruz. Sokak hayvanları ekibimiz 7/24her türlü şikâyete müdahale edilmektedir. Sokak hayvanları ile ilgili şikâyetler ve ihbarlar 714

11 85 ve 153 ihbar hattından bildirilebilir. Belediye olarak 5199 Sayılı Hayvanları KorumaKanuna istinaden sadece sahipsiz sokak hayvanları ile yetkiliyiz. Sahipli hayvanlar yetkimiz dışında kalmaktadır. Ayrıca inşaatına başlamış olduğumuz yeni sokak hayvanları geçici bakımevimizin

inşaatı hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bu yılsonuna kadar faaliyete açmayıplanlamaktayız.2018 yılında Ahmet Yenice, Ali Kale ve Kardeşleri, Yekta Baydar ve CumhuriyetOrtaokulları 6.sınıf öğrencilerimize Veteriner Hekimi ve Veteriner Teknikerimiz eğitimseminerlerini vermiş olup; konu ile ilgili broşürlerimiz öğrencilerimize dağıtılmıştır. Belediyebinamızın girişine; belli aralıklarla ile yaptığımız çalışmalar hakkında ayaklı panolarımızıyerleştirmiş olup; toplumu bilinçlendirmek için yerel basın yayın organlarına bilgilendirmeyapılarak kültürel mücadelemizde devam etmektedir.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol