Yalçın Akay, TOKİ’den emeklilere taksitle ev imkânı haberlerini değerlendirdi

“Bu konu çok net ve anlaşılır olmaktan uzak”

Yalçın Akay, TOKİ’den emeklilere taksitle ev imkânı haberlerini değerlendirdi

“Bu konu çok net ve anlaşılır olmaktan uzak”

20 Ağustos 2015 Perşembe 09:17
673 Okunma
Yalçın Akay, TOKİ’den emeklilere taksitle ev imkânı haberlerini değerlendirdi
 Keşan Tüm Sivil Emekliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yalçın Akay, TOKİ’den emekliye 210 TL taksitle konut’ haberleri üzerine dün yazılı bir açıklama yaptı.

Konuyla ilgili olarak haberlerin basında ve televizyonlarda yer almasından sonra üye olsun olmasın birçok emekliden bu yönde sorular sorulduğunu kaydeden Akay, konunun net ve anlaşılmaktan uzak olduğuna dikkat çekti.

Akay’ın açıklaması şöyle:

AÇIKLAMALAR NET VE ANLAŞILIR DEĞİL

“Değerli emekli arkadaşım… Televizyon ve gazetelerde ‘TOKİ’den emekliye 210 TL taksitle konut’ adlı duyuruyu görmüş ve okumuşsunuzdur. Bu konu ile ilgili olarak hemen her gün emekli dost ve arkadaşlarımdan gelen sorulara muhatap oluyorum. Aslında bu konu çok net ve anlaşılır olmaktan uzak, ayrıca doyurucu ve ayrıntılı da değildir. Buna rağmen emekli arkadaşlarımıza bu konuda az da olsa aktaracaklarımız onları en azından şimdilik rahatlatabilir düşüncesindeyiz…

EMEKLİLER EV SAHİBİ OLABİLECEK Mİ?

Şöyle ki, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ev sahibi olmayan emeklilere ev sahibi olabilme olanağı sağlanacağını açıklamıştır. Bu açıklama TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan tarafından yapılmıştır. TOKİ hedef kitle olarak dar gelirli ve emekli vatandaşları almıştır. Elbette bu muhataplarını sevindirecek iyi bir proje ve haberdir. Ancak bu açıklama ayrıntılardan uzak kaldığından, çok iyi anlaşılabilecek kadar somut değildir. Burada düşüncelerimizi açıklarsak ayrıntılar konusunda önümüzdeki günlerde, ilgili ve yetkili mercilerden daha somut, anlaşılır ve ayrıntılı açıklamalar gelebilir düşüncesindeyiz.

AVANTAŞLARDAN FAYDALANACAKMIŞIZ

Şöyle ki, Sayın TOKİ Başkanı açıklamasının bir yerinde emekli vatandaşlara her projede %20 kota tanıdıklarını beyan etmiş ancak hemen arkasından da ‘Emekli vatandaşlarımız, emekli kartlarını gösterdiklerinde, kendilerine ayırdığımız %25’lik kontenjan avantajlarından faydalanabiliyorlar’ demiştir.

CEVABINI ARADIĞIMIZ SORULARIMIZ VAR

Bu konu ile ilgili olarak yetkililere sormak ve yanıtını almak istediğimiz sorular şunlardır:

1. Her emekliye her bir projede ayrılan kontenjan % 20 mi, % 25 midir?

2. Bütün daireler 2+1 midir?

3. Sayın Başbakan Davutoğlu’nun 7 Haziran seçimleri öncesi yaptığı açıklamada taksitler 250 TL ve süre 240 aydı.

4. Başkan Mehmet Ergün turan ise taksitler 210 TL ve 220 TL süre yine 240 ay şeklinde açıklama yapmıştır. Hangisi geçerli ve doğru olandır?

5. Başkanın açıklamalarında konutların Anadolu’nun birçok yerinde yapılacağından söz ediliyor, bu konuda başka açıklama olacak mı?

6. Bizler de emekliyiz. Trakya’da oturuyor ve Trakyalıyız. Edirne’miz, Kırklareli’miz ve Tekirdağ’ımız var. Bir de bunların dışında dünyanın gözbebeği gerçek İstanbul’umuz var. Çünkü İstanbul, gerçek anlamda bir Trakya toprağıdır. Sanırım bir proje de Trakyalı emekliler için geliştirilebilir. Tüm yetkili ve ilgililerden bu konuda anlayış, ilgi ve kısa bir süre içinde açıklama bekliyoruz.”

Son Güncelleme: 20.08.2015 09:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol