Yeni ehliyetler 400 TL’lik avantaj sağlayacak

AFİŞLE DUYURMAYA BAŞLANDI

Yeni ehliyetler 400 TL’lik avantaj sağlayacak

AFİŞLE DUYURMAYA BAŞLANDI

30 Aralık 2015 Çarşamba 09:39
1020 Okunma
Yeni ehliyetler 400 TL’lik avantaj sağlayacak
 İçişleri Bakanlığı 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren değiştirilecek yeni ehliyetler için 15 TL fiyat belirlerken, yeni ehliyetler uluslararası standartlara sahip olacağı için yıllık 415 TL alınan 'uluslararası sürücü belgesine ihtiyaç kalmayacak. Bu da Yunanistan’a araçla gidecek Türkler için 400 TL’lik avantaj sağlayacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016'dan itibaren değiştirilmeye başlanacak. Ehliyetleri değiştirmek isteyenler yeni yıldan itibaren sağlık raporu, 1 biyometrik fotoğraf, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ile hizmet bedeli olan 15 TL’nin anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren ödendi belgesiyle birlikte emniyet müdürlüklerinin trafik tescil şube müdürlüklerine başvuracak.
AFİŞLE DUYURMAYA BAŞLANDI
Edirne Emniyet Müdürlüğü de yeni ehliyetlerle ilgili hazırladığı bilgilendirme afişiyle yapılacak işlemleri halka duyurmaya başladı. Afişte izlenecek yol ve gerekli evraklar anlatılırken, yeni ehliyetlerin Yunanistan’ın da aralarında olduğu 84 ülkede geçerli olduğu ifade edildi. Buna göre özel araçlarıyla Yunanistan’a gidecek olanların 415 TL’ye “Uluslararası Sürücü Belgesi” alma zorunluluğu da ortadan kalmış oldu. Yeni ehliyetlerin 15 TL’ye mal olduğu düşünüldüğünde 400 TL’lik bir avantaj sağlayacak. Yeni tip ehliyetler tek basım merkezinden sürücülere posta yoluyla gönderilecek.
ŞU ANDAKİ SİSTEM NEYDİ?
Türkiye'den Yunanistan'a özel araçları ile gidecek olanların mecburen uluslararası ehliyet alması gerekiyordu. Gümrüklerdeki TURING istasyonlarından alınabilen uluslararası ehliyetler için 1 yıllık 415 TL, yenileme için ise 224 TL ödeniyordu.

Son Güncelleme: 31.12.2015 09:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol