Yerel basın destek bekliyor

Yerel basının yaşadığı ekonomik sıkıntılara bir yenisi daha eklendi. Gazete kâğıdına kur nedeniyle gelen artış zaten zorda olan yerel basına ek yük getiriyor.

Yerel basın destek bekliyor

Yerel basının yaşadığı ekonomik sıkıntılara bir yenisi daha eklendi. Gazete kâğıdına kur nedeniyle gelen artış zaten zorda olan yerel basına ek yük getiriyor.

30 Ağustos 2018 Perşembe 09:40
Yerel basın destek bekliyor

HABER MERKEZİ

Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Derya Sarılarlı yaptığı açıklamada yerel basının ekonomik olarak rahatlaması için yapılan girişimler sürerken kurdaki aşırı artışa bağlı olarak maliyet artışının olmasının gazetelere yeni bir yük getirdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Gazete kağıdı yurtdışından ithal ediliyor. Dolayısıyla dövizdeki artıştan etkileniyor. Gazetelerin en yüksek girdilerinden birisini kağıt ve baskı oluşturuyor.

Son olarak Konya ve İzmir'de yerel gazetelerin tasarruf için haftanın 7 günü yerine, bizde olduğu gibi Pazar günleri çıkmama kararı aldıklarını öğrendik. Bu uygulamanın bazı illerimizde de uygulanacağı bildirildi.

Edirne'de gazete baskı maliyetlerinin arttığını matbaa ve gazete sahipleri ile yaptığımız görüşmelerden öğrendik.

Daha önce 7 olan kadro mecburiyetinin 6'ya düşürülmesinin maliyet açısından olumlu olduğunu bildirmiştim. Gazetelerin mevcut kadrolarını doldurmak için 'Naylon' kadro yapmak zorunda olduklarını bildiğim için 1 kişinin vergi ve SGK maliyeti 800 lira seviyesinde olduğu düşünülürse yıllık 10 bin lira tasarruf sağlanacak.

Bu arada gereksiz yere basın sektöründen sigortası ödenecek kişilerde ortada gereksiz yere gezmeyecek.

Bu işi adam gibi yapanların mağdur olma ihtimali yok.

Bu işlerle ilgisi ve yeterli bilgisi olmayanlar gereksiz ve yersiz eleştiri yapmışlar.

Burada asıl olan yerel gazetelerin yaşamasıdır. Gazetelerin kapanması halinde neler olacağını iyi düşünmek gerekiyor.

Resmi ilanların sürmesi, gazetelerin sayfa sayılarının azaltılması ve mecburi satış sayısının azalması için mücadelemiz sürecektir.”

Sarılarlı, ülkemizde yaşanan ekonomik savaşın yerel basını da etkilediğini belirterek, “Ülkemizin tüm kurumları ve kuruluşlarında olduğu gibi yerel basın emekçileri de bu savaşta mücadelesini vermektedir. Bu zor dönemin aşılmasında Hükümetimiz yerel basına desteğini artırarak sürdürmesini bekliyoruz. Faizsiz kredi, makine teçhizat alımında katkı, personel desteğinin artırılması, zorunlu gazete satışı ve sayfa sayısı gibi konularda iyileştirmelere gidilmesi gerekiyor. Çünkü yerel gazeteler yaşamalı, yaşatılmalı” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol