“Yerel Ürün ve Hizmetler ile Ekonomide Çıkış Yolu” formu gerçekleştirildi

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası), Keşan TB (Ticaret Borsası), İpsala TB ve KEYİAD (Keşanlı Yönetici ve İş Adamları Derneği) işbirliği ile “Yerel Ürün ve Hizmetler ile Ekonomide Çıkış Yolu” konu başlığıyla düzenlenen Keşan Ekonomi Formu dün gerçekleştirildi.

“Yerel Ürün ve Hizmetler ile Ekonomide Çıkış Yolu” formu gerçekleştirildi

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası), Keşan TB (Ticaret Borsası), İpsala TB ve KEYİAD (Keşanlı Yönetici ve İş Adamları Derneği) işbirliği ile “Yerel Ürün ve Hizmetler ile Ekonomide Çıkış Yolu” konu başlığıyla düzenlenen Keşan Ekonomi Formu dün gerçekleştirildi.

Medya Keşan
Medya Keşan
27 Ekim 2018 Cumartesi 09:13
“Yerel Ürün ve Hizmetler ile Ekonomide Çıkış Yolu” formu gerçekleştirildi

SONGÜL KONAR

Moderatörlüğünü KEYİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eler’in yaptığı formda; DEİK Türkiye - Lüksemburg İş Konseyi Başkanı Pınar Eczacıbaşı, Bıgchefs Kurucusu Gamze Cizreli, Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, DEİK Türkiye - Yunanistan İş Konseyi Başkanı Levent Sadık Ahmet'in konuşmacı olarak yer aldı.

Saat 15.15 sıralarında Keşan TSO Toplantı Salonu’nda yapılan forma; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan TB (Ticaret Borsası) Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, İpsala TB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin ile vatandaşlar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Şapçı, “Bugün birbirinden değerli konuklarımız, ‘Yerel ürün ve hizmetler ile ekonomide çıkış yolu’ konusuyla bizlere bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunacaklar. Bu kapsamda bizlerde, Antalya’da düzenlenen YÖREX Fuarı’na Keşan ve İpsala oda borsaları olarak, tescilli ürünlerimiz olan Keşan Satır Et ve İpsala Pirincinin tanıtımına katkı vermek amacıyla, stant bazında katılım sağladık. Yine fuar kapsamında, TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Türkiye Halkbankası Genel Müdürü Osman Arslan’ın katılımları ile oda ve borsalar istişare toplantısını gerçekleştirdik. Toplantıda, oda ve borsalarımızın TOBB önderliğinde bakanlıklardan talep ettiği konular ele alındı. Şimdi çok kısaca, başlıklar halinde, bu önemli konular ile ilgili sizlere bilgi vermek istiyorum. Ticaret Bakanlığıve TOBB arasında yapılan istişare sonucunda: Denetimler, kontroller ve söylemler önümüzdeki aylarda yumuşatılıp iş camiasının yanlış yaftalamasının engellenmesine çalışılacak. Çalışma Bakanlığıve TOBB arasında yapılan istişare sonucunda asgari ücret desteği genişletilip, işverenin brüt olarak ödediği ücreti değiştirmeden çalışanın eline daha fazla ücret geçmesi sağlanacak. İstihdamın teşvikleri konusunda çalışılıp işsizlik oranın aşağılara çekilmesi sağlanacak. Bankalar Birliği ve TOBB arasında yapılan istişare sonucunda kredi yapılandırılmasının arttırılarak devam etmesi, KOBİ kredilerinde rahatlık sağlanması, komisyonlar ve işlem ücretlerinde bankaların bazı feragatlerde bulunulmasını sağlamak ve özellikle ihracatçılarımıza değişen şartlarda yardımcı olmak için Eximbank’tan talepler taraflarına iletildi. Hazine Maliye Bakanlığıve TOBB arasında yapılan istişare sonucunda ise birikmiş KDV’lerin diğer devlet borçlarından indirilmesi, enerjideki yüksek fiyat artışlarına devlet desteği getirilmesi, KOBİ desteklerinin güncellenmesi, tarım ve hayvancılık için düşük faizli kredilerin tekrar gündeme alınması gibi konularda oda ve borsalar olarak TOBB’un önderliğinde ilgili bakanlıklarımıza taleplerimizi ilettik. Ülke olarak zor bir dönemden geçtiğimiz günlerde birlik olup herkesin üzerine düşen vazifeyi tam ve eksiksiz yapması önem arz etmektedir. Bu bağlamda, geleneksel hale gelen bu organizasyonda bizleri bir araya getiren, başta KEYİAD Başkanı Sayın Ahmet Eler ve tüm KEYİAD Yönetim Kuruluna, en önemli hazine olan zamanlarını bizlere ayıran değerli konuşmacılarımıza ve tüm misafirlerimize, şahsım ve üç oda borsa adına teşekkür eder, 6.sı düzenlenen Keşan Ekonomi Formunun hayırlı olmasını dilerim.”

Form Eczacıbaşı, Cizreli, Öncel ve Ahmet’in konuşmalarının ardından gelen soruların cevaplandırılmasıyla sona erdi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol