Yerel Yayın Birliği Genel Başkan Yardımcısı Demir: “Yerel basının sorunlarını ve çözüm önerilerimizi sunuyoruz”

Keşanlı Gazeteci Erdoğan Demir, 5 Şubat 2022’de Ankara’da gerçekleştirilen ve genel başkan yardımcılığı görevine seçildiği Yerel Yayın Birliği’nin genel kurul toplantısı ve yerel basının sorunları hakkında bir açıklama yaptı.

Yerel Yayın Birliği Genel Başkan Yardımcısı Demir: “Yerel basının sorunlarını ve çözüm önerilerimizi sunuyoruz”

Keşanlı Gazeteci Erdoğan Demir, 5 Şubat 2022’de Ankara’da gerçekleştirilen ve genel başkan yardımcılığı görevine seçildiği Yerel Yayın Birliği’nin genel kurul toplantısı ve yerel basının sorunları hakkında bir açıklama yaptı.

Medya Keşan
Medya Keşan
14 Şubat 2022 Pazartesi 08:32
Yerel Yayın Birliği Genel Başkan Yardımcısı Demir:  “Yerel basının sorunlarını ve çözüm önerilerimizi sunuyoruz”

MEHMET AYTAÇ

Geçtiğimiz cumartesi günü Me Like Cafe’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Erdoğan Demir, Yerel Basın Birliği’nin 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda, birliğin genel başkan yardımcısı olarak seçildiğini söyledi.

Genel Başkan Ragıp Lapçin’in selam ve saygılarını ilettiğini kaydeden Demir, şu açıklamayı yaptı: “İlk kongremize yoğun bir katılımın olması ve siyaset ve STK temsilcileri ile Türkiye Belediyeler Birliği ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden üyelerimizin katılımı bizleri çok mutlu etti. Kongrede yapılan seçimle yönetim kurulu başkanlığına aynı zamanda UNİ Haber Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Ragıp Lapçin başkanlığa seçilirklen diğer yönetim kurulu üyeliklerine de Erdoğan Demir, Şafak Çekver, Mesut Solak, Halil Can Güllü ile Koray Ustabaşı ve Ahmet Kılbitmez arkadaşlarımız seçilmişlerdir. Edirne’den kongreye katılan ben dahil olmak üzere 3 arkadaşımızın yönetim kurulu üyeliğine seçilmiş olması Edirne Basınına verilen değeri bir kez daha ortaya koymuştur. Bu nedenle bizleri bu göreve layık gören başta başkanımız Ragıp Lapçin olmak üzere kongreye katılan tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. Yönetim kurulumuz Ankara’da ilk yaptığı yönetim kurulu toplantısında da başkanlığa Ragıp Lapçin, başkan yardımcılıklarına Erdoğan Demir ve Şafak Çekver, genel sekreterliğe Mesut Solak, muhasip üyeliğe Halil Can Güllü ile üyeliklere de Koray Ustabaşı ve Ahmet Kılbitmez getirilmiştir.”

YEREL BASININ SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Demir, sözlerinin devamında Türkiye’de yerel basının yaşadığı sorunları ve birlik olarak bunlara sundukları çözüm önerilerini sıraladı.

Demir, şunları söyledi: “Sevgili basın mensupları bugünlerde yerel basınımızın yaşadığı sorunlar maalesef had safhada olup, yerel basınımız personel ve malzeme giderlerini karşılamakta dahi zorluk yaşamaktadır. Bu konuyla ilgili olarak Yerel Yayın Birliği Derneği olarak tespit ettiğimiz konuları ve bunların çözüm yollarını da sizlerle paylaşmak istiyorum

1- SEKA’nın kapanması yerel basına büyük darbe olmuştur. SEKA yerel basına indirimli kağıt vererek büyük destek olmaktaydı. Ama SEKA’nın özelleşmesi yerel basını büyük bir zorluk içine itmiştir. Çözüm: Yetkililer yerel basını kağıt anlamında destekleyecek bir proje üretmeli ve yerel basına indirimli kağıt sağlanması konusunda bir formül üretmesi gerekmektedir.

2- Yerel basında 7 kişilik kadro istenmesini iki yönlü düşünmek gerekiyor. Birincisi bu kadronun yerel basına büyük yük getirmesi, ikincisi ise 7 kişilik kadronun gazetecilere istihdam sağlanması konusunda faydalı olduğudur. Çözüm: Bu konuda birlik olarak bu konuyu birinci madde olarak mı yoksa ikinci madde olarak mı düşünerek bu konuda bir yol haritası çizmemiz gerekmektedir.

3- Basın İlan Kurumu, yerel basının gelirleri anlamında büyük etken olmaktadır. Reklam gelirlerinde bu anlamda bir azalma yaşanmaktadır. Yapılan %15’lik kesinti yerel basının gelirlerine darbe vurmuştur. Çözüm: Basın İlan Kurumu’nun olmadığı dönemlerde Valilikler ve Kaymakamlıklar aracılığı ile verilen Resmi İlanların dağıtımının tekrar aynı sistemle sağlanmasına devam edilmeli ve özel ilanlardan yapılan kesintilerin sona erdirilmesi konusunda gerekli çalışma başlatılmalı. Gerekirse Basın İlan Kurumu kapatılmalı veya kesintiler sona erdirilmeli.

4- Resmi İlan bedellerini belirleyecek kurula henüz atama yapılmaması 2022 yılı Resmi İlan fiyatlarının henüz açıklanamamasına neden olmuştur. Ayrıca kurul ne zaman toplanırsa toplansın belirleyeceği yeni yıla ait Resmi İlan Bedelinin Ocak ayından itibaren geçerli olması basının ilan zararlarını önleyecektir. Çözüm: Bu kurula en kısa sürede atama yapılmalı ve 2022 yılı Resmi İlan Fiyatları bir an önce belirlenmelidir

5- İnternet Kanunu ile ilgili yönetmeliklerin bir an önce çıkarılarak içeriğinin tam olarak açıklanması ve internet sitelerinin de hedeflerini bu yönetmeliğe göre belirlemesi. Birkaç gün öncesinde İnternet Yasası ile ilgili olarak bir komisyonun toplandığını da memnuniyetle öğrenmiş bulunmaktayız. Umarız bu komisyon çalışmalarını bir an öce tamamlayarak İnternet Yasası çıkartılır. Çözüm: Kabul edilen internet yasası ile ilgili yönetmeliklerin bir an önce çıkarılması konusunda çalışmaların başlatılmasının sağlanması ve yasanın çıkarılması. Buna göre yasaya uyan sitelerin yayınlarına devam etmeleri ve uymayanların da yasaya uyarak yayınlarına devam etmeleri sağlanmalıdır.

6- Yerel gazeteler kurulurken, Savcılığa verilen bir mevkute beyannamesi yeterli olmaktadır. Oysa bir bakkal dükkânı veya işyeri açılırken odasından izin alınmaktadır.

Gazeteler kurulurken Yerel Yayın Birliği’ne yetki verilerek kurulacak gazeteler için gerekli izinleri alınması sağlanmalıdır. Çözüm: Yerel Basın Birliği’nin Türkiye’deki yerel basın kuruluşlarını temsil ettiği konusunda yetkilendirilerek kurulacak yerel gazeteler için buradan gerekli izinlerin alınmasının sağlanması. Kurulacak Gazeteciler Odası ile bu tür işlemlerin yürütülmesi.

7- İnternette yasal boşluktan kaynaklanan sorunlar, her geçen gün daha da artmaktadır. İnternet medyasının yayıncılık, konusunda acil düzenlemeye ihtiyacı vardır. Bu kurumlarda habercilik yapan meslektaşlarımız da yapılacak düzenlemeyle gazeteci sayılmalıdır.

Çözüm: Bu yasa ile ilgili yapılacak çalışmalarda gazeteci dernekleri, konfederasyonları ve federasyonlarının görüşü alınmalıdır.

8. Yerel televizyon, yerel gazete ve yerel radyolara da kamu ilanları verilerek desteklenmeleri gerekmektedir. Çözüm: Buna destek sağlayacak yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi ve böylece basına gerekli desteğin sağlanması gereklidir.

Sevgili basın mensupları sorunlarımız karşısında bir ve beraber olarak sesimizin daha gür çıkması gerekmektedir. Edirne basını olarak ben kavramını bir kenara iterek biz kavramını kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. Ben ler bizlere dönmezse işimiz gerçekten çok zor.

Ben bu anlamda Edirne’deki tüm gazeteci dernekleri ile Edirne merkez ve ilçelerdeki tüm basın yayın organlarını bu birlik beraberliğe davet ediyorum.

Önümüzdeki zaman içersinde bu konuyla ilgili olarak Edirne Basını’nın tartışılacağı ve basının sorunları ile ilgili bir toplantı ve etkinlik yapılmasını öneriyorum.

Bu anlamda Yerel Yayın Birliği olarak da üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazır olduğumuzu sizlerin aracılığıyla tüm Edirne basınına bildirmek istiyorum.”

Demir, açıklamasının sonunda basın toplantısına ev sahipliği yapan Me Like Cafe işletmecileri Melike Çabuk ve İdris Çabuk’a da teşekkür etti.

Son Güncelleme: 14.02.2022 14:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol