Zabıta ekipleri engelli vatandaşın tezgah açmasına izin vermedi Büyükayhan: “Biz de bir sürü görev yaptık ama böyle görev yapmamıştık”

Keşan’da Hakan Geçim, Nurdanay Gülkan ve Halil Osman Çetintaş, tarlada kendi yetiştirdikleri ürünleri halk pazarında satıyor.

Zabıta ekipleri engelli vatandaşın tezgah açmasına izin vermedi Büyükayhan: “Biz de bir sürü görev yaptık ama böyle görev yapmamıştık”

Keşan’da Hakan Geçim, Nurdanay Gülkan ve Halil Osman Çetintaş, tarlada kendi yetiştirdikleri ürünleri halk pazarında satıyor.

Medya Keşan
Medya Keşan
20 Temmuz 2020 Pazartesi 10:18
633 Okunma
Zabıta ekipleri engelli vatandaşın tezgah açmasına izin vermedi  Büyükayhan: “Biz de bir sürü görev yaptık ama böyle görev yapmamıştık”

SONGÜL KONAR

Keşan Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükayhan, belediyeden kiraladıkları tarlada engelli vatandaşlarla birlikte ürettikleri ürünleri pazarda sattıklarını duyurdu.

Aynı zamanda geçtiğimiz hafta Perşembe günü kurulan halk pazarında engelli vatandaşın tezgah açmasına izin vermeyen zabıtalardan özür beklediklerini vurgulayan Büyükayhan, yaşanan durumun çok üzücü olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz hafta kurulan Perşembe pazarında tezgah açan Nurdanay Gülkan, zabıta ekipleri tarafından tezgah açmaması konusunda uyarıldı.

“KENDİLERİNE ENGELLİ OLDUĞUMU SÖYLEDİM, BANA ‘BİZİ İLGİLENDİRMEZ’ DEDİLER”

Ürünleri pazarda değil de başka yerde satması konusunda uyarılan Nurdanay Gülkan, yaşadıklarını şöyle aktardı: “Geçtiğimiz hafta Perşembe pazarında kendi yetiştirdiğim ürünleri satmak için tezgah açtım, zabıta ekipleri ürünleri başka yerde satmam konusunda beni uyardı. Kendilerine engelli olduğumu, ilaçlarım ve tedavim olduğunu söyledim, bana ‘bizi ilgilendirmez’ dediler. Bende ‘sizin de engelli çocuğunuz olsun görün’ dedim. Annem bu ürünleri satarak benim ilaçlarımı alıyor, ürünleri satamazsam nasıl alır ilaçlarımı.”

“ZABITALAR BU İŞİ YAPMAMIZI İSTEMEDİ”

Engelliler Derneği Başkanı İsmail Büyükayhan ise, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Belediyeden kiraladığımız bir yeri tarla haline getirip, örnek olsun diye ürün yetiştirip pazarda satıyoruz. Yetiştirdiğimiz ürünleri pazaryerinde sergilemeye başladık. Burada asıl amaç, engellileri üretime yönlendirmek. Engelli vatandaşlarımızı mümkün olduğu kadar tarlaya götürüp onlara bir şeyler yaptırmaya çalıştık. Bugüne kadar bu mahsulleri yetiştirdik. Bunun dışında fazla olmamakla beraber kavun, karpuz da yetiştirdik. Belediye başkanımıza bu konuyu arz ettiğimde çok memnun olduğunu ve beklemediği için şaşırdığını dile getirdi. Kendisinden bize sergi yeri vermesini rica ettik, zabıtalar itiraz etti, yer yok dedi. Belediye başkanımız kaç sergi istediğimi sordu. ‘Benim yetiştireceğim en az beş tane olmalı’ dedim. Zaten şu anda üç tanesi mevcut. Başkanımız birinci sergimizi zabıtaya resmen emir vererek açtırttı. Zabıtalar bu işi yapmamızı istemedi. Başkanımız ısrar ettiği için mecbur kaldılar. Perşembe pazarına ilk mahsulümüzü götürdüğümüzde engelli kızımızın yaşadıkları beni de üzdü. Zabıta memurunun kim olduğunu bilmiyorum ama engelli bir vatandaşımızı o kadar üzmesine gerek yoktu. Engelli bir vatandaşımıza mümkün olduğu kadar yumuşak davranmamız gerekirken sert davranması hiç uygun bir davranış değil. Bu çocuğumuzdan özür dilemesini talep ediyorum. Biz de bir sürü görev yaptık ama böyle görev yapmamıştık. Zabıta ile Perşembe günü yaşanan olay sonrası Yakup Başkan’a müracaat ettim. Yakup başkan ‘tamam’ demesine rağmen bugün bu yer bize adeta zorla verildi. Belediye Başkanımız ‘ben her zaman engellilerin yanındayım, yeter ki ürettikleri malı satsınlar’ dedi. Ben de engelli vatandaşların ürettikleri malları satacaklarına söz verdim. Salı, Perşembe ve cumartesi günleri kurulan halk pazarında ürettiğimiz ürünleri satacağız. Başkanızın bize verdiği desteklerden dolayı kendilerine çok teşekkür ederiz. Amacımız bir şeyler üretmek. Biz üretirsek devlette kar eder, bizler de kar ederiz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol