Kepirtepe’den sınıf arkadaşımdı. Çok zeki ve yetenekliydi. İlk görev yaptığı Urfa il merkezinde öldürüldü. Şayet yaşıyor olsaydı bugün Türkiye’de çok tanınan ve bilinen bir edebiyat insanı, tiyatral çalışmaların bir dalında öne çıkardı.

Keşanlı arkadaşımızın yazılarını edebiyat öğretmenimiz 1960’lı yılların ikinci yarısında Lüleburgaz Gazetelerinde yayınlatıyordu. İbrahim kabına sığmazdı. Okuldaki sınıf geceleri veya okul piyeslerinde en öndeydi.

Sahnenin arkasında kafasında yazar. Kısa bir provadan sonra partneriyle birlikte sahnede rolünü oynardı. Son derece taklit yeteneği yüksekti.

1967 yılında Urfa il merkezinde Yavuz Sultan İlkokulu’nda göreve başladı. urfa merkezde yürüttüğü tiyatro çalışmaları beğeni toplamış. “Pusuda” oyunu ile beğeni doruk yapmış. 1968 Nisan ayının ikinci yarısında koptu hayattan. Hürriyet Gazetesi’nde çıkan haber aynen şöyle diyor.

“Yavuz Selim İlkokulu öğretmeni İbrahim Karakaş evvelki gece saat 23 sıralarında Kamberiye Mahallesinden geçerken yüksek sesle şarkı söylediğinden mahalleli tarafından bıçaklanarak öldürülmüştür. Mahalle sakinlerinden 6 kişi sokağa çıkarak öğretmenin önünü kesmişler. Mahalle halkını ne diye rahatsız ediyorsun diyerek öğretmen İbrahim Karakaş’ı yaralamışlar. Kaldırıldığı Urfa Devlet Hastanesinde kurtarılamayarak öldürülmüştür.”

Keşan Önder Gazetesi’ndeki haberin girişinde Hürriyette çıkan haberin hatalı olduğu öğrenilmiştir.

Keşan TÖS (Türkiye Öğretmenler Sendikası) Şube başkanlığının Urfa TÖS Başkanlığı ile yaptığı görüşmede Karakaş’ın sokakta şarkı söylediği için değil, birlikte içki içtiği biri tarafından öldürüldüğü söylenmiş ve Karakaş’ın meslektaşları ve halk arasında sevilen bir insan olduğu ölümüne bütün Urfa’nın yandığı belirtilmiştir.

DEFİN İŞLEMİ

Karakaş için ilk tören Urfa’da yapılıyor. Yıl 1968 Nisan ayının 20’li günleri. Urfa Belediye Bandosu katılmış törene. Vali Gazezoğlu Belediye Başkanı Mustafa Kılıç, Milli Eğitim Müdürü, TÖS Başkanı Ebubekir Revan katılmış. Törende TÖS Urfa İl Başkanı bir konuşma yapmış.

CENAZE KEŞAN’DA

Keşan’daki törene kaymakam, ilköğretim müdürü Yaşar Göksoy, öğretmenler derneği ve TÖS Şube Başkanı Mehmet Özcan, Öğretmenler, yakınları, Urfa’dan İlköğretim Müfettişi Şahin Temel başkanlığında Urfa TÖS Şube Temsilcisi Hasan Genç, Öğretmenler Derneği Başkanı Yaşar İzgördü, İlksan Temsilcisi Müslim Erbil’den kurulu heyet katılmıştır.

Önder Gazetesi Karakaş’ın öldürülmesine ilişkin heyet başkanı İlköğretim Müfettişi Şahin Temel’in görüşünü almış.

Temel, “Olay gece şarkı mırıldanmaktan meydana gelmiştir. Karakaş saat 23’e kadar Öğretmenler Lokalinde oturmuştur. 6-7 kişinin saldırısına uğramıştır. İçlerinden biri bıçakla sol yanından vurmuş. Öğretmeni yaralı halde bırakan meçhul kimseler olay yerinden kaçmışlardır. Öğretmen önce karakola sonra hastaneye gitmiştir” demiş.

Kepir ananın Karakaş oğlu Önder Gazetesinin arşivinde böyle yer bulmuş. İbrahim Karakaş’ın yoksul ve geniş bir aile çevresinin olmadığını biliyoruz. 

Hiç olmazsa mezarını bulalım Kepirtepeliler. Keşan Belediyesi ilgili biriminde araştırdım. Sonuç alamadım.

İbrahim Karakaş’ın hikayesi böyle.

İnanıyorum ki Urfa bir öğretmen değil Türkiye’nin önü açık bir yazın ve tiyatro sanatçısına mezar oldu.

O dönemde Urfalı’ların öğretmene ve İbrahim’e ne denli değer verdiklerini cenaze sürecinde yaşananlardan anlıyoruz.

1966-1967 mezunları olarak İbrahim’le ilgili bir araştırma yapmalıyız. Tüm Kepirtepelilerin yardımlarına gereksinim var.

İbrahim Karakaş Keşan’ın eğitim şehitlerindendir. Sivil şehidimizdir. Yakınlarından kimi kimsesi varsa bilgi verirlerse biz arkadaşımıza 53 yıl aradan sonra kavuşuruz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol