İpsala’da ceviz hasadı devam ediyor

İpsala’ya bağlı Karaağaç köyünde ceviz hasadı sürüyor. Ceviz üreticileri ürünlerini toplayarak soyma ve kurutma aşamasından sonra tüccara vermeye hazırlanıyor.

İpsala’da ceviz hasadı devam ediyor

İpsala’ya bağlı Karaağaç köyünde ceviz hasadı sürüyor. Ceviz üreticileri ürünlerini toplayarak soyma ve kurutma aşamasından sonra tüccara vermeye hazırlanıyor.

Medya Keşan
Medya Keşan
25 Ekim 2021 Pazartesi 08:50
İpsala’da ceviz hasadı devam ediyor

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

İpsala Kaymakamı Ekrem Güngör, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Olcay Karbuz ve Karaağaç Muhtarı Seyfettin İlkdoğmuş, Karaağaç köyünde devam eden ceviz hasadı ile kurutma alanlarını ve yapılacak baraj alanını ziyaret ederek çiftçilere hayırlı ve bereketli olsun temennisinde bulundu.

Bölgedeki ceviz hasatlarını ve kurutma tesislerini tek tek ziyaret eden Kaymakam Güngör, üreticilerle sohbet ederek üretimi artırma adına çiftçilerin fikirlerini aldı. Güngör, hasat hakkında bilgi alarak üreticilerin sulamayla ilgili üretimde karşılaştıkları sorunları dinledi. Karağaç barajının çok yakında ihalesinin yapılacağını ileten Ekrem Güngör, 52 milyon TL tutarındaki kaynağın bu iş için bakanlıkça ayrıldığını, ilgili barajın bitmesiyle sulama sorununu kalmayacağını ifade etti. Barajın yapılacağı alanı da gezen Güngör, yatırımın bölgeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

Kaymakam Güngör, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölgemizin coğrafi yapısına uygun olarak yetişen ve tatları, renkleri, kokusu, doğallığı ve kalitesiyle diğer ürünlerden ayrılan cevizimiz için reklam ve tanıtım faaliyetlerine başladık. Amacımız çiftçimizi desteklemek ve emeklerinin karşılığını tam olarak almalarını sağlamaktır. Bu kapsamda halkımızın geçim kaynağı bu güzel ürünle ile ilgili markalaşma çalışmalarına başladık. Marka tescili başvurumuzu kaymakamlığımız koordinasyonunda ziraat odası başkanlığı aracılığıyla yaptık. Bu kapsamda da ürünlere özgü sloganlar oluşturulacak ve marka tescili alınmasından sonra ise gerekirse coğrafi işaret alınması ile ilgili de gerekli mercilere resmi müracaatları yapacağız. Aynı zamanda tanıtım yapılması ve üreticilerimizi desteklemek amacıyla ve ceviz ile ilgili olarak resmi logo tasarlanıp ambalaj örneği de oluşturulmuştur. Bunun yanında kısa tanıtım videoları da yapılacaktır. Tüm projelerimize her zaman destek veren başta Sayın valimiz olmak üzere, İpsala Tarım ve Orman Müdürlüğümüze, İpsala Ziraat Odası Başkanlığımıza teşekkür ederiz” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol