Tartışmalı tekstil fabrikası konusuna açıklık getirdi Ünsal: Veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız yoktur

İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, 23 Haziran 2021 tarihinde İpsala’da faaliyet gösteren tekstil fabrikasının hukuki nedenlerden dolayı faaliyet gösterdiği alandan İpsala dışına çıkma kararı alması ile ilgili oluşan yanlış kamuoyuna karşı bilgilendirmede bulundu.

Tartışmalı tekstil fabrikası konusuna açıklık getirdi Ünsal: Veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız yoktur

İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, 23 Haziran 2021 tarihinde İpsala’da faaliyet gösteren tekstil fabrikasının hukuki nedenlerden dolayı faaliyet gösterdiği alandan İpsala dışına çıkma kararı alması ile ilgili oluşan yanlış kamuoyuna karşı bilgilendirmede bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
25 Haziran 2021 Cuma 09:50
Tartışmalı tekstil fabrikası konusuna açıklık getirdi Ünsal: Veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız yoktur

BÜLENT SAYLAM

Bilgilendirme toplantısında İpsala Belediyesi İmar İşleri Müdür Vekili Neslihan Onuş da hazır bulundu.

ÜNSAL: ASIL AMACIMIZ HALKIMIZI DOĞRU BİLGİLENDİREBİLMEKTİR

Başkan Ünsal, asıl amaçlarının halka doğru bilgi vermek olduğunu söyleyerek, “Başta fısıltı gazetesiyle kulaktan kulağa halkın arasında yayılan daha sonra da yerel basında çıkan bazı haberlerden ve açıklamalardan dolayı bir bilgi kirliliği olduğunu gözlemlemekteyim. Halkımızın daha doğru bilgiye ulaşabilmesi ve gerçekleri ilk ağızdan öğrenebilmesi için bu basın açıklamasını yapma gereği duydum. Asıl amacımız halkımızı doğru bilgilendirebilmektir.” dedi.   
ONUŞ: HALA YER VE ÇÖZÜM ARAYIŞI İÇERİSİNDEYİZ
Başkan Ünsal, daha sonra sözü İpsala Belediyesi İmar İşleri Müdür Vekili Neslihan Onuş’a verdi.

Neslihan Onuş da 12 Şubat 2021 tarihinde İpsala Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakıf Başkanlığı tarafından müracaat edildiğini ifade ederek, “Müracaat müdürlüğümüzce incelerek 1/1000 ölçekli uygulamalı imar planı içerisinde kültürel tesis alanı olarak gözükmesi nedeniyle söz konusu talebin zaman kaybı olmaması için başkanımızın talimatı ile 3 Mart 2021 tarihinde meclise sunularak lejant değişikliği müracaat edilmiştir. 4 Mart 2021 tarihinde de meclis tarafından meclis komisyonuna havale edildi. 25 Mart 2021 tarihinde imar komisyonu raporu ile kültürel tesis olarak planlanan lejantın plan değişikliği yapılarak değiştirilmesi imar komisyonumuzca uygun bulunmuştur. 29 Mart 2021 tarihinde Sosyal Yardımlaşma Vakıf Başkanlığına cevap verilmiştir. Verilen cevapta kurumunuzca talep edilen lejant değişikliğiniz uygun bulunmuştur. Ancak mekansal planlar yapım yönetmeliğinin 26. Maddesinin 3B bendi gereğince sosyal ve kültürel tesis alanlarının kaldırılması veya küçültülmesi ancak bu tesislerin hizmet ettiği alanın içerisinde eşdeğer alanın ayrılması suretiyle yapılabilir’ denildiğinden İmar Müdürlüğü olarak yaptığımız incelemede kaldırılacak olan kültürel tesis alanının mülkiyeti hazineye ait uygun olan parsellerde gösterilmesinin gerektiğini bildirdik. Eğer maliye hazinesi uygun görüşü beyan etmiş olsaydı. Bu işlem Nisan ayı meclisinde onaylanıp, bir aylık askı sürecinden sonra tamamlanmış olacaktı. Hazinenin kendi parsellerinde gösterilmesinin uygun bulunmamasından sonra biz imar müdürlüğü olarak yer arayışına başladık. Sosyal Yardımlaşma Vakfı Başkanlığına cevap verildikten sonra 4 Mayıs 2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne sosyal ve kültürel tesis alanlarının mülkiyeti belediye başkanlığımıza ait uygun olan alan için görüş sorduk. Bu alanın rekreasyon alanı olmasından dolayı yine uygun bulunmadı. Hala yer ve çözüm arayışı içerisindeyiz.” dedi.
ÜNSAL: HİÇBİR RANT ÇALIŞMASINA ORTAK OLMAYACAĞIZ

Onuş’tan sonra söz alan İpsala Belediye Başkanı Abdullah Ünsal konuyla ilgili olarak açıklamasına şöyle başladı: “Değerli Hemşehrilerim işin hukuki ve resmi boyutu ve bu konunun çözülebilmesi için yaptığımız samimi mücadele gözler önündedir. Şimdi bizlerden istenen hukuksuz ve kanunsuz işlerin bizim iktidarımızda hiçbir şekilde karşılığı olmadığını ve olmayacağını siz değerli hemşehrilerimize seçim döneminde söz vermiştik. Ve hiçbir rant çalışmasına ortak olmayacağımız yönündeki sözümüzün arkasındayız Hukuki ve kanuni boyutu olan her konuda halkımızın taleplerini gerçekleştirmek için samimiyetle mücadele edeceğimizi de belirtmek isterim.”
KEŞAN BELEDİYESİ’NDEN DE ÇOK DÜŞÜK BİR ÜCRET İLE KİRALIK OLARAK İSTEMİŞ MİDİR?
Türkiye Cumhuriyetinin bir hukuk devleti olduğunu hatırlatan Ünsal, “Bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetinde işlerin gerçekleşmesi için hukuki ve kanuni altyapısının olması gerekmektedir. İbrahim Bey’in belirttiği gibi her iş kanuna uygun olmak zorunda değildir gibi bir yaklaşımı asla kabul edemeyiz ve etmeyeceğiz.  Şimdi ilk olarak tekstil fabrikası sahibinden talebim şudur. İpsala’dan kaçırıldığını ve Keşan’ın kendisine kucak açtığını belirten tekstil fabrikası sahibi, Keşan Belediyesi’nden de Roman Vatandaşlarımızın Sosyal ve Kültür alanı olarak kullandığı alanı aylık çok düşük bir ücret ile kiralık olarak istemiş midir? Yoksa her yönüyle kurallara uygun aylık kirası 15 bin lira olan bir yer bulup Keşan Belediyesi’nden ruhsat mı talep etmiştir?

İMAR DÜZENLEMESİ TEKSTİL FABRİKASI FAALİYETTEYKEN YAPILMIŞTIR

Yer konusunda çözüm odaklı davrandıklarını dile getiren Başkan Ünsal, açıklamasına şöyle devam etti: “İpsala’da bu şartlara uygun her şeyiyle hukuki ve kanuni altyapısı olan bir yer bulundu da, biz mi yardımcı olmadık? İpsala’da da bu tarz bir yer bulup tüm şartlarını yerine getirseydi biz de kanunun bize verdiği yetkiler çerçevesinde ruhsatını güle oynaya verirdik. Ayrıca tekstil fabrikası sahibinin açıklamasında belirttiği gibi burası eski bir yapı değildir. Burasının imar düzenlemesi tekstil fabrikası faaliyetteyken yapılmıştır. Bu tarz bir sıkıntı varsa neden tekstil fabrikası sahibi, imar düzenlemesi sırasında burasını düzeltmemiştir.”
FİRMANIN AVRUPA’DAKİ İŞVEREN DENETİCİLERİ DURUMUN BU NOKTAYA GELMESİNİ ZORLAMIŞLARDIR

Bürokrasi dosdoğru olmamalı diyerek talihsiz bir açıklama yaptığını kaydeden Ünsal, “Bugün Ülkemizin hali ortadadır. Bu tarz işler ayyuka çıkmış ve yolsuzluk almış başını gitmiş durumdadır. Ben yaptım oldu zihniyetinin ülkemizi nelere sürüklediğini her gün televizyonda, sosyal medya ve yazılı basında üzülerek izlemekteyiz. Bizler hem yerelde hem de genelde bunun için iktidara talibiz. Kanunsuz ve usulsüz iş yapmak bizim fıtratımızda yoktur. İbrahim Bey’in içinde bulunduğu usulsüz durum ile ilgili biz yine de İpsala’mızın kazanması için bir zorluk çıkartmayarak elimizden gelen her türlü kolaylığı sağladık. Firmanın kendi çalıştığı Avrupa’daki işveren deneticileri durumun bu noktaya gelmesini zorlamışlardır.

3 DÜKKANI HALK EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE TAHSİS ETTİK TÜM MASRAFLARINI BELEDİYE ÖDÜYOR

Tekstil fabrikasının sahibinin bir diğer tahlisiz açıklaması da İpsala’daki ilgili kurumların tekstil fabrikaları için dikiş kurslarının kendilerince organize edildiğini söylemesi olduğunu söyleyen İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, “Tekstil fabrikası sahibi, İpsala’da kurulan İpsala Kaymakamlığı, İpsala Belediye Başkanlığımız ve Halk eğitim müdürlüğünce koordine edilen ve istihdama destek konusu kapsamında açılan tekstil fabrikaları için dikiş kurslarının kendilerince organize edildiğini belirtmiştir. Sözü geçen projeyle ilgili Belediyemiz olarak 3 tane dükkanı Halk eğitim müdürlüğüne tahsis ettik, dükkanların elektrik giderleri, doğalgaz aboneliklerini ve doğalgaz faturalarını biz ödüyoruz. Bu projenin yürütülebilmesi ve hemşehrilerimizin bir an önce iş ve ekmek kazanabilmesi için en büyük desteği sağlayan kurumuz yaptığımız destek İbrahim Bey’in verdiği bir kutu iplik, bir kutu da paçavra bezden daha kıymetlidir. Bununda kamuoyunca ayrıca bilinmesini isterim.”

BU SORUNU ORTADAN KALDIRMASINI TALEP EDİYORUM

AK Parti İpsala İlçe Başkanı Hakan İlkdoğmuş’tan da talepleri olduğunu belirten Başkan Ünsal açıklamasında şunlar yer verdi: “Şimdi Hakan Bey’den talebimizdir. Gelinen noktada taşın altına başımızı koyarız diyen Hakan Kardeşime şöyle bir teklifte bulunmak istiyorum. Değerli AKP İlçe başkanı Hakan kardeşimin, bizim şehircilik il müdürlüğü ile yaptığımız yazışmalarda konu ile ilgili tarafımıza verilmeyen lejant değişikliği ile ilgili izni alabiliyorsa, almasını ve bu sorunu ortadan kaldırmasını talep ediyorum. Biz de bu konu ile ilgili gereği neyse yapmaya söz veriyoruz ve hatta aynı konudan muzdarip bir tane daha tekstil fabrikamız bulunmaktadır. Biz iki fabrika ile de ilgili ilçemiz adına gereken mücadeleyi verdik ancak aldığımız sonuçlar olumsuz olmuştur. Hakan Kardeşimizi bu konuda taşın altına kendini deyimiyle başını değil elini koymasının yeterli olacağını düşünmekteyiz.”
KÜLTÜR ALANI TEKRAR ROMAN KARDEŞLERİMİZİN HİZMETİNE SUNULMALI

Başkan Ünsal, son söz olarak da sosyal yardımlaşma vakfından ricasını dile getirerek şunları söyledi: “Geçmiş dönem cebren işgal edilip rant uğruna tekstil fabrikasına peşkeş çekilen sosyal ve kültür alanının tekrar düzenlenerek o bölgede yaşayan 300 haneye yakın Roman Kardeşimizin hizmetine sunulmasıdır. Burada yaşayan roman kardeşlerimizin böyle bir alana ihtiyaçları olduğunu ve bu konuda talepkâr olduklarını da bizlere defalarca iletmişlerdir. Tekstil fabrikası sahibinin buradan taşınarak gitmesinden sonra bu alanın tekstil fabrikası sahibinin de kalmasının hiçbir mantıklı açıklaması yoktur. Roman Vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak bu alanla ilgili yapılacak düzenlemeler konusunda da yardımlarımızı esirgemeyeceğimizi önemle belirtirim.”

VEREMEYECEĞİMİZ HİÇBİR HESABIMIZ YOKTUR

İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Bizlerin Yönetim olarak İstihdam konusundaki hassasiyetini tüm İpsala halkı bilmektedir. Bu konu ile ilgili ne tekstil fabrikası sahibinden veya ne de bir iş fırsatı olduğunda ilk önce karısını, abisini, kardeşini işe sokan zihniyetten alınacak bir dersimiz yoktur. İstihdam ile ilgili yaptığımız samimi mücadele halkımızın vicdanında yer bulmuştur. Ayrıca belediye yönetimine geldiğimiz günden bu yana hiç kimseyi ötekileştirmediğimiz ve siyasi parti ayrımı yapmadığımız tüm kamuoyunun bilgisi dahilindedir. Tüm halkımızdan ricam şudur ki bilgi kirliliklerine ve yapılan spekülatif haberlere kulak asmamaları. Yönetim olarak şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim tarzı ile Belediyemizi yönetmekteyiz. Halkımıza her zaman kapımız açıktır. Veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız yoktur. Halkımıza ve kamuoyuna saygıyla belirtirim.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol