21,5 hektar alanın imara açılmasını eleştiren Erikli Sahili Sakinleri: “BU RANT PROJESİNE İYİ PARTİ DE AK PARTİ DE CHP DE HEPSİ ORTAK OY KULLANMIŞLAR”

Erikli Sahili sakinleri, tatil sezonu başlarken yaşadıkları sorunları Medya Keşan’a anlattı.

21,5 hektar alanın imara açılmasını eleştiren Erikli Sahili Sakinleri: “BU RANT PROJESİNE İYİ PARTİ DE AK PARTİ DE CHP DE HEPSİ ORTAK OY KULLANMIŞLAR”

Erikli Sahili sakinleri, tatil sezonu başlarken yaşadıkları sorunları Medya Keşan’a anlattı.

Medya Keşan
Medya Keşan
29 Haziran 2022 Çarşamba 10:10
21,5 hektar alanın imara açılmasını eleştiren Erikli Sahili Sakinleri:  “BU RANT PROJESİNE İYİ PARTİ DE AK PARTİ DE CHP DE HEPSİ ORTAK OY KULLANMIŞLAR”

BÜLENT SAYLAM

Keşan Belediyesi’nin 16 Ocak 2021 tarihinde ilk kazmayı vurduğu proje ile Erikli Sahili’nde su getirme süreci başlarken sorunları da beraberinde getirdi. Erikli Sahili sakinleriyle yaptığımız röportajda öne çıkan sorun bağlantı ücreti olurken şimdilerde sık sık kesilen sular da Erikli Sahili sakinlerini zor durumda bırakıyor. Sahillerin kiralanması, imara açılacak olan tarım alanıyla beraber Erikli’ye getireceği yük, yetersiz arıtma, günübirlikçilerin gelmesiyle beraber yetersiz alt yapı da sorunlar arasında yerini aldı.

Erikli Sahili sakinleri, Medya Keşan Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Bülent Saylam’la yaptığı röportajın ikinci bölümünde şu sorunlarını aktardılar.

ANAYASADAKİ EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Avukat Kemal Gülbudak, Erikli Çevre ve Güç Birliği Derneği ve 2 vatandaş adına idare mahkemesine açılan davalarda vekillik görevini üstlendiğini belirterek şunları aktardı: “Erikli Sahili'ndeki bu davayı açan dernek ve arkadaşların hedefi veya temel amacı su parası ödememek veya gelen suyun hizmetinin daha iyi, kaliteli olmasına engel olmak değil, Belediye Başkanı ve belediye bunu yanlış anlıyor. Getirilen suyun belediye gelirler kanunundaki usulüne talep edilmesini istiyor. Önce hizmetin sunulması lazım. Hizmet sunulduktan sonra yasaya göre de Erikli sakinlerinin bu paylaşıma katılması lazım. Bir de bu suyun geliş noktasından buraya gelene kadar bildiğimiz kadar Yayla, Danişment Erikli Köyü ve yeni yapılan siteler, buralara da su verilecek. Bu yalnızca buradaki garibim Erikli’de oturanların üzerine yükleniyor. Bu da yanlış, anayasadaki eşitlik ilkesine aykırı. Ayrıca bir de tabi ben kendi kulağımla birebir duymuş değilim ama hiç kimse kimsenin suyunu kesemez böyle bir hakkı yok. Yani adamın alnını karışlarlar. Ne demek yani susuz bırakırım. Sen benim getir suyumu ver, parayı al, mantık böyle olması gerekirken garip bir inatlaşma ile belediye tarafından gidiliyor. Ha idare mahkemesindeki verilecek sonuç lehimize ve aleyhimize hiç önemli değil, önemli olan anlayış. Seneye arıtma başlayacak, kanalizasyon başlayacak bitmiyor ki. Yani mantık böyle olunca bunlarla mücadele etmek için kurulan bu derneğin sivil toplum kuruluşunun derdi belediye karşıt olmak değil. Yani Belediye Başkanının herhalde burada ya danışmanlarına yanlış bilgi veriliyor ya da eksik bilgilenme var. Sivil toplum kuruluşunun amacı belediye ile valilik ile kaymakamlık ile veya diğer devlet kurumları ile uyumlu yani halkın menfaatine olan şeyleri yapmak.

“VATANDAŞLAR MAHKEME SONUCUNU BEKLİYOR”

“Sahil gasp edenin elinde. Geçen seneler bir MUÇEV vardı, şimdi farklı birileri var ve burada Keşan’ın esnafı da çok orijinal kardeşim. Bir tuvaletin ve bir çayın 5 lira olduğu yerde Erikli, Bodrum olmaz. Yeni gelen valiyi ben görmedim, tanışmadım ama olumlu bir intiba bıraktığını söyledi arkadaşlar. Bu konuştuklarımızı okuyacaksa valimiz bir girişim yapması gerekir. Çünkü Erikli kim tutarsa onun elinde kalmış pozisyonda. Vatandaşlar mahkeme sonucunu bekliyor ama mahkeme de garip bir şekilde iş uzuyor. Bir avukat olarak biz de izahını yapmakta güçlük çekiyoruz. Çünkü bu yürütmeyi durdurma kararını bekleyecek bir şey değil. Yasa açık ya bizim dediğimiz doğruysa davamızı kabul edecek ya da haksızsak reddedecek. İdare mahkemelerinin öyle bir süresi yok dava dilekçesi verdik, cevap geçti ama belediye özellikle habire dilekçeler veriyor. Aslında aynı şeyleri tekrarlıyor. Farklı bir şey sundukları yok. Belediye dilekçelerinde gayet güzel ben eski su hattından su veriyorum edeceğim diyor ama bunlar hep kağıt üstünde kalıyor. Pratikte biz de burada yaşayan insanlar olarak görüyoruz ki birçok kimseye baskı yapılıyor. Yani adam gelmiş burada hastası var, mecburen bağlatacak ne yapacak yani. Hak, hukuk, adalet deyip de susuz kalacak hali yok ya. Susuz kalmış, suyu bağlatacak. Bağlatmayanlar da böyle tehdit ediliyor. Herhalde bu sezonu böyle geçiririz.

“BAZI ŞEYLER HUKUKU GEÇTİ”

Bir Erikli Sahili sakini de sitelere de ayrıca bir baskı yapıldığını belirterek “Bütün sitenin abone olmak için karar alma gibi kanuni zorunluluğu var mıdır?” sorusuna ise Avukat Kemal Gülbudak, şöyle yanıt verdi: “Ben kendimden örnek vereyim. Ben 4 daireli bir binada oturuyorum yarısı yatırdı. Ben yatırmadım. Şimdi bana sorduklarında diyorum, ben dava açtım, nasıl yatırayım, ayıp olur. Böyle olunca komşuları da birbirine düşürüyorlar. Bazı şeyler hukuku geçti.”

“BELEDİYE HİZMET EDİYORSA SUYU GETİRECEK SONRA PARASINI ALACAK”

Erikli Sahili sakini bazı sitelerde yeni abone parası yatıranların sitedeki diğer abonelerin bağlantı ücretlerini yatırmadığı için sularının bağlanmadığını iddia etti. Avukat Gülbudak da “Anayasaya göre kimse kimsenin suyunu kesemez, kimse su hakkını engelleyemez.  Arkadaşlar uğraşıyorlar bir dernek kurmuşlar. Sivil toplum kuruluşunun kuvvetli ve örgütlü olması lazım. Benim gördüğüm Erikli’de kendi rahat olan kimsenin bazı şeyler umurumda değil. Belediye hizmet ediyorsa suyu getirecek. Kooperatifin Keşan Belediyesi’ne devrinde protokol öncesi kooperatife üye olanlar, aidat, yatıranlar, para verenler yeni su getirmede yeni taş dizmede bir şey talep edilmeyeceğini Belediye Başkanı taahhüt etmiş. Attıkları imzanın arkasında olacak insanlar veya kurumlar. Keşan siyaseti de yani tüm partileri kat ediyorum. Yani hepsi yerlere serilmiş hepsi yani bir sütrenin gerisine çekilmiş. Koskoca mecliste bir babayiğit çıkıp da muhalefet edemez mi? Ya der ki bu yanlış. Bu Erikli halkına yapılan yanlıştır. Çıkıp demez mi ki bu yasaya aykırı? Ben size demeç verirken de demiştim. Keşan'da avukat yok mu? Ben niye mücadele edeyim? Ben İstanbul’dan gidip geliyorum ben keyfime bakarım. Çıkın bir babayiğit çıksın desin ki kardeşim bu yanlış bu yanlış ben bu insanların hakkını hukukunu arayacağız. Burada iki elin avucu geçen insanlar kavga veriyor. Bu kavganın sonucunda haklı çıkarlar ama sonucu Erikli bu rezilliği çeker” dedi.

KIŞIN BURASI ŞANTİYE ALANI GİBİYDİ

30 yıldır Erikli Sahili Sakini olduğunu söyleyen emekli Mehmet Ebussuutoğlu da sorunlarını şöyle aktardı: “Kendi evim var, emekliyim. Ben kışın da burada kaldım. Kışın burası şantiye alanı gibiydi. Benim bulunduğum sokağa defalarca gündeme getirdim. Belediyeye defalarca hasta olsa yangın çıksa ne itfaiye ne ambulans girer dedim. Adeta savaş alanı gibiydi. Aylarca devam etti, 27 Kasım’da başladı ve o zamanlar kanalın bir tanesi 3 ay 4 ay boyunca kapatılmadı bile. 2 defa belediyeye toplu olarak dilekçe verdik bu konularla ilgili, hiç gündeme alınmadı. Bizzat Keşan’a gittim. Dilekçelerimizi elden verdim. İstanbul’da ve civar illerde olan arkadaşlar da posta vasıtasıyla itiraz dilekçelerini gönderdiler. Yapılan istenilen bu paranın hukuksuz olduğunu ve belediye tebligat kanununa göre de ben hukukçu değilim. Kapılarımızın altına Keşan Belediyesi iyi çalışıyor diye bir reklam olan birer kağıt parçası attılar. İlk etapta 4 taksitti eski abonelerden 9000 lira civarında yeni abonelerden istediler. Öyle bir empoze edildi ki olmayan su getiriliyormuş gibi halbuki bizim 30 senelik bir derneğimiz vardı. Kanuni süresi bittiği için kendi isteğimizle daha iyi hizmet alabileceğimiz gerekçesiyle belediyeye devrettik. Belediyeye teslim ettiğimiz zamanda kooperatiften suyu en son 2 liradan alıyorduk. Gelir gelmez 9 liraya çıkardılar. O da ayrı bir garabet. Bize bir iki sene de resmen tuzlu suyu verdiler. Ve bu su projesi eski kooperatifimizin de gündeminde vardı. Mali yetersizlikten dolayı kaynakları müsait olmadığından dolayı suyu getiremedi. Belediye geldikten sonra bu su konusunu gündeme getirdi. Fakat istenilen para adil bir paylaşım değil. Erikli köyüne de suyu 3 TL’ye veriyorsun bize 9 TL’ye. Erikli köylülerine sözümüz yok ama birçoğu da pansiyonculuğa yöneldi.”

“BU RANT PROJESİNE İYİ PARTİ DE AK PARTİ DE CHP DE HEPSİ ORTAK OY KULLANMIŞLAR”

“Burayı bir rant alanı olarak görüyorlar. Bizim kınadığımız bu. Bunun içinde muhalefeti de dahil iktidarı da dahil. Altına imza attıkları şeyin içeriğini bilmiyorlar. Bu rant projesine İYİ Parti de AK Parti de CHP de hepsi ortak oyu kullanmışlar. Erikli’de 210 dönüm bir imar alanı açılıyor. Erikli civarında tarla vasfını kaybetmiş araziler diye sözüm ona. Gündeme getirilmiş, bunu da sorduk. Hatta tepkiyle dile getirilmeye çalışılıyor. Halbuki yapılan analizlerde de % 96’sı hiçbir şekilde tarla vasfını kaybetmemiş halen tarım arazisi rant projesini Bakanlıktan bize gelmiş dediler ve belediye meclisi olarak sen onay makamısın bunu da aynen tasdik etmişler. Askıya çıkmak üzere. Bu da Erikli’ye ek bir yük getirecek.  Yeni konut gelecek. Arıtma zaten yetmiyor.  Şu anda ilave arıtma yapılmak isteniyor. Su şebekemiz sözüm ona şu anda yetecek ilave bir yük getirecek ilave bir nüfus getirecek.”

AKILLI SAYAÇ DENİLEN BİR GARABET SİSTEM KOYDULAR

“Öyle empoze ediliyor ki sanki hiç bir şey yokmuş da buraya her şeyi belediye yapıyor. Bizim burada kooperatif zamanımızda da mevcut arıtmamız vardı. Sonra bu sokaklardaki taşları kendi paramızla yaptırdık. Şimdi yapılmış olan taşları da parça parça ettiler ve bunun da yeniden yapılması için bizden ilave para isteneceği söylendi. Başkan demecinde bunları belirtti. Şu anda belki istemiyor ama tabii ihaleye giriyorum diyerek bunların parasını da tekrar bizden isteyecek. Geçenlerde dediğim gibi psikolojik baskı yapıldı. 2 gün, 3 gün, bir hafta süreyle sular kesildi. Tekrar bu arada bulunanlar metazori abone olsun diye. İrtibat bürosunda abone olmayanların tamamen suyunu keseceğiz denildiğine şahit oldum. Abone olanlarda da soygun var. Bakın söyleyeyim işin mali boyutu 3000 lira veriyorsunuz ilk taksit. Akıllı sayaç denilen bir garabet sistem koydular. Akıllara ziyan 10 sene ve daha yukarı eski sayacı olanlar zorunlu olarak akıllı sayaç alacak. Akıllı sayaç dediğiniz şu anda da 1650-1700 lira. Sırf sayaç+ 1 tane de hız kesici vana var. Oda 500-600 lira toplamda 2300 lira arada su tesisatçı vurgunu var burada. 30 santim yeri 500 lira ile 1000 lira arası paraya bağlıyorlar. Yani demek istediğim vatandaş bu işe giren bile en azından 3-5 bin lira hiç yoktan hiç yoktan bir masraf ödemek zorunda kaldı. Bağlantı ücretlerinin dışında. Erikli’de su işinin suyu çıktı.

“215 BİN METREKARE YER İMARA AÇILIYOR”

İnşaat Mühendisi Mefail Güngör de Erikli’de 40 yıldır yaşadığını kaydederek şunları söyledi: “Bu su başladığından beri tam bir fiyasko oldu. Bu suyun imalatı, ihalesi, geldikten sonra yapılan işler tamamen bir fiyasko halinde cereyan etti ve bu fiyasko halen devam ediyor. Biz belediyenin suyu getirmesini istiyorduk. Belediyenin suyu getirmesi Erikli için iyi olmuştur ama bununla beraber bu şartlarda Yayla’ya verilmesi, Erikli köyüne verilmesi, ondan sonra yeni imar alanlarının açılması maalesef doğru kararlar olmamıştır. 215 bin metrekare yer imara açılıyor. Bunlara su lazım değil mi? Bunları arıtma lazım değil mi? Bunlara yol lazım değil mi? Keşan Belediyesi şu anda burası mücavir alan diye hiçbir hizmet vermiyor buraya. Ama gidiyor 215 bin metrekare yeri imara açıyor. Bunların suyu nereden gelecek, bunların suyu nasıl yapılacak? Burasının arıtması 20 bin kişilik. Şu anda 100 bin kişi bu arıtmayı kullanıyor. Ondan sonra 10 bin kişi daha gelecek. Biz belediyeden şunu istiyoruz. Biz hakkımıza düşeni ödemeye razıyız. Bu katılım payı olur veya işte Belediye Gelirleri Kanunu'na göre. Ne gerekiyorsa biz onu yaparız. Üstümüze düşen adil bir katılım payında ödemeye razıyız.”

SON.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol