23 Nisan coşkuyla kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 102’inci yıl dönümü, geçen Cumartesi günü Keşan’da da gerçekleştirilen tören ve etkinliklerle kutlandı.

23 Nisan coşkuyla kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 102’inci yıl dönümü, geçen Cumartesi günü Keşan’da da gerçekleştirilen tören ve etkinliklerle kutlandı.

Medya Keşan
Medya Keşan
25 Nisan 2022 Pazartesi 09:49
23 Nisan coşkuyla kutlandı

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Tören, saat 10.00’da, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin sunulmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra oluşturulan kortej ise Belediye Bandosu eşliğinde Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’ne hareket etti.

Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’ndeki etkinlikler ise saat 11.00’de, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı. Etkinliklere, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Özay, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Sesli, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda kişi ve çocuk katıldı.

Daha sonra kutlama mesajları okundu. Çocuklar adına konuşma Raşit Efendi İlkokulu öğrencisi Nisanur Yücelen tarafından yapıldı.

DUYUYORSUN SESİMİZİ DEĞİL Mİ ANITKABİR’DEN?

23 Nisan’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve egemenliğin millete verildiği gün olduğunu belirten Yücelen, “23 Nisan, Atamızın bize verdiği değerin göstergesidir. Nisan ayı bahar ayıdır. Çiçeklerin açtığı, güneşin doğayı ısıttığı, kanla sulanan toprakların yeşerdiği aydır. 23 Nisan 1920’de Cumhuriyet bulutların ardından gülümsüyordu milletime. Bayrağımız dalgalanıyordu düşmana inat. Atalarımı düşman mermilerinin önüne atıyordu kendini. Çiğnetmiyordu vatan topraklarını düşman çizmelerine. Hediye ettiler bu güzel vatanı milletimize. Sevgili Atam, nasıl ir yürek seninkisi, onca minik kalbi sığdırdın gönlüne. Bize emanet ettin koskoca vatanı ve bayram olsun dedin 23 Nisan. Bugünün küçüğü, yarının büyüğü olan bizlere. Atam görüyorsun değil mi, nasıl coşkuyla beklediğimizi 23 Nisan’ı. Ve duyuyorsun sesimizi değil mi Anıtkabir’den? ‘Atam izindeyiz’ diyoruz, coşkun sel gibi gürleyerek. En güzel giysilerimizi giydik, açtık meydanlarda çiçek çiçek. Kimimiz yeşil, kimimiz al. Ve çağırdık dünya çocuklarını ülkemize sevincimize ortak olsunlar diye. Bayraklar elimizde, yüce adın dilimizde dedi.

TÜRK ÇOCUĞU OLMANIN GURURUNU YAŞAYACAĞIZ

Nisanur Yücelen, Edirne’de, Kars’ta, Samsun’da, Ankara’da bütün Türk çocuklarının hep bir ağızdan 23 Nisan şarkıları söylediğini ifade ederek, “Sana minnettarız. Seni gibi bir kurtarıcımız olduğundan dolayı kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Okulumuzdan, öğretmenlerimizden aldığımız bilinç ile bu kutsal emaneti sonsuza kadar koruyacağımıza söz veriyoruz. Yurdumuzu senin izinden giderek yarınlara taşıyacağız. Ülkemizi aydınlatan bu demokrasi güneşi sonsuza kadar ısıtacak içimizi ve hep bileceğiz senin için değerimizi. Tarihini bilen, ufkunu gören ve adımlarını buna göre atan bireyler olacağız ve ülkemizin geleceğinin daha aydınlık olması için çalışacağız. Aklın ve bilimin ışığında ilerleyen, çağdaş bir toplum olarak sonsuza kadar var olacağız. Tüm dünyayı kıskandıran bayramımızı, ebediyen coşkuyla kutlayacağız. Türk çocuğu olmanın gururunu yaşayacağız. ‘Ne mutlu Türküm diyene’, kutlu olsun bayramımız” diye konuştu.

SİZLER HEPİNİZ, GELECEĞİN BİR GÜLÜ, YILDIZI, BİR BAHTININ AYDINLIĞISINIZ

Günün anlam ve önemini belirten konuşma ise Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz tarafından yapıldı.

İlhan Saz, bugün Türk milletinin gönlünde, bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri alan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük bir coşku, gurur ve heyecanla kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde ve onun “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920 günü ülkemizin dört bir yanını aydınlatan bir dirilişin müjdecisiydi. İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu bir milleti ayağa kaldırdı. Hür iradesiyle zafere ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşmuş bir millet; birlik ve beraberlik içinde büyük güçlüklerin üstesinden nasıl gelineceğini tüm dünyaya göstermiştir. 23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir. Bu tarihten tam 4 yıl sonra, yani 23 Nisan 1924 tarihinde  Mustafa Kemal Atatürk bu önemli günün bayram olarak kutlanmasını istemiştir. Büyük Önder Atatürk'ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara hitaben şu sözleri bu düşüncenin anlam ve önemini açıklamaktadır, “Küçük hanımlar, küçük beyler. Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.” Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanları, 23 Nisan 1929 tarihinde aydınlık geleceğimizin, aydınlık yüzleri çocuklara armağan etmiştir. Bu aynı zamanda çocuklarımıza yüklenen büyük ve manevi bir görevdir” ifadelerini kullandı.

102 YILDIR TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN ÖZ CEVHERİ ULUSAL EGEMENLİKTİR

Saz, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bu bayram şenliklerine yabancı ulusların çocukları da katılmaya başlamış, dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke olmayı sürdürmekte ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sayesinde tüm dünya çocuklarıyla Ulusal Egemenlik sevincimizi paylaşmaktayız. Çocuklarımızın bu sorumluluğu minik omuzlarında ve yüce yüreklerinde taşıyarak güzel yarınlarımızın mimarları olacağına inancımız sonsuzdur. 102 yıldır Türkiye Cumhuriyeti’nin öz cevheri ulusal egemenliktir. Ulusun kayıtsız şartsız egemenliği de sonsuza dek sürecektir. Daima yaşayacak ve yaşatacağız. Bu duygu ve düşünceler ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle bir kez daha anıyor, bu günü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlar, saygılarımı sunarım.”

ÖDÜL TÖRENİ

Ortaokullar arasında yapılan şiir yarışmasında birinci olan öğrencilerin eserlerini okumasının ardından ilk ve ortaokullar arasında düzenlenen resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Resim yarışmasında 1. olan Nevzat Kahraman İlkokulu öğrencisi Nilda Başol ve şiir yarışmasında 1. olan Özel Keşan Batı Koleji öğrencisi Doruk Deniz’e ödülünü Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, resim yarışmasında 2. olan Fatih Sultan Mehmet İlkokulu öğrencisi Emir Sarılar ve şiir yarışmasında 2. olan Süleyman Paşa İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Sahra Nur Avcu’ya ödülünü Keşan 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Özer, resim yarışmasında 3. olan Anafartalar İlkokulu öğrencisi Ece Mira İnceoğlu ve şiir yarışmasında 3. olan Feride Mehmet Çuhacı Ortaokulu öğrencisi Elifnaz Bozkurt’a ödülünü ise Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu verdi.

Program, Raşit Efendi İlkokulu ve anasınıfı öğrencilerinin çocuk oyunları ve halk oyunları gösterisi ile sona erdi.

Son Güncelleme: 25.04.2022 09:54
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol