5 Nisan Avukatlar Günü kutlandı

5 Nisan Avukatlar Günü Keşan’da da düzenlenen programla kutlandı.

5 Nisan Avukatlar Günü kutlandı

5 Nisan Avukatlar Günü Keşan’da da düzenlenen programla kutlandı.

Medya Keşan
Medya Keşan
06 Nisan 2022 Çarşamba 10:10
5 Nisan Avukatlar Günü kutlandı

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Program, saat 12.30’da, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde başladı. Etkinliğe, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Sesli, savcılar ve avukatlar katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından Keşan Baro Temsilcisi Avukat Deniz Kalfa Günay tarafından basın açıklaması okundu.

Avukat Deniz Kalfa Günay, öncelikle koronavirüs salgınında hayatını kaybeden meslektaşlarını anarak ve tüm meslektaşlarının Avukatlar Günü’nü kutlayarak, “Bir ülkenin gerçek anlamda hukuk devleti olması ancak o ülkenin yargı sisteminin bağımsızlığı, tarafsızlığı ve savunmaya verdiği değer ile mümkündür. Güçlü bir savunma güçlü bir hukuk devleti demektir. Güçlü avukat güçlü yargı demektir. Hukuk devleti ve demokrasi için avukatlık mesleği vazgeçilmez unsurlardan biridir. Yani avukatlık sadece yargının kurucu unsuru değil, hukuk devletinin ve demokrasinin de vazgeçilmez unsurlarındandır. Her devirde, hem sistemde mahkemeler kurulur, yargılamalar yapılır, ancak sadece demokrasilerde bağımsız avukatlar vardır. Biz, avukatlar olarak bağımsız ve adil yargının, hukukun üstünlüğünün, insan haklarına saygının, hakkın, adaletin ve demokrasinin tarafındayız. Anayasanın 2. Maddesinde belirtilen Atatürk ilkelerine bağlı, laik, demokratik, sosyal hukuk devletinin yanındayız. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün izinde, demokrasinin ve Atatürk Türkiye’sinin yılmaz savunucularıyız” dedi.

ÖNEMLİ OLAN NİTELİKLİ HUKUKÇU YETİŞTİRMEKTİR

Tüm bu gerçekliğe rağmen davalarda taraf olarak görülen, ekonomik sıkıntılarla boğuşan, görevi başında katledilen ve intihara sürüklenen yine avukatlar olduğunu ifade eden Günay, “Geçtiğimiz yıllarda İstanbul Barosu’na kayıtlı meslektaşımız Avukat Ersin Arslan görevi başında katledilmiştir. Manisa Barosu'na kayıtlı meslektaşımız Avukat Muhammed Halil Yavuz intihar etmiştir. Avukat Ersin Arslan ve Avukat Muhammed Halil Yavuz sadece birer örnektir. Birçok meslektaşımız öfkeli taraflarca katledilmekte ya da yaşadığı zorluklar sebebi ile intihar etmektedir. Akademisyen eksikliğine bakılmaksızın plansızca açılan hukuk fakülteleri sebebi ile her yil umut dolu yüzlerce genç meslektaşımız bu karmaşa ortamında mesleklerine ilk adımlarını atmaktadırlar. Genç meslektaşlarımız kendilerini mesleki anlamda geliştirmeye ayıracakları zamanlarını maalesef ekonomik sıkıntılarla boğuşarak geçirmektedir. Türk yargısı her geçen gün kan kaybetmektedir. Önemli olan nicelik değil niteliktir. Önemli olan nitelikli hukukçu yetiştirmektir” diye konuştu.

ADALETE OLAN GÜVEN AZALDIKÇA DEMOKRASİ YARA ALMAKTADIR

Deniz Kalfa Günay, sözlerini şöyle tamamladı: “Yıllardır avukatlık mesleğinin sorunları görmezden gelinmekte, siyasi iktidarlar var olan sorunlara çözüm bulmak yerine yeni sorunlara sebep olmaktadır. Bu durum yalnızca avukatlık mesleğine değil, Türk yargısına da büyük zararlar vermekte ve yargıya olan güvenin azalmasına sebep olmaktadır. Adalete olan güven azaldıkça demokrasi yara almaktadır. Adaletin herkes için gerekli olduğu unutulmamalıdır. Tüm olumsuzluklara rağmen mücadelemizden vazgeçmediğimizi belirtiyor, yargının kurucu unsuru olarak görevini yerine getiren, hukukun üstünlüğüne inanan tüm meslektaşlarımız bir kez daha 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutluyorum. Hepinize selam ve saygılarımı sunuyorum”

Etkinlikte, Belediye Başkanı Helvacıoğlu, avukatlara karanfil dağıttı. Etkinlik, Atatürk heykeli önünde toplu fotoğraf çekilmesiyle sona erdi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol