Adnan İnan, İstiklal Marşı’nın kabulünü kutladı

MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan, İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin 100. yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma günüyle ilgili açıklama yaptı.

Adnan İnan, İstiklal Marşı’nın kabulünü kutladı

MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan, İstiklal Marşı'nın kabul edilişinin 100. yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma günüyle ilgili açıklama yaptı.

Medya Keşan
Medya Keşan
12 Mart 2021 Cuma 10:23
Adnan İnan, İstiklal Marşı’nın kabulünü kutladı

AYGÜL KONAR

İnan, milli ruhun tercümanı, milli vakarın manzum seslenişi, milli haysiyetin edebi yorumu olan İstiklal Marşı'nın, 12 Mart 1921 Cumartesi günü Büyük Millet Meclisi'nde heyecan ve coşku seli içerisinde kabul edildiğini hatırlatarak, "Her kelimesinde inanç, her dizesinde iman, her kıtasında cesaret ve kararlılık olan İstiklal Marşımız karanlık ufkun ardından doğacak şafağı müjdelemiş, bu çerçevede bağımsızlık özlemini ateşlemiştir. İstiklal Marşımız millete duyulan sonsuz bağlılığın, bağımsız yaşamanın dışındaki her türlü seçeneği peşinen reddetmiş milli mücadele azminin kutlu bir eseridir. Vatanımızın tecrit edildiği, ordularımızın terhis edildiği, hayat ve varlık haklarımızın tahrip edildiği bir dönemde İstiklal Marşımızın mısralarında milli vicdanlar buluşmuş ve birbirine kenetlenmiştir. 'Korkma' seslenişi manevi dirilişin sembolü olarak umutları tazelemiş, ülküleri perçinlemiş, özgüveni ayağa kaldırmıştır. Elbette İstiklal Marşımız olağanüstü bir dönemin, acı ve kayıplarla özdeşleşmiş varlık-yokluk mücadelesinin ürünüdür. Son yurdumuzun iç çekişi, zalimlere karşı beslenen öfke, insanımızın gönül yaraları, yapılan fedakarlıklar topluca ele alınmış ve on kıtalık manzum şaheserde özetlenmiştir. Bu haliyle kurtuluş mücadelemizin tüm hızıyla, tüm ağırlığıyla, tüm zorluğuyla sürdüğü bir ortamda merhum şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Türk milletinin atan nabzı, haykıran iradesi, meydan okuyan nefesi olmuştur" dedi.

"İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABUL EDİLİŞİNİN 100. YILDÖNÜMÜNÜ HAYIRLARA VESİLE OLMASI DİLEKLERİMLE KUTLUYORUM"

İsiklal'in manevi mimarları arasında Merhum Mehmet Akif Ersoy'un yerinin şüphesiz çok ayrıcalıklı ve çok özel olduğunu vurgulayan Adnan İnan, şunları söyledi; "Milli şairimiz gerçekten de kaleme aldığı bağımsızlık bildirisini hücrelerinde hissetmiş ve Türk milletinin hissiyatını detaylı şekilde ortaya koymuştur. Merhum Akif İstiklal Marşı'm milletimize hediye etmiş ve 'Allah bir daha bu millete istiklal Marşı yazdırmasın' diyerek en içten dua ve beklentisini ta o tarihlerde dile getirmiştir. Şurası iyi bilinmelidir ki yozlaşma ve yolsuzlukla ikbal mücadelesini yeni bir İstiklal Savaşı iddialarıyla kapatmaya çalışanlar en başta İstiklal Marşımızı hazmetme güçlükleri çeken, milli birliğimizden ürken gayri milli siyaset ve zihniyet temsilcileridir. Türk milleti başından sonuna kadar haklı olduğu istiklal mücadelesini 1919 Samsun'undan, 1923 Ankara'sına kadar vermiş, canı pahasına vatanına sahip çıkmış ve düşmanları koymuştur. Bu gerçeğin hilafına hareket ederek istiklal savaşından bahsedenler her şeyden önce milli mücadelenin hatıralarını hiçe sayan ihanet ehlileri ve Merhum Akif'in hepimize mirası olan milli marşımızı değersizleştiren inkârcılardır. Türk milleti istiklaline sahip çıkacak ve yeni bir marş yazılmasına inşallah fırsat vermeyecektir. Bu düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 100. yıldönümünü hayırlara vesile olması dileklerimle kutluyorum. Vatan ve millet yolunda emek vermiş, mücadele etmiş, şehit düşmüş tüm kahramanlarımıza ve aziz ecdadımıza, ilk Meclis'in saygıdeğer üyelerine Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Türk edebiyatında yeni bir çığır açan, fikir hayatımızda derin izler bırakan, ahlak abidesi olarak hepimizin hayranlığını kazanan, milli hafızalara istiklalin yorulmayan kalemi olarak kazınan milli şairimiz Merhum Mehmet Akif Ersoy'u da rahmetle anıyor, muhterem hatıralarını saygıyla yad ediyorum."

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol