Arhatır: “Eğitim yaz–boz tahtasına çevrilmiştir”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan Kadın Kolları Başkanı Nermin Arhatır, eğitim sistemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Arhatır: “Eğitim yaz–boz tahtasına çevrilmiştir”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan Kadın Kolları Başkanı Nermin Arhatır, eğitim sistemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
05 Ekim 2020 Pazartesi 10:18
Arhatır: “Eğitim yaz–boz tahtasına çevrilmiştir”

SONGÜL KONAR

Koronavirüs sürecinde, telafi edilmesi en zor konuların başında eğitimin yer aldığını ifade eden Arhatır, çelişkili açıklamalarla, sürecin içinden çıkılmaz bir hale getirildiğini kaydetti.

“VELİLER, ÖĞRENCİLER, EĞİTİM KURUMLARI YARININI ÖNGÖREMEZ DURUMDA”

Açıklamasında, veliler ve öğrencilerin, eğitim kurumlarından yararlanamadıklarını söyleyen Nermin Arhatır, “İktidarın 18 yıllık karnesi ortadadır. AKP iktidarında, 7 milli eğitim bakanı ve onlarca kez sistem ve müfredat değişikliği yapılmıştır. Eğitim yaz–boz tahtasına çevrilmiştir. Bu dönemde günübirlik politikalarla bilimsel, rasyonel, eşit koşullarla ulaşılabilir olmaktan çıkan eğitim sistemimi, pandemi  koşullarında tamamen felç olmuştur. Devlet okullarına giden öğrencilerin 3 milyon 17 bin 718’inin evinde internet, EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde ise televizyon bulunmamaktadır. Gerekli ekipmanı olan öğrenciler kota problemi ve teknik arızalarla boğuşmakta, birden fazla öğrenci ve öğretmen olan evler, ekipman eksikliği çekmektedir. Çalışan annelerin çocukları, yeterli aile desteği ve takibinden de mahrum kalmaktadır. Kadınların omzundaki  yüklere ayrıca bir yük bindiren uzaktan eğitimde, hem çocuklar, hem de anneleri mağdur durumdadır. Bu durumdan yine en çok etkilenen cefakar kadınlarımız olmuştur. Uzaktan eğitim planlamasıyla ilgili oluşturulacak yol haritası, bilim insanları sağlık  örgütleri ve eğitim sendikaları ile birlikte  yürütülmeli  öğrencilere sınırsız internet desteği ve dezavantajlı öğrencilere yönelik ayrı bir program hazırlanması gerekmektedir. Ebeveyn desteğine mutlaka ihtiyaç olunacak bu dönemde, ebeveynlerden birinin ücretli izne ayrılması sağlanmalıdır. Bu süreçte ücretli öğretmenlerde mağdur edilmemelidir. Eğitim sıcak siyaset konusu olamaz. Eğitim sorunlarına hep birlikte çözüm arayacağız. İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin önemini bir kez daha göstermektedir. İktidarın yapması  gerekenler bellidir. İktidar yapamıyorsa , Cumhuriyet Halk Partisi, Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz günlerde sunduğu 14 maddelik çözüm önerilerini hayata geçirecek iradeye sahiptir. Çocuklarımızın geleceği siyaset malzemesi yapılmayacak kadar değerlidir” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol