Asfalt Plent Tesisi ÇED süreci başladı

Keşan’da, daha önce Keşan Belediyesi tarafından kullanılan bölgede, AS Yaşam Mimarı İnş. İth. İhr. Ltd. Şti. tarafından “Asfalt Plent Tesisi Projesi”nin yapılması ve işletilmesi planlanıyor.

Asfalt Plent Tesisi ÇED süreci başladı

Keşan’da, daha önce Keşan Belediyesi tarafından kullanılan bölgede, AS Yaşam Mimarı İnş. İth. İhr. Ltd. Şti. tarafından “Asfalt Plent Tesisi Projesi”nin yapılması ve işletilmesi planlanıyor.

Medya Keşan
Medya Keşan
05 Ağustos 2021 Perşembe 09:51
Asfalt Plent Tesisi ÇED süreci başladı

BÜLENT SAYLAM

İspat Cami Mahallesi Muslubey mevkiinde 75 ada, 15 ve 20 parsel üzerinde yapılması planlanan tesisle ilgili Edirne Valiliğine başvuru dosyasını teslim ettiği ve 15 Temmuz 2021 tarihi itibariyle, ÇED sürecinin başladığı öğrenildi.

10 BİN 742,9 METREKARELİK ALANDA FAALİYET GÖSTERECEK

Proje dosyasına göre; 10 bin 742,9 metrekarelik alanda kurulması planlanan tesiste, saatte 280 ton asfalt üretimi yapılması planlanıyor. Proje kapsamında kullanılması planlanan alanın 5 bin 42,9 metrekaresinin Keşan Belediyesi’ne ait mülkiyet olduğu ve 5 bin 700 metrekarelik alanın mülkiyetinin ise, özel bir şahsa ait olduğu ifade edildi.

GÜNDE 2 BİN 800 TON ASFALT ÜRETİMİ OLACAK

Tesisin faaliyete geçmesi durumunda, saatte 280 ton, günde 2 bin 800 ton, ayda 72 bin 800 ton, yıllık ise, 873 bin 600 ton asfalt üretimi yapılması planlanıyor.

Faaliyette olan “Asfalt Plent Tesisi Projesi”nin maliyetinin ise, 890 bin TL olarak hesaplandığı öğrenildi.

Tesis; en yakın yerleşim yerine 870 metre mesafede bulunuyor.

Keşan Belediyesi’ne ait mülkiyet, daha önce belediye tarafından “Asfalt Plent Tesisi” olarak kullanılıyordu.

ASFALT ŞANTİYESİ NEDEN KAPATILMIŞTI?

Hatırlanacağı gibi mevcut tesis, Keşan Belediyesi tarafından 2008 yılında İpsala yolu üzerinde kurulmuştu. Mayıs 2020 tarihinde tesisin özelleştirilip-özeleştirilmediği tartışmaları yaşanmıştı. 4 Ağustos 2020 tarihinde yapılan basın açıklamasında Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, asfalt plentinin özelleştirilmediğini, sadece yerinin kiralandığını dile getirmişti.

Öte yandan Fen İşleri Müdürü Erdi Kılıç ise, asfalt şantiyesinin neden kapatıldığı konusundaise,“Keşan Belediyesi’nin asfalt şantiyesinin kullanılamaz durumda olduğu Trakya Üniversitesi tarafından raporlanması üzerine bu tesisi kapatmak zorunda kaldık.” demişti.

CHP’Lİ ENCÜMEN ÜYELERİNİN DE, ONAYIYLA ARSA İHALEYE ÇIKARTILMIŞTI

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 12 Haziran 2020 tarihinde, asfalt şantiyesinin durumu hakkında ise, Keşan Belediyesi’nin yaşlı ve dökülen asfalt şantiyesi vardı. Asfalt şantiyesini kapattık, çünkü bitik durumdaydı. Bir asfalt firması, burada yer arayışındaydı. CHP’li encümen üyelerimiz Feridun Tümer ve Aladdin Öztürk’ün de onayıyla söz konusu arsayı ihaleye çıkardık.” demişti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol