Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısı gerçekleştirildi

Keşan Belediyesi’nin Eylül ayı olağan meclis toplantısı dün Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısı gerçekleştirildi

Keşan Belediyesi’nin Eylül ayı olağan meclis toplantısı dün Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Medya Keşan
Medya Keşan
03 Eylül 2021 Cuma 08:59
Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısı gerçekleştirildi

MEHMET AYTAÇ

Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında yapılan meclis toplantısı 15.00’te başladı. Daha sonrada meclis gündemine eklenen iki maddeyle birlikte 22 maddenin görüşüldüğü toplantıya Belediye Meclis üyesi Mithat Bulut mazereti nedeniyle katılmadı.

5 MİLYON 500 BİN TUTARINDAKİ HİBE KABUL EDİLDİ

Toplantının ilk maddesinde Keşan’ın muhtelif cadde ve sokaklarında tretuvar yapımında kullanılmak üzere İller Bankası’ndan verilen 500 bin TL tutarındaki hibenin kabul edilip harcanması yönünde oy birliği ile meclis kararı alındı. İkinci maddede ise Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından gönderilen 5 milyon TL tutarındaki hibe de oy birliği ile kabul edildi. Böylece çeşitli işlerde kullanılmak üzere belediyeye toplamda 5 milyon 500 bin TL tutarında hibe aktarımı gerçekleşmiş oldu.

Hibelerle ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 500 bin TL’lik hibenin, İzzetiye Mahallesi ve Özgünyapı mevkiindeki yolların yapılması için kullanılacağını ve bu hibenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İller Bankası aracılığıyla Keşan Belediyesi’ne verildiğini söyledi. Helvacıoğlu, Cumhurbaşkanlığı tarafından gönderilen 5 milyon TL tutarındaki hibenin ise eski itfaiyenin olduğu alanda yapılması planlanan kapalı pazaryeri, gençlik merkezi ve katlı otopark gibi çok amaçlı bir inşaat projesinde kullanılacağını söyleyerek; “Ekibimizle Cumhurbaşkanımızı bizzat ziyaret ederek projeyi sunmuştuk. Paramız kasamızdadır, parayı proje başlayınca kullanacağız. Proje gelince hızla ilerliyor, son aşamaya gelinmek üzere. Bir dahaki ya da ondan sonraki meclis toplantımızda net hali sizlerle paylaşılacaktır” dedi.

ENGELSİZ YAŞAM ALANI YAPILACAK

Toplantının üçüncü maddesinde yapılması planlanan “Engelsiz Yaşam Projesi” için karar alındı. 2 milyon 200 bin TL maliyetindeki projenin 1 milyon 500 bin TL’lik kısmını Kalkınma Ajansı, 700 bin TL’lik bölümünü ise Keşan Belediyesi karşılayacak. Oy birliği ile alınan karar hakkında konuşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü önünde belediyeye ait olan 2.200 metrekarelik alanda yapılacak “Engelsiz Yaşam Alanı”nın sadece bir park olmadığını, aynı zamanda rehabilite ve kurs merkezinin yanı sıra istihdam sağlanacak bir yer olacağını söyledi. Konuyla ilgili söz alan CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer de projeye destek verdiklerini ancak engelli vatandaşların buraya gelirken de rahat etmeleri ve ulaşım sorununun çözülmesi gerektiğini belirtti. Bunun üzerine tekrar konuşan Helvacıoğlu, Tümer’in önemli bir konuya değindiğini belirterek; “Bir bağışçımız 400 bin değerindeki bir minibüsü bu alana ulaşımda kullanmak için bağışlayacak. Proje bittikten sonra bu alana gelmek isteyen engelli vatandaşlarımız özel dizayn edilmiş minibüs ile evlerinden alınacak ve tekrar evlerine bırakılacak” dedi.

KEŞAN KART TÜM HALK İÇİN FAYDA SAĞLAYACAK

Meclis toplantısının dördüncü maddesi olan belediyeye ait İzzetiye’deki 17 dönümlük tarım alanındaki sera alanlarına ek olarak roman vatandaşların burada istihdam edilmesi yönünde karar alınması görüşüldü. Maddenin imar komisyonu ile plan ve bütçe komisyonuna gönderilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Toplantının beşinci maddesinde ise Gelibolu Caddesi, İzzetiye Mahallesi girişi, Zahireciler Caddesi’ndeki asfalt çalışmasındaki iş programında yapılan değişiklikten dolayı bu caddelerin Rasim Ergene, Paşayiğit, Necati İşcan ve Millet caddeleri olarak değiştirilmesi yönünde oy birliği ile karar alındı. Kararın daha önceden alındığını bildiren Helvacıoğlu, revize edileceğini söyleyerek kış sezonunun yaklaşmasıyla birlikte karayollarından da destek alarak yol yapım çalışmalarının bir an önce bitirilmesi için bu değişikliğin yapıldığını açıkladı.

Altıncı maddede Kent Kart yönetmeliği görüşüldü. Kent Kart kapsamının genişletilmesi için Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından yoğun bir çalışma yapıldığının altını çize Helvacıoğlu; “Keşan Kart Projesi akıllı şehirler vizyonunun bir ayağının daha hayata geçirilmesi anlamına geliyor. Keşan Kart ile sosyal kültürel ve ekonomik anlamda yeni bir uygulama olacak. Tüm Keşan halkının kullanacağı bir kart olacak. Özellikle ihtiyaç sahibi ailelere yapılan yardımların etkin ve adaletli bir şekilde ulaştırılması ve kayıt altına alınması kolaylaşacak. Alan el veren eli görmeyecek. Yardımlar için belediyeye gelinmesine gerek kalmayacak. Bu sosyal bir kart olacak. Tiyatroda da sinemada da ulaşımda da kullanılabilecek. Geri dönüşümlerde kart puan toplanabilecek. Mesela vatandaşlar tarafından toplanan atık cam ve plastikler karşılığında bir tiyatro bileti verilebilecek. Bu kart esnafımıza ve ekonomimize de destek sağlayacak” şeklinde bilgi verdi. Konunun plan ve bütçe komisyonunda görüşülmesi oy birliği ile kabul edildi.

İZZETİYE VE PAŞAYİĞİT MAHALLELERİNE ULAŞIM STANDARDA BAĞLANACAK

Toplantının yedi ve sekinci maddelerinde ise sonradan mahalle olan İzzetiye ve Paşayiğit’e bazı hukuki konulardan dolayı yeterli olarak sağlanamayan ulaşım sorunlarının giderilmesi yönünde karar alındı. Buna göre İzzetiye ve Paşayiğit mahallerinde ikamet eden vatandaşların da şehir içindeki toplu ulaşımda olduğu gibi minibüs plakası, rengi ve hat saatleri gibi konularda standart sağlanması hedefleniyor. Her iki madde de ulaşım komisyonuna havale edilmesi için oy birliği ile kabul edildi.

Dokuzuncu maddede İzzetiye’deki Zahireciler Caddesi üzerinde bulunan 1716 parseldeki taşınmazın bulunduğu bölgenin içkili yerler bölgesine dahil edilmesi yönünde bir vatandaşın verdiği dilekçenin incelenmek üzere ilgili komisyona havale edilmesi oy birliği ile kabul edildi. Onuncu maddede de Yazı İşleri Müdürlüğü’nün imza yetkileri yönergesinin görüşülüp karara bağlanması için önümüzdeki meclis toplantısına bırakılmasına oy birliği ile karar verildi.

İSPAT CAMİ, AŞAĞI VE YUKARI ZAFERİYE MAHALLELERİNİN İSİMLERİ DEĞİŞECEK Mİ?

Toplantının on birinci maddesinde İspat Cami, Aşağı ve Yukarı Zaferiye mahallelerinin isimlerinin değiştirilmesi konuları görüşüldü. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Mustafa Helvacıoğlu, İspat Cami Mahallesi nüfusunun, Edirne’ye bağlı 6 ilçeden daha fazla olduğunu belirtti. Bu nedenle muhtarlık hizmetlerinde zorluklar ve aksamalar yaşandığına dikkat çeken Helvacıoğlu, söz konusu mahallenin ikiye ya da üçe bölünüp isimlendirilmesi gerektiğini söyledi. Aşağı ve Yukarı Zaferiye mahallelerinin de vatandaşlar tarafından karıştırıldığını iddia eden Helvacıoğlu, Aşağı Zaferiye’nin adının Anafartalar Mahallesi, Yukarı Zaferiye’nin isminin ise Zaferiye Mahallesi olarak değiştirilmesi yönünde görüş bildirdi. Söz konusu madde incelenmek üzere oy birliği ile imar komisyonuna havale edildi.

Toplantının on iki, on üç, on dört ve on beşinci maddelerinde ise Keşan’ın bazı bölgelerindeki etapların ilave revizyon uygulama imar plan notlarındaki değişiklikler oy birliği ile kabul edildi. Buna göre daha önceden imar kuralları gereği binalardaki bağımsız terasların saçak uçlarına üç metreden fazla yaklaşmama kuralı iptal edildi.

TAZİYE EVİ KURULACAK

On altıncı maddede Belediye Meclis Üyesi Mehmet Selim Aras tarafından belediye sunulan dilekçede, Taziye Evi kurulması konusu görüşüldü. Keşan Belediyesi’nin vatandaşların acı gününde her zaman yanında olduğunu bildiren Helvacıoğlu ise daha önce geçici taziye çadırlarının kurulduğunu söyledi. Bu talebin olumlu olduğunu belirten Helvacıoğlu kalıcı bir taziye evi yapılmasının kültürümüzde önemli olduğunu söyledi. Mustafa Kemal Paşa Mahallesi’nde bulunan park alanı ile 755 ada 1 parselde bulunan sosyal tesis alanına ilişkin değişiklik talebi oy birliği ile imar komisyonuna havale edildi.

Toplantının on yedi, on sekiz ve on dokuzuncu maddelerinde ise bazı vatandaşların belediyeye verdiği imar değişikliği ve takas taleplerini içeren dilekçeler, imar komisyonuna havale edildi.

20. MADDE GERGİNLİK YARATTI

Toplantının 20. maddesinin görüşülmesi sırasında ise Belediye Başkanı Helvacıoğlu ile CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer arasında gerginlik yaşandı. Keşan Belediyesi’ne ait 1320 ada 1 parselde bulunan spor parkı yapılması planan alanın, 10 yıla kadar kiralanmak üzere ihaleye çıkarılması için Belediye Encümeni’ne yetki verilmesi konusu tartışıldı. Söz konusu alana bir işletmecinin 1 milyon 200 bin TL tutarında yatırım yapmak istediğini bildiren Helvacıoğlu, “Biz kendisine dedik ki siz çalışmanızı yapın ihaleye çıkacağız. Ahmet mi alır Mehmet mi alır belediyenin ihale politikası ortadadır. Kendisi bir şekilde çalışmayı Meclis’ getirdi. Meclisimiz bir bütçe çalışması yapalım demişti. Kendinsin yaptığı çalışmada minimum 1 milyon 200 bin TL bir değer ortaya çıktı. İşletmeci kardeşimiz parkı ben yapayım diyor. Arsayı kiralama yöntemiyle bunu yapmak istiyor. Yüzme havuzunu devletin işleteceğini, kantin kısmını işletmeci çalıştıracak. Burada takdir Meclis’in” dedi.

Konuyla ilgili söz alan CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer ise bunun daha önce gelenden farklı bir talep olduğunu söylemesi ve arsanın ne şekilde kiralanacağı üzerine yaptığı itirazların ardından tartışma yaşandı. Keşan’a hizmet getirmek ve çivi çakmak konusunda muhalefeti suçlayan Helvacıoğlu “bu şekilde gelişemeyiz” derken Tümer ise “biz her şeye karşı çıkmıyoruz. Bu bir ihaledir. 20 maddeyi oy birliği ile geçirdik. Bazı şeyleri sormak hakkımız ve görevimiz” dedi. Kısa süreli tartışmanın ardından madde, Helvacıoğlu’nun “hizmeti geciktiriyorsunuz” uyarılarına rağmen bir sonraki meclis toplantısında görüşülmek üzere ertelendi.

Toplantıya sonradan ilave edilen norm kadro değişikliklerini içeren madde oy birliği ile kabul edilirken, imar komisyonundan gündeme ilave edilen Adliye Sarayı’nın bulunduğu alanın Ağır Ceza Mahkemelerini de içeren adli kampüse dönüştürülmesi konusu ise oy birliği ile bir sonraki meclis toplantısında ertelendi.

Keşan Belediye Meclisi’nin bir sonraki toplantısı, 7 Ekim 2021 Perşembe günü yapılacak.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol