Çarşı merkezindeki trafik düzenlemesinde değişiklik 

Koronavirüs normalleşme sürecinde Keşan çarşı merkezinde ve trafik düzenlemeleri ile ilgili Keşan Belediyesi, Keşan TSO ve esnaf odaları ile birlikte basın açıklaması gerçekleştirildi.

Çarşı merkezindeki trafik düzenlemesinde değişiklik 

Koronavirüs normalleşme sürecinde Keşan çarşı merkezinde ve trafik düzenlemeleri ile ilgili Keşan Belediyesi, Keşan TSO ve esnaf odaları ile birlikte basın açıklaması gerçekleştirildi.

Medya Keşan
Medya Keşan
17 Mayıs 2020 Pazar 23:12
1516 Okunma
Çarşı merkezindeki trafik düzenlemesinde değişiklik 

HABER MERKEZİ

Cumhuriyet Meydanı’nda  gerçekleşen ve saat 12.00’de başlayan basın açıklamasına; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Şapçı, Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak ile Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman katıldı.

“BAYRAMA KADAR 10.00-17.00 SAATLERİ ARASINDA BU ALANDA TRAFİK KAPALI OLACAK”

Basın açıklamasında konuşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu, “Keşan çarşımızda ticaret odamız ve esnaf odalarımızla vatandaşlarımızı bilgilendirmek üzere bir aradayız.  Hıfzıssıhha kurulu kararı ile biliyorsunuz çarşı merkezi trafiğe kapandı. Trafiğe kapalı olan alanın açılması için girişimlerde bulunduk. Sayın Valimiz ve Hıfzıssıhha Kurulu ile görüştük. Bayram sonrası açılması kararı alındı. Ama biz de biraz esnetmek için yeni normalleşmeye göre Keşan’ın hem ticaretini hem yaya trafiğini hem de araç trafiğini rahatlatmak adına, Sayın Valimiz, Kaymakamımız ve Hıfzıssıhha Kurulumuzla odalarımızla beraber bir araya gelerek karar aldık. Bayrama kadar 10.00-17.00 saatleri arasında bu alanda trafik kapalı olacak. İşyerleri saat 23.00’e kadar açık kalacak. 2. dalgaya sebep olmamak için tedbirlerimize devam ediyoruz. Bu kararlar zaman zaman esnafımızı ekonomik anlamda üzüyor olabilir. 10.00-17.00 saatleri arasında trafik kapalı, diğer saatlerde sabah 10.00’a kadar trafik açık kalacak. Ben bütün esnafımıza çağrıda bulunuyorum. Gece saat 23.00’e kadar bütün vatandaşlarımızı alışverişe davet edelim. Vakalar durmuyor arkadaşlar. Tabiri caiz ise 2. dalga hortlamak üzere Keşan’da bir köyümüzde önemli vakalar var. Yani bitmedi bu virüs, virüsü biz gevşetirsek 2. dalgaya hazır. Halkımızı da iftardan sonra çarşı yürüyüşe ve alışverişe davet ediyorum. Biz maskesiz gezdiğimiz sürece Edirne’ye de maskesiz sokağa çıkma yasağı gelebilir. Hastanemizde tek rakamlı vaka sayımız var. Aslında iyi gidiyorduk, ama kurallara uymazsak iyi gitmeyeceğimiz aşikâr” dedi.

ŞAPÇI: “ALIŞVERİŞİMİZİ YEREL ESNAFTAN YAPALIM”

Helvacıoğlu’ndan sonra konuşan Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı da “Tüm halkımıza sağlıklı günler diliyorum. Hepinizin bildiği üzere Koronavirüs ile beraber dünya çapında önlemler alındı. Bu süreçte en çok esnafımız etkilendi. Esnafımız tedbir almalı, maskesiz gezmemeli. Ayrıca sosyal mesafeye de önem verilmeli, ellerimizi yıkamalı, dezenfekte etmeliyiz. Ama ekonomimizin de dönmesi için alışverişimize devam edeceğiz. Ben bir de halkımıza oda başkanlarımızla birlikte aldığımız bir kararı da buradan halkımıza duyurmak istiyorum. Alışverişimizi yerel esnaftan yapalım. Trafik çarşıda 24 saat kapalı idi. Alınan bu karardan sonra çarşıda trafik sadece 7 saat olmayacak. Ayrıca esnafımızın da bugünden itibaren işyerlerini saat 23.00’e kadar açık kalmasına ortak bir şekilde karar aldık. Esnafımıza da bu karara uymaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

ÇAKMAK: “EN GÜZEL MEVSİMDE BİR ÇAY BAHÇESİNE GİDİP BİR ÇAY İÇEMİYORUZ”

Şapçı’dan sonra Keşan Lokantacı, Kahveci ve Otelciler Odası Başkanı Hüseyin Çakmak söz alarak şunları söyledi. “Alınan bu karar esnafımıza biraz olsun soluk olacaktır. Bu karar nedeniyle teşekkür ediyoruz. Bu esnafımızı tamamen rahatlatmasa da bir nebze de olsa rahatlatacaktır. Ben halkımızın ve esnaflarımızı Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uymaya davet ediyorum. Bu hastalığı önlemek bizim elimizde, bunun için kimse sokağa maskesiz çıkmasın. Kurallarımıza uyalım ki bir an önce normal hayata dönelim. Bu konuda en çok mağdur olan bizim odamızın üyeleridir. En güzel mevsimde bir çay bahçesine gidip bir çay içemiyoruz. Bu bizim elimizde değil. Kurallara uyalım. Sağlık her şeyden önemlidir.”

“HAFTANIN 5 GÜNÜ BİZ DE ESKİ İTFAİYENIN BULUNDUĞU ALANDA HER GÜN PAZAR AÇMA KARARI ALDIK”

Çakmak’tan sonra söz alan Keşan Tuhafiyeci ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman da şunları söyledi: “Çarşı esnafımızı rahatlatmak için alınan karar bizim açımızdan çok iyi. Alışverişi biraz süreye yaymak gerekiyordu bu dönemde. Cumartesi günü bizim üyelerimiz de pazaryerinde sergilerini açacak. Vatandaşımızın pazaryerine gelirken mutlaka maske takmaları gerekiyor. Biz esnaflarımıza da gerekli uyarıyı yapacağız. Sosyal mesafe, maske ve hijyen konularında esnafımızı uyaracağız. Çevre ilçelere pazarlara gidemiyoruz. Haftanın 5 günü biz de eski itfaiyenin bulunduğu alanda her gün pazar açma kararı aldık. Sabah 10.00’dan gece 23.00’e kadar açık olacak. Halkımızı da buraya davet ediyoruz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol