Çeyiz sandığından Kent Müzesi’ne 

Keşan Kent Müzesi’nin envanter sayısı yapılan bağışlar sayesinde artmaya devam ediyor.

Çeyiz sandığından Kent Müzesi’ne 

Keşan Kent Müzesi’nin envanter sayısı yapılan bağışlar sayesinde artmaya devam ediyor.

Medya Keşan
Medya Keşan
12 Şubat 2021 Cuma 11:17
Çeyiz sandığından Kent Müzesi’ne 

AYGÜL KONAR

Keşanlı vatandaşalar; ailesinden, akrabalarından kalan ve kendileri için anısı olan, manevi değer taşıyan birçok ürünü Kent müzesine bağışlayarak, Keşan’ın tarihine ve kültürüne ışık tutmaya devam ediyor.

Son olarak Hatice Akbulut adlı vatandaş ananesinden ve babaannesinden kalan ve ortalama 120 yıllık olan çeyiz malzemelerini bağışlayarak, Keşan Kent Müzesi envanterine kazandırdı.

El emeği göz nuru olan ve bir asrı aşmış olan çeyiz malzemeleri içinde dokuma bezler, içlik, el oyası ile yapılan yemeniler bulunuyor. Bağışlanan malzemeler içinde en dikkat çeken ise ipek kedibastı kadife kumaştan yapılmış monta dikkat çekiyor.

Bağışlanan çeyiz malzemelerinin tanıtımını yapan Keşan Kent Müzesi Koordinatörü Aslı Avcı, vatandaşların kendileri için manevi değeri olan tarihi ürünlerin kendilerine emanet edilmesinden memnuniyet duyduklarını belirterek şunları söyledi: “Bunlar çeyiz sandığının içinden çıkan çeyiz malzemeleri. İçlik, yağlık, el oyası ile yapılan yemeniler, gecelik ve dokuma bezler var. Ayrıca ipek kedibastı kadife denilen kumaştan yapılmış ve bağışçımızın babaannesinden kalan 120 yıllık bir manto var. İç astarı yenilenmiş ama kollarındaki astarı eski. Bağışçımızın beyanına göre diğer bütün çeyiz malzemelerinin de ortalama 120 yıllık olduğunu düşünüyoruz. Hepsi babaannesinden ve annesinden kalan malzemeler. Hiç biri kullanılmamış ama sandık lekelerinden o derece eski olduklarını anlayabiliyoruz. Babaanneden ve anneanneden anneye gelmiş, ananeden bizim bağışçımıza gelmiş. Bağışçımızın da bu malzemeleri bize emanet etmesinden dolayı ayrıca bir memnuniyet duyuyoruz. Hepsi çeyiz sandığından müzeye.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol