CHP, Keşan’da ülke gündemini değerlendirdi

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan ilçe lokalinde toplantı düzenlendi.

CHP, Keşan’da ülke gündemini değerlendirdi

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan ilçe lokalinde toplantı düzenlendi.

Medya Keşan
Medya Keşan
16 Şubat 2019 Cumartesi 10:53
CHP, Keşan’da ülke gündemini değerlendirdi

SONGÜL KONAR

Dün saat 12.00’de başlayan ülkenin gündeminin konuşulduğu toplantıya, CHP Keşan İlçe Başkanı Heves Yıldız, CHP Keşan Belediye Başkan Adayı Şenol Yalı, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Gençlik kolları başkanı Emre Şevik, Kadın kolları başkanı Nasip Şengü Çakır ve parti üyeleri katıldı.

“UCUZ SATIŞ OLACAK DİYORLAR, ONA BİLE KOTA KOYUYORLAR”

CHP Keşan İlçe Başkanı Heves Yıldız, gündemde olan tanzim satış noktaları ile ilgili konuştu.  

Yıldız, “Tanzim satış noktaları, enflasyon ile mücadele bağbında devreye sokuldu. Üreten bir toplumdan gıdaların fiyat artışına, nasıl bu noktalara gelindiği, iktidarın yanlış politikalarının bu noktalara kadar bizi getirdiği aşikâr, görülüyor. Ucuz satış olacak diyorlar, ona bile kota koyuyorlar. Gittiğinizde 3 kilogramdan fazlasını alamıyorsunuz. Eğer dönüp kuyruğa tekrar giriyorsanız fazlasını alabiliyorsunuz. Daha karne dönemine geçilmedi, sırf karneye bağlamamak için böyle bir uygulama geliştiriliyor. Bunun bir sonraki aşamasının karne olduğunu düşünüyoruz. 21. Yüzyılda üreten bir ülkeden bu duruma gelmek, cumhuriyetin sahip olduğu fabrikaları birer birer kapatıp veya satıp gelinen nokta bu diyoruz.” dedi.

Yerel seçim çalışmalarından da bahseden Yıldız, sözlerine şöyle devam etti: “Önümüzde bir yerel seçim süreci yaşanıyor. 40-45 günlük bir süremiz var. Yerel seçim çalışmalarına hızla başladık. Aday tanıtım toplantılarımız gerçekleşti. Bu arada biz kadın kollarımızla, gençlik kollarımızla plan ve programlarımızı yapıyoruz, komitelerimizi oluşturduk. Bundan sonra tüm dokümanlarımız hazır. Sahaya iniyoruz, zaten peyderpey yaptığımız, yavaş yavaş başlattığımız çalışmalarımızı hızlandıracağız.”

“ÇAMURDAN ÇUKURDAN KURTULMA GİBİ VAATLERİ OLMUŞ”

 AK Parti’nin, Keşan’ın yönetimi ile ilgili açıklamalarından da bahseden Yıldız, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Çamurdan çukurdan kurtulma gibi vaatleri olmuş, katı atık düzenleme ve depolama alanı zaten Trakya’da bir ilk. Keşan belediyesinin yapmış olduğu bir tesistir. Trakya da yapılan en büyük yatırımlardan biridir. Çöple ilgili bir sorunumuz yoktur, çamurdan, yollardan, kaldırımlardan bahsederken altyapı çalışmalarımız, yağmur toplama, kanalizasyon, su ve son iki yıldır yoğun olarak yapılan doğalgaz çalışmalarının sonucu olarak bunlar karşımıza çıkıyor. Bunların Keşan’da tamamlanmış olması çoğu şehirlerde bile olmadığı kanalizasyon, su ve altyapının bitmiş olduğunu görüyoruz. Artık üstyapıyı güzelleştirme asfaltlama ve kaldırım çalışmaları yapılacaktır. Bunlarda Şenol Başkan’ın projelerinde var, proje broşürleri basıldı görsel bir şekilde de tanıtımları yapılacak. Genel olarak Saros ile sorular olabilir, bu toplantıdan sonra kaymakamlığa itiraz dilekçelerini vermek için gideceğiz.”

“GÜN, SEN BEN DEĞİL, BİZ OLMA ZAMANI”

Aday adaylığı sürecinde de 3-4 aydır sahada olduğunu belirten CHP Keşan Belediye Başkan Adayı Mimar Şenol Yalı, vatandaşlarla görüştüklerinde bir takım sorunları tespit ettiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Altyapı konusunda eksiklikler olduğunu söylediler, sorun olmadığını bilmiyorlar, ama bunları söylemelerini doğal buluyoruz. Çöp dedikleri şeyde de vahşi depolamadan GÜNEKAB’ a geçtik. Sadece Keşan değil çevrede herkesin kullanacağı bir depolama alanı bu. Eski depolama alanını gidip görmelerini tavsiye ederiz. Bunların hepsi maliyet isteyen şeyler. Vatandaşlarımızla görüştüğümüzde ilk söylediğimiz şey, yollar ve kaldırımlar. Bununla ilgili asfalt şantiyesi var. Bunun kapasitesini arttırarak modernize ederek ilave ve iş makineleriyle sorunları çözme işine giriyoruz. Hepsi program ve plan çerçevesinde yapılması gereken işler. Seçim komitelerimiz oluşturuldu, önümüzde 43 günlük zamanımız var, herkese ulaşarak projelerimizi anlatacağız. Seçim Koordinasyon Merkezlerimiz Ali Paşa Halk Çarşısında ve İnönü Caddesi üzerinde olacak. Gün, sen ben değil, biz olma zamanı. Bunun sadece yerel seçimlerden ibaret olmadığını herkese anlatacağız.”

“ÜRETİM OLMAYAN ÜLKEDE FİYATLAR CİDDİ ANLAMDA ARTIŞ GÖSTERDİ”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, ülkenin genel politikası ve Saros Körfezi’ne yapılması planlanan FSRU gemi iskelesi hakkında değerlendirmede bulundu.

Gaytancıoğlu: “TBMM’de gündeme getirdiğim vahşi bir kapitalizm ve onun projelerini bilmeyen yönetim, çevre katliamını görmezden geliyor. TÜİK verilerine göre işsizlik oranları açıklandı. Verilere göre Cumhuriyet tarihinde AKP iktidarı rekorlar üstüne rekorlar kırıyor, resmi rakam %12,3’e çıktı. Gençlerde %26,3, genç işsiz sayımız çok fazla. Sene içinde bir ay çalışanda 3-4 ay çalışanda işi var gözüküyor. Türkiye bu noktaya 16 Nisan referandumundan sonra demokrasiyi biraz askıya alarak, tek adam gelince daha iyi olacak mantığı ile gelindi, ciddi bir sermaye çıkışı olundu. Türk ekonomisine güven azalınca ne yatırım oldu ne istihdam oldu ne de büyüme gerçekleşti. Hesaplarda Türkiye’de 21 milyar dolar hasar yapılmış. Kırmızı et üretimi %12,1 civarında geriledi. Yerli besici, hayvan bakan insanların ürettikleri kırmızı et rakamları düştü. Türkiye’de açık var ithalat yapıyoruz bu ithalat o kadar çok yapıldı ki tüm depolar doldu, kendi yerli besicimize destek vermedik. İthal ete destek verdik. Bizim hayvanlarımız kesim için iki ya da üç ay sıra beklemeye başladı. Yerli besiciler üretimden çekilme kararı aldılar. Üretim olmayan ülkede fiyatlar ciddi anlamda artış gösterdi. Türkiye kuyruklarla yeniden karşılaştı. Yıllar önce üretilmiş ürünler elimizde kaldı şimdi ise üretemiyoruz. Çiftçiler toprağa küstürüldü.”dedi.

“TÜRKİYE TÜM KARARLARI BİR KİŞİNİN VERMESİNE KARŞIYIZ”

CHP’nin kadrolarının yetişmiş,  deneyimli ve tecrübeli olduğunu vurgulayan Gaytancıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Keşan’da Belediye Başkan Adayımız Sayın Şenol Yalı olarak gösterilmiştir. Çalışmalarına çok önceden başladığı için birkaç adım öndedir. Keşan’da dalgalanan CHP bayrağını yeniden dalgalandırmaktır. Seçimlere ciddi anlamda hazırız, komiteler oluşturuldu. Türkiye’nin gerçek gündemini halka anlatacağız. Biz Türkiye tüm kararları bir kişinin vermesine karşıyız. Biz Cumhuriyetten yanayız. Hak hukuk adalet diyen herkesle işbirliği yapmaya hazırız. Bu seçimlere de İYİ Parti ile işbirliğini devam ettirerek gireceğiz. Ergene çevre düzenleme planında yer almayan Keşan Sazlıdere deki bu yatırım BOTAŞ tarafından yapılmak istenen FSRU gemi iskelesinin çevrenin ekolojik dengelerini olumsuz yönde etkileyeceği yönünde meclis kararımız var. Bunun Ankara’da savunulması istendi, dilekçe vermek istedik kabul edilmedi, görüşlerimizi aktarmak istedik konuşturulmadık. Kapalı kapılar ardında bir iş yapılıyor. Projesi de normalde Ergene planında yok. Biz CHP olarak hiçbir zaman yatırımlara karşı değiliz. Yatırımın yanlış yerde olduğunu söylüyoruz. Yatırımın yeri çok yanlış, doğaya ciddi anlamda zarar verecek, ekolojik dengeyi bozacaktır. Türkiye’ye gereksiz yatırımlar yapıldı.

“KENDİ ÇİFTÇİSİNİ SEVMEYEN HÜKÜMET BAŞKA ÜLKELERİN ÇİFTÇİLERİNİ DESTEKLİYOR”

Türkiye’de çiftçilere değer verilmediği dile getiren Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı: Hükümet yerlilik ve millilikten bahsediyor, ithal kömür kullanıyoruz. Doğalgazda tamamen dışa bağlıyız, Rusya’ya %50-60 düzeyinde bağımlıyız. Dünya’da en çok güneş bizde var, uzmanların dediği gibi Türkler sadece güneşi kullansa başka enerjiye gerek yok. Saros Körfezi gibi kendi kendini yenileyen bir körfezi geleceğini tehlikeye atıyoruz. İtiraz dilekçeleri için kaymakamlığa gideceğiz. AKP yolun sonuna geldi, halkın gerçek gündemini görmek istemiyor. Halkın arasına girdiğimizde konuşulanlar yoksulluk, işsizlik, ödenemeyen kredi borçları ve yapılamayan alışverişler. Çiftçi hiç hatırlanmadığını biliyor. Sıfır gümrük vergisiyle soğan, patates, ayçiçeği, buğday, mısır ve soya ithalatı yapılıyor, hala akıllanmıyorlar. Dışarıdan gelen üründen vergi alınmazsa ülke nasıl kazanacak. Başka ülkenin çiftçilerini neden kazandırıyoruz. Kendi çiftçisini sevmeyen hükümet başka ülkelerin çiftçilerini destekliyor.”

Toplantının ardından kaymakam Nuri Özder’e Saros Körfezine yapılması planlanan FSRU Gemi iskelesi için toplanan itiraz dilekçeleri getirildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol