Emlakçılar için eğitim şartı başladı

Emlakçılar için eğitim şartı başladı. 14.10.2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmış olan değişiklikle beraber artık emlak işletmesi açacak ya da bir emlak işletmesinde sözleşmeli işletme sahibi olacak kişiler için eğitim şartı getirildi.

Emlakçılar için eğitim şartı başladı

Emlakçılar için eğitim şartı başladı. 14.10.2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmış olan değişiklikle beraber artık emlak işletmesi açacak ya da bir emlak işletmesinde sözleşmeli işletme sahibi olacak kişiler için eğitim şartı getirildi.

Medya Keşan
Medya Keşan
10 Kasım 2020 Salı 10:17
Emlakçılar için eğitim şartı başladı

AYGÜL KONAR

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Keşan Umum Emlak Müşavirler Derneği Başkanı Olcay Güngör, “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğin yetki belgesi verilmesinde aranan şartlar başlıklı 6’ncı maddesinin beşinci fıkrasına göre artık yetki belgesi alacak olan gerek emlak işletmelerinin gerekse de sözleşmeli işletmelerin eğitim almaları gerekiyor. Bu madde ile bu kişiler için, Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler veya Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen kurum ve kuruluşlarca taşınmaz ticareti konusunda verilen en az yüz saatlik eğitimde başarılı olma şartı getirildi” dedi.

YETKİ BELGESİ ALMIŞ OLANLAR DA EĞİTİM ALMAK ZORUNDA

Yetki belgesi almış olan emlak işletmeleri için de bu şartın arandığını belirten Güngör, şunları söyledi: “Bu kapsamda işletmeye yetki belgesi alınmış olsa da Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler veya Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen kurum ve kuruluşlarca taşınmaz ticareti konusunda verilen en az yüz saatlik eğitimde başarılı olduklarına dair bir belgeleri olmaları gerekiyor. Hatta yönetmeliğin geçici 1. maddesinin dördüncü fıkrasının (a) bendine göre kişinin söz konusu şarta haiz olunduğunu gösteren belgenin 31/12/2021 tarihine kadar Bilgi Sistemine aktarılmaması veya il müdürlüğüne teslim edilmemesi halinde bu işletmelerin yetki belgeleri iptal edilir hükmü yer alıyor.”

“MUAFİYETLERDE SÖZ KONUSU”

Konuya ilişkin muafiyetlere de değinen Olcay Güngör, “Sorumlu emlak danışmanların ortaöğretim veya yükseköğretim kurumlarının taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarından ya da bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmaları durumunda eğitim şartı aranmıyor. Ayrıca MEB veya Üniversite onaylı/imzalı sertifikada belirtilen eğitim süresinin 100 saatin altında olmaması da gerekiyor. Örneğin; eğitim süresi 50 saat olarak belirtilmişse 50 saat daha eğitim alınarak kişinin sertifikalandırılması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

UZAKTAN EĞİTİM İMKANI VAR

2004 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Emlakçılık Kursları olduğunu belirten Keşan Umum Emlak Müşavirler Derneği Başkanı Olcay Güngör, “Emlak Kursu olarak gerek örgün gerekse uzaktan eğitim sistemi ile MEB onaylı program içeriklerine sahip bir altyapımız var. Salgının etkileri nedeni ile özel olarak anlatımı yapılmış video ders içeriklerimizi kursiyerlerimiz ile paylaşıyoruz. Kurs sonunda Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılacak sınavda başarılı olanlara, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme belgesi veriyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol