Erkin, Keşan Gıda İhtisas OSB ile ilgili konuştu “OSB ve Keşan’a, su kaynağı Kadıköy barajı olmalıdır”

DSİ (Devlet Su İşleri) Emekli Bölge Müdürü Yardımcısı Yüksek Mühendis Hüseyin Erkin, tarımsal sulamalar ve Keşan’a kurulacak olan Gıda İhtisas OSB ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, Keşan bölgesi için çok önemli olan Hamzadere ve bölgenin diğer sulamalarını da kapsayacak, ‘Gıda Üretim Ekonomi Master Planı’ hazırlanması gerektiğini söyledi.

Erkin, Keşan Gıda İhtisas OSB ile ilgili konuştu “OSB ve Keşan’a, su kaynağı Kadıköy barajı olmalıdır”

DSİ (Devlet Su İşleri) Emekli Bölge Müdürü Yardımcısı Yüksek Mühendis Hüseyin Erkin, tarımsal sulamalar ve Keşan’a kurulacak olan Gıda İhtisas OSB ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, Keşan bölgesi için çok önemli olan Hamzadere ve bölgenin diğer sulamalarını da kapsayacak, ‘Gıda Üretim Ekonomi Master Planı’ hazırlanması gerektiğini söyledi.

Medya Keşan
Medya Keşan
26 Ocak 2021 Salı 09:56
Erkin, Keşan Gıda İhtisas OSB ile ilgili konuştu  “OSB ve Keşan’a, su kaynağı Kadıköy barajı olmalıdır”

SONGÜL KONAR

“ÇAKMAK BARAJI SULAMASI BİTİRİLDİĞİNDE BİR MİLYON DEKAR ARAZİ SULANABİLECEK”

Edirne’nin tarımsal sulama açısından potansiyel coğrafi şartlar gereği, orta ve güney Edirne arazilerini kapsayacak şekilde oluştuğunu ifade eden Erkin, açıklamalarında şunlara yer verdi: “27 yıl çalıştığım DSİ teşkilatında önceki ve bizim dönemin planlamaları ağırlıklı olarak Meriç nehri bazlı sulamalardır. Her ne kadar birçok dere üzerinde göletler yapılmış ise de (bunlarında çoğunluğu Keşan hinterlandındadır) ana depolamalar Meriç kaynaklı planlanmıştır. Altınyazı, Sultanköy, Yenikarpuzlu, Hamzadere barajları Meriç’ten pompajlı (offstream) barajlar olup Keşan hinterlandındadır. Projesi bitmiş bekleyen Korucuköy barajı yapıldığında ve Enez yamaç arazi projesi de hayata geçirildiğinde Keşan hinterlandı (Keşan-İpsala-Enez ilçeleri) tarım arazilerinin yaklaşık 550 bin dekarı sulanabilecek konuma gelecektir. Keza Uzunköprü’deki Çakmak Barajı sulaması da bitirildiğinde Keşan bölgesiyle birlikte bir milyon dekar arazi sulanabilecektir. Planlı ve katma değeri yüksek tarımsal üretim yapıldığında bunlarda ‘Keşan Gıda İhtisas OSB’ de işlenerek endüstriyel bir tarıma dönüştürdüğümüzde bölge için büyük bir gelir imkanı ve istihdam yaratılacaktır.”

“OSB İÇİN ELEKTRİK KADAR SU DA ÖNEMLİDİR”

Gıda OSB için bir yönetim oluştuğunu hatırlatan Hüseyin Erkin, bu heyetle paralel çalışacak, Keşan-İpsala- Enez ilçelerini kapsayacak şekilde ‘Kalkınma Platformu’ oluşturulması gerektiğini de belirterek, “DSİ baraj ve sulama projelerini planlayıp hayata geçirirken; toprak analizi, su temini, sulama sistemi ve yapıları oluşturulurken üretilecek bitki desenleri de düşünülmektedir. Maalesef sulamalar devreye girdiğinde mevcut klasik bitkilerin üretimine devam edildiği görülmektedir. (Gelişmiş ülkelere gittiğimizde oralarda baraj inşaatı devam ederken devlet veya özel firma, yapılacak sulamada ne cins bitkiler planlanmışsa her biri barajın yakınında küçük parsellerde üretilerek sulayıcılara gösterilmektedir. Buna demostrasyon diyorlar, bizde ne yazık ki bu uygulama bir türlü yapılamadı.) DSİ tarafından hayata geçirilen sulama projelerinde, üretim, işlenmesi ve pazarlanması konuları ele alınmadığı için bu konulardaki eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir. Bu yüzden Keşan bölgesi için çok önemli olan Hamzadere ve bölgenin diğer sulamalarını da kapsayacak, ‘Gıda Üretim Ekonomi Master Planı’ hazırlanmalıdır. Burada yetiştirilecek tohum dahil ürün çeşitleri, depolanması, işlenmesi ve pazarlanması geniş olarak planlanıp, Hamzadere ve diğer sulama sahaları için program kitabı olmalıdır. Sanırım gıda OSB için bir yönetim oluştu, bu heyetle paralel çalışacak, Keşan-İpsala- Enez ilçelerimizi kapsayacak şekilde ‘Kalkınma Platformu’ oluşturulmalıdır. Bu platform; Belediye başkanları, Ticaret Sanayi Odası başkanları, Ticaret Borsası başkanları, Ziraat Odası başkanları veya temsilcileri, konusunda uzman kişilerin de bulunabileceği bir icra heyeti olmalı ve profesyonelce icraat yapmalıdır. Sulamalar ve OSB bitene kadar bu platformun çok önemli işler yapacağına inanıyorum. Keşan bölgesi her konuda Edirne’nin amiral gemisi olmuştur. Denizli, Çorum, Gaziantep, Kayseri… zamanında oluşturdukları kalkınma platformlarıyla gelişip zenginleşmişlerdir. Dört sınır kapımızın olması, Avrupa’ya ve İstanbul gibi megapol şehre komşu olmamız, bizim için ayrı bir şanstır. Balkan ülkeleri yıllık ticaret pazarı 150 milyar dolar civarındadır. Biz bu pazardan binde bir pay alsak fena mı olur. Planlandığı gibi tarımsal sulamada üretilen ürünleri işleyecek OSB’deki 126 fabrikanın çalışmasıyla yaratılacak imkan ve istihdam bölgemiz için çok önemli bir gelecektir. Bölgemizin tarımsal sulaması ağırlıklı olarak pompaj sistemi olduğu için sulamada mutlaka ucuz elektrik temin edecek yerel enerji kaynaklarımızı kullanacak projeleri hazırlamalıyız. OSB için elektrik kadar su da önemlidir. OSB ve Keşan’a su kaynağı Kadıköy barajı olmalıdır. Daha güvenli olması için Kadıköy barajına Çokal Barajından da su almak mümkündür. Benimde yöneticilik yaptığım DSİ bölge müdürlüğü 2004 yılı planlamasıyla Kadıköy baraj sulamasının 30 bin dekarını Hamzadere barajı sulaması kapsamına almıştı. Bu sayede Kadıköy barajı için, Keşan ilçesinin ana su kaynağı haline dönüşme imkanı yaratılmıştır” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol