GÜNEKAB yaza hazır

Güney Edirne Katı Atık Birliği Başkanı (GÜNEKAB) Erhan Engin, yaz dönemlerinde artan nüfus ile birlikte  sahillerde oluşan atık sorununun bu yaz döneminde de tekrarlanmaması için sezona hazır bir şekilde olduklarını ve çalışmalara devam ettiklerini bildirdi.

GÜNEKAB yaza hazır

Güney Edirne Katı Atık Birliği Başkanı (GÜNEKAB) Erhan Engin, yaz dönemlerinde artan nüfus ile birlikte  sahillerde oluşan atık sorununun bu yaz döneminde de tekrarlanmaması için sezona hazır bir şekilde olduklarını ve çalışmalara devam ettiklerini bildirdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
25 Nisan 2022 Pazartesi 09:46
GÜNEKAB yaza hazır

MEHMET AYTAÇ

Yaklşan yaz sezonu önceki GÜNKAB’ın hazırlığı ve çalışmalarıyla ilgili bir basın açıklaması yapan Erhan Engin, “Sahillerimizde yaz aylarında görülen çöp sorununun çözümü noktasında, Koruklu mevkiinde yapılan aktarma istasyonuyla hem vahşi depolamanın yaratmış olduğu problemleri hem de belediye ve il özel idaresine bağlı atık toplama araçlarının Paşayiğit’te bulunan GÜNEKAB tesislerine getirilmesi konusunda yaşanan sıkıntılarını ortadan kaldıracağız” dedi.

“HALKIMIZIN DAHA TEMİZ BİR ÇEVREDE TATİL YAPMASINI SAĞLAYACAĞIZ”

Birliğin bütçesiyle yapılan tesis ile birlikte yaklaşık 6-7 çöp kamyonunu tek seferde alabilen semi-treylerlarıyla ile taşınacak olmasının avantajlarını anlatan Engin; “Araçların yakıt maliyetleri, amortisman giderleri, bakım ve onarım maliyetleri ile personel giderlerimizde tasarruf sağlayacağız. Belediyelerimiz ve İl Özel İdaresi ile birlikte daha etkin bir şekilde atık toplayarak vahşi depolamayı sonlandırmış olacak ve bölgemizde yaşayan halkımız ile gelen misafirlerimizin daha temiz bir çevre de tatil yapmasını sağlayacağız.  Aynı zamanda Enez ilçemizde yapmış olduğumuz tesis ile birlikte Enez, sahilleri ve köylerimizden toplanan atıklar, tırlara yüklenerek düzenli katı atık ve bertaraf tesisimize getirilecektir. Bölgemizdeki çöp sorununu ortadan kaldıracak altyapı hizmetlerimizle, çevre ve doğamızı koruyarak, gelecek nesillere aktarmanın en büyük görevimiz olduğunu bilerek çalışmalarımıza devam etmekteyiz” açıklamasında bulundu.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI GERİ DÖNÜŞÜME KATKI SAĞLIYORUZ”

Erhan Engin, açıklamasını şöyle bitirdi: “Ülkemizde ve tüm dünyada etkisini göstermeye başlayan iklim değişikliği ile birlikte doğal kaynaklarımızı korumanın önemi sadece çevremizde değil, hayatımızın tüm alanlarında kendini göstermektedir. Yaşanan orman yangınları, yağış formlarındaki değişiklikler, tüketim alışkanlıklarındaki değişimler sonucu, hammadde üretimi açısından doğal kaynaklarımızın azalması gibi problemler ile birlikte, tarım alanlarının azalması ve susuzluk sorunları ile birlikte, tarımın etkilenmesi gibi konular akla gelince tüm hayatımızı etkileyen bir faktör olarak iklim değişikliğinin önemi bir kez daha göz önüne serilmektedir. Bu bağlamda birliğimiz, geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji konularında sahamızda mekanik ayrıştırma ve kompost tesisimiz sayesinde, sahamıza gelen atıklar, kategorilerine göre ayrıştırılarak geri dönüşüme hammadde kaynağı olarak katkı sağlayacaktır. Arda kalan organik atıklardan kompost üretip, geri dönüşümü sağlanamayan atıklardan ise elektrik üretimi gerçekleştirmekteyiz. Mekanik ayırma ve kompost tesisimizin imalatı tamamlanmış olup deneme çalışmalarında sona gelmiş bulunmaktayız. Elektrik üretiminde ise günlük ortalama 2300 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak üretimi gerçekleştirmekteyiz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol