Helvacıoğlu, Keşan Atatürk Stadyumu’ndaki son gelişmeleri aktardı: “Spor, Keşan’da yükselen bir değer olacak”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi Atatürk Stadyumu’nda yürütülen çalışmalarla ilgili geçen Cumartesi günü bir basın açıklaması düzenledi.

Helvacıoğlu, Keşan Atatürk Stadyumu’ndaki son gelişmeleri aktardı: “Spor, Keşan’da yükselen bir değer olacak”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediyesi Atatürk Stadyumu’nda yürütülen çalışmalarla ilgili geçen Cumartesi günü bir basın açıklaması düzenledi.

Medya Keşan
Medya Keşan
04 Nisan 2022 Pazartesi 09:49
Helvacıoğlu, Keşan Atatürk Stadyumu’ndaki son gelişmeleri aktardı:  “Spor, Keşan’da yükselen bir değer olacak”

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Saat 12.00’de, Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda başlayan açıklamaya, Belediye Başkanı Helvacıoğlu’nun yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ünal, ilgili birim amirleri, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan ve AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Beril Üğdül katıldı.

Mustafa Helvacıoğlu öncelikle tüm İslam aleminin Ramazan ayını tebrik ederek, “Yaklaşık 1,5 yıldır pandeminin başladığı günden bu yana 40 yıllık Keşan Stadyumu’nun yenilenmesi noktasında hamleler yaptık. Kapalı spor salonunun yenilenmesi anlamında Keşan’daki yetkili ilçe başkanlarımla, vekilimle, il başkanımla hep beraber spor bakanımızın yanında temaslarda bulunarak, bunları yenilemek açısından ciddi girişimlerde bulunduk. 15 milyonluk yatırımı göreve gelir gelmez Keşan’a getirdiğimizi söylemek istiyorum. Trakya’da en büyük yatırımı Keşan aldı. Spor Bakanımıza Keşan’a göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkür ederim. Bir kerede her şey olmuyor. Bazı gecikmelerde olsa çok şükür bitirmek üzere olduğumuzu belirtmek isteriz. Atatürk Kapalı Spor Salonu’nu bitirdik. Pazartesi günü kapalı spor salonumuzu programlara açıyoruz. Kapalı spor salonunda tribünler ahşaptı, plastik bir ortam sağlandı. Zeminimizde yenileme çalışması yapıldı. Isıtma sistemi geldi. Radyant sistemi getirildi. Aynı zamanda bütün ıslak zemin, soyunma odaları, fayans ve duş kısımlarında tadilat ve yenileme çalışmaları oldu. Çok amaçlı bir spor salonu oldu. Pilatesinden tut da masa tenisine kadar güreşinden fitnes alanına kadar birçok alan oluşturduk. Engelliler için tuvalet ve kapı yaptık. Çatımız, tavanımız yenilendi. Pencereler değişti. Yıkıp yeniden yapmak yerine 10-15 yıl idare edebilecek şekilde yenilendi. Pırıl pırıl bir kapalı spor salonumuz oldu. Standartlara uygun bir spor salonumuz var” dedi.

SPOR, KEŞAN’DA YÜKSELEN BİR DEĞER OLACAK

Keşan Atatürk Stadyumu’nun yenilenmesi için bakanlıktan 5-6 milyonluk bir ödenek istediklerini ifade eden Helvacıoğlu, “Bir çim sahamız vardı, evlere şenlikti. Neden? Artık çimin bile kalmadığını gördük. Yenilenmesi gerekiyordu. Drenaj sistemi çökmüştü. Ciddi bir şekilde alt yapı değişti. Kanalizasyon, su, yangın sistemleri değişti. Bugün süper ligde, Avrupa liginde Avrupa standartlarında bir çim oluştu. UEFA finalini oynayacak kadar bir çim yapımız var. Tartan pist yapıldı. Yürümeye alan yoktu. Toz içinde yürüyordu insanlar. Şimdi tartan pistin üzerinde denemelere başladık. Gece bile yürüyenler var. 1 hafta içerisinde ışıkları takacağız. Sentetik sahamız açılacak. Sentetik saha özelliğini yitirmişti. Onu yeniledik. Türkiye standartlarında oldu. Portatif seyirci tribünümüzü oraya koyduk. Keşan bir protokol tribününe de kavuşacak. Etap etap yapıyoruz. Keşan’daki spor takımlarının üst lige çıkmasını sağlamamız lazım. Keşan’da hemen 5 bin kişilik tribüne ihtiyaç yok. Keşan’da spora ihtiyaç var. Trakya’da en iyi şartlara sahip olan bir stadyum oldu. 2023’te yapmak üzerede bir kapalı tribün yapma planımız var. Spor Toto’dan perşembe günü geldiğimizde çevre düzenlemesi için 1 milyon lira bir ek ödenek aldık. Çevre düzenlemesini planlıyoruz ve ihaleye çıkacağız. Keşan’a 3 tane daha çok halı saha aldık. İçinde basketbol, futbol ve voleybol sahaları olacak. O da 1’er milyon maliyetli. Okul bahçelerine, parklara 60 tane basketbol potası talep ettik. O da geliyor. Yüzme havuzumuzun bitirme talebi vardı. 600 bin TL. Onu da imzaladık. 5-6 milyon liralık bir yatırımı daha Keşan’a getiriyoruz. Spor Toto vasıtasıyla da bu yatırımlara önümüzdeki ayın içerisinde başlıyoruz. Soyunma odalarını tamamladık. O da yaklaşık 1,5 milyon liralık bir yatırımdı. 4 soyunma odası, 1 kadın 1 erkek 2 hakem odası, antrenör odaları, tuvaletler, duşlar, teknik oda, elektrik odası ve revir odası var. Hazırız. Yarım açıyoruz belki ama vatandaşlarımızın isteklerine dayanamaz hale geldik. Ayrıca 2 basketbol sahası, tenis kortu, birde halı saha var. Herhalde 3-4 ay sonra hiçbir derdimiz kalmayacak. Spor kulüplerimizi de en iyi şekilde ağırlayacağız. İnşallah üst liglere çıkacağız ve Keşan sporla daha çok anılacak. Hiç kimse merak etmesin. Spor, Keşan’da yükselen bir değer olacak. Başarılar daha çok gelecek” diye konuştu.

Mustafa Helvacıoğlu, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Helvacıoğlu, öncelikle bozulmaması amacıyla tartan piste spor ayakkabısız kimsenin alınmayacağını ve bu konuda uyarı levhaları asılacağını belirtti.

Spor kulüplerinin tesis anlamında eksiği olduğu yönündeki soruyu yanıtlayan Helvacıoğlu, “Spor kulübü başkanları bu konuyu masaya yatırdılar. Keşan’da sosyal tesis olsa Keşanspor 2., 1. ligte olacak kadar başarı gelir. Tek eksiğimiz bu. Bizim kamp şeklinde bir çalışma yapmamız için bir tesis olmalı diye talepleri var. Elimizden geldiği kadar sıcak bakıyoruz. Keşan Belediyesi olarak buna yetemeyebiliriz ama Korudağ kenarında bir spor kompleksi tesisi yapmalıyız. Böyle bir kamp olsa spor kulüplerini daha da büyük başarılara götürür. Bu sadece Keşan’ın değil, birçok il ve ilçenin sorunu” ifadelerini kullandı.

Tribünlerle soyunma odaları arasındaki mesafe konusundaki soruyu cevaplandıran Helvacıoğlu, şunları söyledi: “20 metre yok. Tribünden çıktığınız zaman sahaya kapısı var. Çıkıp, giriyorsunuz. Şu gelenek olmuş, çıkıyorsunuz tribün altından doğru sahaya çıkıyorsunuz. Orda da saha uzaklığı kadar. O da sahanın içine çıkıyor. Ben size bütünü anlatmaya çalışıyorum. Misafir tribünü, misafir sahanın soyunma odası ama bu günlerde bunu kullanmak zorundayız. Asıl soyunma odası ve tribün yapısı yol üzerinde olacak”

Mustafa Helvacıoğlu, stadın yapımında spor sorumlularından görüş alınıp-alınmadığı sorusunu da yanıtlayarak, “Sporcu, sporunu bilir. Spor Bakanlığı Türkiye’de, dünyada denenmiş projeleri uygular. Burada Keşan’a ayrı Malkara’ya ayrı diye bir proje yoktur. Bir planlama vardır. Sporcular, inşaat mühendisi değil. Sporcu kardeşlerimiz onlar. Bu arada veteranlara İzzetiye sahasını hazırlıyoruz. Veteranlara orasını teslim ediyoruz. Seneye veteran liglerinin orada oynanması için çaba sarf ediyoruz. Spor sahalarımızı açalım bitsin, para almaya gerek kalmayacak. Semt sahalarımız ücretsiz. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Özlem var, istek var. Yüzme havuzuna da az kaldı. Üslubumu iyi niyetli yönetiyorum. Ama iyi niyetli olmayanlara üslup değiştiririm. Derim ki 30 yıldır Keşan’da ne bisiklet yolu vardı, ne spor bahçesi vardı, ne semt sahası vardı, ne yenilenmiş bir stadyum vardı derim” dedi.

KEŞAN BELEDİYESİ’NİN KASASINDAN PARA ÇIKMADI

Keşan Belediyesi’nin daha önce de burasını işlettiğini hatırlatan Helvacıoğlu, “Demek ki, devlet, hükümet ayrım yapmamış Mehmet Özcan başkanın döneminde burayı vermiş. Proje hazırlansaymış. Proje çalışılmamış. Devletin malı, milletin malı. AK Parti’linin, CHP’linin malı. Sporun siyaseti olmaz. Bakanlıklara ne proje getirilirse her projeye destek olunuyor. Yeter ki insanların içinde çalışma ruhu olsun. Çok eksik bırakılmış. Zamana yayılmış. Biraz daha iyi olabilirmiş. Çok boş bırakılmış. Takım ruhuyla biz gittik eksiklerimiz var dedik, verdiler. Geçmiş dönemde 1 tane proje götürdün mü diye sormak lazım. ‘Sen başka partidensin, vermiyorum stadyumu’ dememişler, Keşan Belediyesi işletmiş. 2009’dan beri işletiyormuş. Keşan Belediyesi’nin kasasından para çıkmadı. Müteahhitler yapıyor. Zaman kaybımız oldu. Spor Toto üzerinden para geliyor. Yönetim, idare, proje takibi belediyede. Reklam karşılığı Spor Toto’ya yaptırdık” diye konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol