Kadıköy Barajı Kooperatifi Başkanı Ali Ceylan, Helvacıoğlu’na sert cevaplar verdi: “Bu su akacak, Helvacıoğlu da bakacak!”

Kadıköy Barajı Dokuzdere Mercan Göletleri Sulama Kooperatifi Başkanı Ali Ceylan, dün bir basın toplantısı düzenleyerek, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun kendisi ve kooperatif yönetimi ile ilgili iddialarına yanıt verdi.

Kadıköy Barajı Kooperatifi Başkanı Ali Ceylan, Helvacıoğlu’na sert cevaplar verdi: “Bu su akacak, Helvacıoğlu da bakacak!”

Kadıköy Barajı Dokuzdere Mercan Göletleri Sulama Kooperatifi Başkanı Ali Ceylan, dün bir basın toplantısı düzenleyerek, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun kendisi ve kooperatif yönetimi ile ilgili iddialarına yanıt verdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
13 Mayıs 2022 Cuma 09:24
Kadıköy Barajı Kooperatifi Başkanı Ali Ceylan, Helvacıoğlu’na sert cevaplar verdi:  “Bu su akacak, Helvacıoğlu da bakacak!”
  • “O kim ki kooperatifin parasını soruyor”
  • “Savcılık orada, eğer elinde belge varsa ve vermezse namerttir”
  • “Herkesi bıktırdı artık, Keşan’daki insanlar ona haddini bildirecek”

MEHMET AYTAÇ

Helvacıoğlu’nun iddia ettiği gibi yetkisinin elinden alınmadığını ve görevinin başında olduğunu vurgulayan Ali Ceylan, “Yetki, Helvacıoğlu’nun dediği gibi alınıp verilmez. Bana yetkiyi, Kadıköy Barajı ve Dokuzdere Mercan Göleti Kooperatifi üyeleri vermişti. Helvacoğlu değil, Helvacıoğlu karışamaz. Görevden alınma gibi bir durum yok” dedi.

“ O BARAJIN KAPAĞINI BEN AÇACAĞIM. HELVACIOĞLU GELSİN GÖRSÜN”

Belediye Başkanı Helvacıoğlu’nun kendisiyle ilgili sözlerine sert bir üslupla yanıt veren Ali Ceylan, kooperatife ayrılan 3 milyon 197 bin metreküp suyu kullanma şeklini kooperatif yönetiminin belirleyeceğini söyledi.

Kooperatife 28 Nisan 2022’de su kullanım planı ile ilgili resmi yazı geldiğini belirten Ceylan, şöyle konuştu: “Bu belgede Kadıköy Sulama Kooperatifi’ne tahsis edilen 3 milyon 197 bin metreküp su vardır. Bu Kadıköy Sulama Kooperatifi’nin tasarrufundadır. İster bir günde, ister 10 günde ister 20 günde salar. Bu senenin sadece bir ayrıcalığı vardır. Bu sene Kaymakam Bey (Cemalettin Yılmaz) ve DSİ Bölge Müdürünün (Çınar Turgay) olduğu toplantıda suyun belediyeye ait olan 7 milyon 500 bin metreküp olarak ayrılan 18 aylık içme suyuna girmeyelim diye anlaşmalı olarak haber vererek suyu salacağız ve kullanacağız. Öyle yetki alındı diye bir şey yok. Yetki, Helvacıoğlu’nun dediği gibi alınıp verilmez. Bana yetkiyi, Kadıköy Barajı ve Dokuzdere Mercan Göleti Kooperatifi üyeleri vermişti. Helvacıoğlu değil, Helvacıoğlu karışamaz. Görevden alınma gibi bir durum yok. Böyle saçma bir şey olabilir mi? Bakkaldan defter mi alıyorlar? Onun yetkisinde olan bir şey değil. O günkü toplantıda tutanak tutulmuş. Tutanağı gösteriyor. Ama orada bir madde yazıyor zaten. DSİ yetkilileri ile beraber diye yazıyor. Bu yetki alımı mıdır? DSİ’nin her zaman da böyle bir yetkisi var zaten. Sadece içme suyuna ayrılan kısmına karışmamak için ve bu sene de bu insanların başının ağırmaması için yapılan bir olay. Barajın kapağını da eğer yurtdışına gitmezsem ben açacağım. Fotoğraf çekip de gönderirim. İsterse Helvacıoğlu da gelsin, nasıl açıldığını görsün. Yetki nasıl alınırmış, onu da görsün. Ben haber vereceğim DSİ yetkililerine de. Kapağı ben açacağım. Bize ayrılan suya salmamıza kimse karışamaz. 3 milyon 200 bin metreküplük suya kimse karışamaz. Biz anlaştık. Bu belge bana 28 Nisan 2022’de geldi. Yani 10 gün önce suyu zaten tahsis etmişler. O sadece orada bir şov çevirmek istedi, olmadı. Kendisi <ben tutanağa imza atmadım> diyor. Çok da önemli değil. İster at, ister atma. Onun imza atmaması hiçbir şeyi değiştirmez. Bu yıl bu su akacak, Helvacıoğlu da bakacak.”

“HERŞEYE KARIŞMAYACAK. BEN HAKKIMI ALACAĞIM”

Mustafa Helvacıoğlu’nu, yetkisi olmayan konulara karışmakla suçlayan Ceylan şöyle devam etti: “Keşan susuz kalacak diye bir şey yok. Keşan’ın 1,5 yıllık içme suyu ayrılmıştır. Keşan’ın kullandığı su da belli. Geçen sene susuz kaldı mı Keşan? Hatta bu sene Keşan’a ayrılan su, geçen seneden 230 bin metreküp daha fazla. Çeltik ekimi de bu sene azdı. Geçen sene 6 bin 500 dönüm çeltik ekildi. Bu sene 3 bin 200 dönüm çeltik ekimi var. Yarı yarıya düşüş var. Kendisi ayçiçeği, sebze falan ekilsin diyor. Onun oradaki amacı bölgeye hiç su salınmamasıydı. Oyun yapıyor. Çeltik olmuş, ayçiçeği olmuş, ne fark eder ki. Hepsinin suya ihtiyacı var. Su salınacak, sulama yapılacak. Ben Mehmet Özcan ile 15 sene çalıştım. Aynı durumlar o dönemde vardı. Su seviyeleri o dönemde de aynıydı. Daha bile sıkıntılı dönemler bazen oldu. Suyu dereye saldığımı söylüyor. Evet salıyorum. Beton kanalı 52 sene olmuş yapılalı. DSİ, kapalı sistem projesi yapıyor. 4500 hektarlık sulama sahamızın 2700 hektarını Hamzadere’ye bıraktılar. 1800 hektarını da Kadıköy sulaması olarak revize ettiler. Kapalı sistemi DSİ yapacak. Ben su satıyorum, ben bedava su satıyorum, olabilir. Masrafsız su satıyorum, o da masrafsız su alıyor. Aynı suyu alıyor o da. O zaman Keşan’a bedava versin. Ya da sadece elektrik parasını alsın. Her şeye karışmayacak. O su akacak. Ben hakkımı alacağım. Bu iş böyle. 3 milyon 197 bin metreküp suyumu alacağım.”

“ELİNDE BELGE VARSA VE SAVCILIĞA VERMEZSE NAMERTTİR”

Helvacıoğlu’nun, kooperatifin icralık olduğu ve savcılığı göreve davet ettiği şeklindeki sözlerine de cevap veren Ceylan, şu açıklamayı yaptı: “Keşan Belediye Başkanı’nın haddine değil bu konu. Keşan Belediye Başkanı’nın sıfatı ne ki bana hesap soracak? Bir sıfatı, bir yetkisi var mı? Öncelikle bu bilinsin. Onu ilgilendirmez. Başkanımız parayı çok sever. Dışarıya doğru açılmaya başladı yavaş yavaş. Kadıköy Barajı’nın devrini istiyor. Demek ki orada bir para var. Keşan yetmedi, dışarıdan da bir şeyler takviye etmeye çalışıyor. Kooperatif icralık mı derseniz. Evet icralık. 5-6 çalışanımızı işten çıkardık. Bizi mahkemeye verdiler, tazminat kazandılar. Biz bunların parasını Yargıtay’dan karar gelinceye kadar yatırmıyoruz. Hepsi bu. Bunun dışında icra durumu yok. İstediği yere gidebilir. İstediği kuruma da başvurabilir. Eğer elinde bilgi, belge, herhangi bir şey var da söylemiyorsa namerttir, adam değildir. Böyle ortaya bir laf atıp karıştırmayacak. Gidecek bilgisini, belgesini savcılığa verecek. Veremiyorsa da namerttir, orada durmayacak.”

“KEŞAN’DA İNSANLAR ONA HADDİNİ BİLDİRECEK”

Ceylan, konuşmasına şu şeklide devam etti: “Keşan Belediye Başkanı imiş, tanımam bile, haddini bilecek. O adam haddini bilecek. Keşan’da bu insanlar ona haddini bildirecek. Kimse hiçbir şeye sesini çıkaramıyor. Ne korkuyorsunuz? Adam mı yiyor? İstediği yere verebilir. Aynen konuşuyorum savcılık orada. Elinde belge, bilgi varsa gidecek savcılığa verecek, konuşmayacak. Kadıköy Sulama Kooperatifi’nin üyeleri her zaman istediği belgeyi alabilirler. Muhasebemiz oradadır. İstediği bilgileri de alabilirler. Keşan’da kimin ne olduğunu herkes biliyor. Kendisiyle beni karıştırmasın. Sen kimsin ki Kadıköy Sulama Kooperatifi’nin tahsil ettiği parayı soruyorsun. 1 Mayıs 2022 itibariyle 14 milyon 520 bin metreküp su var barajda. İçme suyuna 7,5 milyon metreküp, buharlaşma hesabı 2 milyon 280 bin metreküp, Kadıköy Sulama’ya 3 milyon 197 bin metreküp, ölü hacim de 1,50 milyon metreküp olarak belirlendi. Yani 6 ay sonra alınan sulardan sonra barajda kalacak olan su miktarı 7 milyon metreküp. Hesap bu kadar basit.”

“KEŞAN’IN ÜSTÜNE KARA BULUTLAR ÇÖKTÜ AMA BİTECEK”

Ali Ceylan, gazetemiz adına Mehmet Aytaç’ın sorduğu; “Tüm bu tartışmaların dışında kalırsak, ortada bir küresel ısınma gerçeği var. Keşan’ın ve bölgenin nüfus artış hızı da malum. Bugünlerden ziyade mesela 20 yıl sonrası için bu barajlar Keşan’a hem tarımsal sulamada hem de şehir kullanımında yeterli olacak mı? Bununla ilgili nasıl bir çözüm öneriniz var? Belli ki bu tartışmalar seneler geçtikçe sürekli gündeme gelecek. Bölgeye yeni bir baraj gerekir mi?” şeklide soruya da şöyle cevap verdi: “Hayır bu tartışmalar bir daha gündeme gelmeyecek, merak etmeyin. Keşan’ın üzerinde böyle bir 3 senedir yağmur da yağmıyor. Keşan’ın üstüne kara bulutlar çöktü. 2 yıl kaldı. 2 yıl sonra düzelecek inşallah. İnsanları manipüle edip oyunlar oynuyor. Ben bıktım bunun oyunlarından. Bu sulama planı her yıl geliyor bize. O kendisini Kaf Dağı’nda zannediyor ama hayırlısı artık. Bu durum, şovmen ve medya fenomeni başkanımızın oyunudur. Bu planlama yazısı 28 Nisan’da geldi. Bu yazı aynı anda belediyeye de geliyor. Bu yazıyı aldı. Cumartesi günü Kaymakam Bey’i aldı yanına baraja gitti. Barajda şov yaptı. Kafasına göre Kaymakam Bey’i kilitlemeye uğraşıyor.”

“AK PARTİLİ DE OLSA DÜZGÜN OLACAK”

Ceylan, basın mensuplarının; “Siz, siyasal olarak AK Parti’de görev de aldınız. Mustafa Helvacıoğlu da AK Parti ve Cumhur İttifakı’ndan seçildi. Bu durum siyasi yönden size bir eksi yazar mı parti olarak?” şeklindeki sorunu da şöyle cevaplandırdı: “AK Partili de olsa düzgün olacak. CHP’lisi, AK Partilisi fark etmez. Keşan için çalışırken düzgün olacak. Ben siyaseten tartışacaksam Mehmet Özcan ile tartışmam gerekirdi. Mehmet Özcan, 15 senede bu konuyla ilgili bana hiç telefon bile açmadı. Ama bu, geldiğinden beri her gün arıyor. Yeter artık, bununla mı uğraşacağız sabah akşam? Geçen sene de aynı olay yaşandı. Bu toplantıda her şey ortaya çıktı. Herkesi bıktırmış durumda. Sonuçta partiyle ilgili bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Tamam AK Parti belediyesidir ama yanlış yaptığına yanlış, doğru yaptığına doğru diyeceğiz. Yanlışına doğru diyecek halimiz yok.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol