Karagöz ve Çoban: “Daha önce kazandık, yine kazanacağız”

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ve Saros Dayanışma Gönüllüleri’nden Mürşide Çoban,  Saros Körfezine yapılması planlanan FSRU limanı için açtıkları ÇED iptal davasının ikinci keşif gününün 9 Kasım 2020 pazartesi günü saat 10.30 da yapılacağını duyurdular. 

Karagöz ve Çoban: “Daha önce kazandık, yine kazanacağız”

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ve Saros Dayanışma Gönüllüleri’nden Mürşide Çoban,  Saros Körfezine yapılması planlanan FSRU limanı için açtıkları ÇED iptal davasının ikinci keşif gününün 9 Kasım 2020 pazartesi günü saat 10.30 da yapılacağını duyurdular. 

Medya Keşan
Medya Keşan
28 Ekim 2020 Çarşamba 07:50
Karagöz ve Çoban: “Daha önce kazandık, yine kazanacağız”

AYGÜL KONAR

“EDİRNE İDARİ MAHKEMESİ'NE AÇILAN DAVANIN KEŞFİ, 3 BİLİRKİŞİYLE 11 KASIM 2020 GÜNÜ SAAT 11.30’DA GERÇEKLEŞECEK”

Saros Gönüllüleri’yle Saros kıyılarında 1038 kişiyi temsilen dava açtıklarını belirten Karagöz ve Çoban, “Saros Körfezine yapılması planlanan, FSRU Likit Doğalgaz ve Petrol Limanı ve Boru Hattı projesi için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından olumlu kararı verilen ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) raporunun iptaline açtığımız davayı 10 bilirkişinin lehimize verdiği kararın sonucunda Edirne İdare Mahkemesinde kazanmıştık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mahkemece kazandığımız ve iptali istenen ÇED raporunu ikinci genelge kılıfıyla, tekrar gündeme alıp koronavirüsün kol gezdiği günlerde ÇED yönetmeliğine aykırı olarak, İDK (İnceleme Değerlendirme Komisyonu)’da toplanmadan yazılı görüş alınarak ÇED olumlu kararı verilmişti. Saros Gönüllüleri, yılmadan, bilimin ve hukukun üstünlüğüne inanarak mücadelesine devam edip, tüm Saros kıyılarında 1038 kişiyi temsilen davalarını açmıştı. Bugün itibariyle; İkinci ÇED olarak bir kez daha önümüze konan Çevresel Etki Değerlendirme raporunun iptali için açtığımız davanın 9 bilirkişiyle gerçekleşecek keşif günü 9 Kasım 2020 günü saat 10.30 olarak tarafımıza bildirilmiştir. Ayrıca; 2018 yılında tesisin yapılacağı alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nce, Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planı olarak hazırlanmış ve onaylanmışken ve üst ölçekli 1/25.000 ve 1/100.000’lik planlarda bu bölge Eko Turizm, Turizm ve organik tarım bölgesi iken, aynı zamanda da, Doğal Varlıkları Koruma ve Turizm bölgesi ilan edilmişken, 1/5000 ve 1/1000 Alt ölçekli planlarda ise aynı alan enerji depolama alanı olarak gözükmektedir. Alt ölçekli ve üst ölçekli planlar arasında uygunsuzluk oluşmuştur. Bu nedenle de Saros Gönüllülerinin, 1/5000 ve 1/1000 imar planlarının iptali için Edirne İdari Mahkemesi'ne açtığı davanın keşfi ise 3 bilirkişiyle 11 Kasım 2020 günü saat 11.30’da gerçekleşeceği tarafımıza bildirilmiştir” bilgilerini paylaştılar. 

“DAVALARIMIZI KAZANIP YANLIŞLARINI BİR KERE DAHA YÜZLERİNE VURACAĞIZ”

Açılan davaların sonuna kadar takipçileri olacaklarını vurgulayan Karagöz ve Çoban, sözlerini şöyle sonlandırdılar: “2,5 yıldan beri Keşan Kent Konseyinin katkıları ve en önemlisi tüm bölge halkının desteğiyle mücadelemizi sürdürüyoruz. Aynı bakanlık tarafından aynı yıl içinde, önce Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak planlanıp sonra, gene aynı yıl içinde koruma altına alınan yeri korumaktan vazgeçerek, Likit doğalgaz, petrol limanı ve boru hattı projesi planlamanın mantığını anlamakta zorlanıyoruz. Haklı ve gerekçeli itirazlarımızı görmezden gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığına açtığımız davanın sonuna kadar takipçisi olacağız. Saros Gönüllüleriyle el ele verip, hep birlikte kamu yararını savunmaya devam edeceğiz. Masa başında ÇED raporu yazanlara ve onaylayanlara, davalarımızı kazanıp yanlışlarını bir kere daha yüzlerine vuracağız. Dayanışmayla, daha önce kazandık, yine kazanacağız.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol