Keşan'da 104 at arabası, elektrikli triportörlerle değiştirildi

Keşan Belediyesi tarafından hazırlanan 'At Arabaları Dönüşüyor' projesi kapsamında yük taşımacılığında kullanılan at arabaları, düzenlenen törenle ücretsiz olarak elektrikli triportörlerle değiştirildi.

Keşan'da 104 at arabası, elektrikli triportörlerle değiştirildi

Keşan Belediyesi tarafından hazırlanan 'At Arabaları Dönüşüyor' projesi kapsamında yük taşımacılığında kullanılan at arabaları, düzenlenen törenle ücretsiz olarak elektrikli triportörlerle değiştirildi.

Medya Keşan
Medya Keşan
30 Aralık 2020 Çarşamba 07:55
Keşan'da 104 at arabası, elektrikli triportörlerle değiştirildi

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 1 milyon 600 bin lira tutarında hibe desteğiyle Keşan Belediyesi tarafından hayata geçirilen 'At Arabaları Dönüşüyor' projesi kapsamında Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nde düzenlenen törenle at arabalarını belediyeye teslim edenlere, elektrikli triportörler verildi. Saat 11.00'de başlayan törene, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Havsa Belediye Başkanı Aydın Balkan, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, belde belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. 

ATLAR ARTIK YÜKTEN KURTULUYOR

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Türkiye'de ilk kez hayata geçirilen bir projeyle yük taşımacılığında kullanılan at arabalarının teslim alınarak, yerine ücretsiz elektrikli triportörler verildiğini belirterek, "Bu projeyle 104 at arabasının dönüşümü sağlanıyor. 104 at arabacısı dernekleşerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediyemizin destekleriyle triportörlerle değişime geçiyor. Atlar artık yükten kurtuluyor. Çevreci ve istihdam destekli bir projeyle atların yük taşımasını engelliyoruz. Bu proje Türkiye'ye örnek olacaktır. Teslim alınan atlar köylerdeki çiftçilere ve ihtiyacı olan Roman derneklerine dağıtılacak. Atların bakımını da teslim ettiğimiz kişiler yapacak. Şu an ki gibi yük ve eşya taşımacılığında kullanılmayacaklar." dedi. 

GELİR ELDE ETME İMKANLARINI DA ARTTIRACAĞIZ

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da, projenin hayvanlara ve çevreye verilen değerin bir göstergesi olduğunu ifade ederek, "Keşan'da yaşamını at arabacılığı yaparak idame ettiren hemşehrilerime hayırlı olmasını diliyorum. Atların bakımı büyük bir sorumluluktu. Onlar da memnun değillerdi. Onları modern araçlarına kavuşturuyoruz. Gelir elde etme imkanlarını da arttıracağız. Bu proje Türkiye'de bir ilk ve başka bir örneği yok. İnşallah bu proje diğer il ve ilçelere de örnek olur" diye konuştu. 

Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal da, projeye katkı ve destek verenlere teşekkür ederek, hayırlı olmasını diledi.  

AT ARABACILARI MEMNUN 

Keşan'da 40 yıldır at arabacılığı yapan Salih Kömür de, "40 senedir at arabacılığı yaparak evime ekmek götürüyorum. 3 çocuğumu at arabacılığı yaparak büyüttüm. Büyüklerimiz böyle uygun gördü. Biz de uygun gördük. Belediye başkanımız da iş bulmakta bize yardımcı olacak. İnşallah kazancımız da iyi olacaktır" ifadelerini kullandı. 

At arabacısı Mustafa Padır da, triportörlerle daha iyi işler yapacaklarına inandıklarını söyledi. 

Törende, at arabalarını belediyeye teslim eden 104 kişiye elektrikli triportörleri teslim edildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol