Keşan halkı Zafer Korteji’nde buluştu

Keşan halkı, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenleri nedeniyle düzenlenen “Zafer Korteji”nde bir araya geldi.

Keşan halkı Zafer Korteji’nde buluştu

Keşan halkı, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenleri nedeniyle düzenlenen “Zafer Korteji”nde bir araya geldi.

Medya Keşan
Medya Keşan
01 Eylül 2021 Çarşamba 08:21
Keşan halkı Zafer Korteji’nde buluştu

BÜLENT SAYLAM

Keşan Belediyesi tarafından düzenlenen fener alayı etkinliği kapsamında oluşturulan kortej yürüyüşü, 20.30 sıralarında Anafartalar İlkokulu önünde başlayarak, Profesör Muammer Aksoy Caddesi üzerinden İstiklal Caddesi güzergahını kullanarak Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı.

Çok sayıda vatandaşın ve sivil toplum kuruluşları ile derneklerin temsilcilerinin katılıdığı Zafer Korteji, Cumhuriyet Meydanı’na geldikten sonra Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu burada bir konuşma yaptı. 99 yıl önce tüm dünyaya hür yaşama kararlılığımızı göstermiş bir millet olduğumuzu belirten Helvacıoğlu, “Bu gece hep birlikte; 30 Ağustos Zaferi’nin yıl dönümünde aynı gurur ve duygular ile bir aradayız. Biz zaferlerini masa başında değil er meydanında kazanmakla maruf bir milletiz. İşte bu gece burada; 99 yıl önceki o ruhu hep birlikte yaşatıyoruz. Geçmişten aldığımız ilhamla, hür ve bağımsız yaşama azmini ilelebet sürdürüyoruz. Tam da bu noktada; geleceğimizin teminatı olan kıymetli gençlerimize seslenmek istiyorum; ecdadımızın bize emaneti olan bu hissiyatı, bu bakış açısını, bu motivasyonu sizlerin mutlaka çok iyi anlaması gerekiyor” dedi.

Bunun sadece bir kortej yürüyüşü olmadığının altını çizen Helvacıoğlu, “Bu gece burada olan; koca bir tarihi dolduran, düşman kurşununa yüreği ile meydan okuyan Mehmetçiği unutmamaktır” şeklinde konuştu. Helvacıoğlu konuşmasında şunları söyledi: “Üstünde biz yeşerelim diye etini ve kemiğini kara toprağa katan şehitlerimizi kalplerimize kazımaktır. Bu gece burada olan; hiç düşünmeden şehit olup bedenini söndürenlerin, bizlerin gözlerinde ışık olup görünmesidir. Toprağa, ‘vatan’ diye bürünenler sayesinde burada olduğumuzu unutmamaktır. Bu vatanın mutluluğu için, mutluluklarını toprağa gömenleri hatırlamaktır. Milletimizin ümitleri ve hayalleri için gece gündüz dağlarda ovalarda nöbette olanlar olduğunu bilmektir. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir gelecek için kınalı kuzusunu toprağa katan anaların acısına ortak olmaktır. Yaşamlarını bağımsız bir vatan kurmak için hiçe sayan gazilerimizin mukaddes mücadelesini daha iyi anlamaktır. Bu gece burada olan bu topraklar için yükselmek, ileriye gitmek, yurdumuzu ve milletimizi çok sevdiğimizi göstermektir. Bu gece hep birlikte tüm milletimize umut olup, inanç olup yeniden doğacağız. Yüreği vatan sevgisiyle atan siz değerli hemşerilerimiz ile birlikte kalplere dolacağız. Ben bu vesileyle; sınırlarımız içinde ve dışında milletimizin bekası için görev yapan kahraman askerlerimize, polislerimize, jandarmalarımıza, güvenlik korucularımıza selamlarımı gönderiyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bizlere armağan eden bütün kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, tüm hemşerilerimin ve şanlı ordumuzun, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum.”

Konuşmanın ardından, Keşan Belediyesi Bandosu gösterilerini sergiledi ve etkinlikler kapsamında kurulan Hanımar Pazarı’nda ve yöresel ürünler pazarında ikramda bulunuldu. Kortej öncesinde 8 yaşına giren Rüzgar Kurnaz’ın doğum günü kutlandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol