Keşan Küçük Sanayi Sitesi’nden üyelerine duyuru

Keşan Küçük Sanayi Sitesi yönetimi tarafından, kooperatif üyelerinin yararlanacağı çırak ve kalfa ücret ödemelerinden usta öğreticilik belgelerine yönelik bir açıklama yapıldı.

Keşan Küçük Sanayi Sitesi’nden üyelerine duyuru

Keşan Küçük Sanayi Sitesi yönetimi tarafından, kooperatif üyelerinin yararlanacağı çırak ve kalfa ücret ödemelerinden usta öğreticilik belgelerine yönelik bir açıklama yapıldı.

Medya Keşan
Medya Keşan
10 Şubat 2022 Perşembe 09:36
Keşan Küçük Sanayi Sitesi’nden üyelerine duyuru

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Küçük Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Gürel tarafından kooperatif üyelerine yönelik yapılan açıklamada, “Değerli üyelerimiz, kooperatif yönetimine geldiğimiz ilk günden bu yana sizlere en iyi hizmetleri sunabilmek adına yönetim kurulumuzla birlikte gayret içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu günde Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında sanayi sitemizde faaliyetlerini sürdüren üyelerimizin yararlanacağı çırak ve kalfa ücretlerinden ustalık belgesine kadar edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Buna göre, yanında en az Orta Okulu Mezunu olan Çırak ve Kalfa çalıştıran işyerlerimizin, Çırak ve Kalfa Maaşlarının tamamı devlet tarafından ödenerek sigortaları da yine devlet tarafından karşılanmaktadır. Meslek Liselerinde veya Mesleki Eğitim Merkezine kayıtlı olan ve 9-10 ve 11. Sınıflarda eğitim gören her öğrenciye asgari ücretin % 30 oranında(1.276,02 TL); 12. Sınıfta eğitim gören her öğrenciye ise asgari ücretin en az % 50’si oranında(2.126.70 TL) ücret ödenmektedir. Burada çırak ve kalfaların Meslek Liselerine ve Mesleki Eğitim Merkezi’ne kayıtlı olma şartı olduğunu özellikle yeniden belirtmek isterim. Ayrıca yanında çırak veya kalfa yetiştirilecek işyerlerinde Ustalık ve Usta Öğreticilik Belgesine sahip personel olma zorunluluğu da vardır” dedi.

USTA ÖĞRETİCİLİK BELGESİ OLMAYANLAR MESLEKİ EĞİTİME BAŞVURARAK BELGELERİNİ ALABİLİR

Hakan Gürel, açıklamasının devamında, “Ustalık Belgesi olanlar ile en az ön lisans mezunu olan üyelerimiz ve Usta Öğreticilik Belgesi olmayan ustalarımız Mesleki Eğitim Merkezine başvurarak kayıt olup, internet üzerinden verilecek olan 40 saatlik derslerde başarılı olarak Usta Öğreticilik Belgesi almaya hak kazanabilirler. Ayrıca Çıraklık ve Kalfalar Okulların da Diploma programına haftada 1 gün devam ederek başarılı olmaları halinde Meslek Lisesi Diploması da alabilirler. Kalfalık, Ustalık ve Usta Öğreticilik Belgesi olmayan İş yeri Sahipleri veya Çalışanlar Mesleğinde 5 yıl çalışmışlığını belgeleyenler de 2 ayda bir yapılan denklik yöntemi ile sadece sınava girerek belgelerini alabilirler. Ayrıntılı bilgi almak isteyen üyelerimiz, 0284 714 58 55 telefon numarası üzerinden Keşan Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğümüze başvurabilirler. Tüm üyelerimize hayırlı işler, bereketli kazançlar dilerim” diye konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol