Keşan’da tedbir ve denetimler arttırıldı

Türkiye’nin koronavirüs risk haritasında ‘çok yüksek risk’ grubunda yer alan Keşan’da pozitif vaka ve temaslı sayılarındaki artış nedeniyle bir dizi ek tedbir alındı.

Keşan’da tedbir ve denetimler arttırıldı

Türkiye’nin koronavirüs risk haritasında ‘çok yüksek risk’ grubunda yer alan Keşan’da pozitif vaka ve temaslı sayılarındaki artış nedeniyle bir dizi ek tedbir alındı.

Medya Keşan
Medya Keşan
09 Mart 2021 Salı 10:26
Keşan’da tedbir ve denetimler arttırıldı

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı haftalık koronavirüs haritasında 'çok yüksek riski' gösteren 'kırmızı' renkte yer alan Keşan’da, Hıfzıssıhha Kurulu kararınca spor tesisleri ve spor alanlarının faaliyetleri geçici olarak kısıtlandı. İstanbul yolu üzerinde bulunan bir tekstil fabrikasında vaka ve temaslı sayılarının artması üzerine faaliyetlere bir hafta süreyle ara verildi. İlçedeki bir taksi durağının 10 gün süreyle faaliyetleri durduruldu. Şehir genelindeki tüm çay ocakları 2’nci bir karara kadar faaliyetlerine ara verdi. Cenazelerin, eve veya camiye götürülmeden direkt olarak mezarlığa götürülüp, cenaze namazı mezarlıkta kılınarak, defnedilmesine karar verilirken, cenazelerde, hayır amaçlı ikramlarda bulunulması yasaklandı. Bazı okul öncesi, ilk ve orta dereceli okullarda yüz yüze eğitime 10 gün süreyle ara verilmesi kararı alındı.

VALİLİK SMS’LE UYARIYOR

Edirne Valiliği, koronavirüs vakalarının artması nedeniyle vatandaşları, cep telefonlarına SMS göndererek, dikkatli olmaları yönünde uyardı. Edirne Valisi Ekrem Canalp'in talimatıyla vatandaşların cep telefonlarına bilgilendirici SMS’ler gönderildi. Mesajda, Kıymetli Keşanlı vatandaşlarımız. Son bir haftadır. Edirne'deki vakaların büyük çoğunluğu Keşan İlçemiz kaynaklıdır. Vakaların bulaş kaynağına ilişkin araştırmalarımız yoğun olarak ev ziyaretlerini gösteriyor. Lütfen komşularımızın, akrabalarımızın, arkadaşlarımızın ziyaret taleplerini kabul etmeyelim. Hepimiz aile üyelerimizi bu konuda uyaralım. Unutmayalım ki, evimizin dışında maske takıyor olsak da ev ziyaretleri maskesiz olarak gerçekleşiyor ve virüsün bulaşmasını kolaylaştırıyor. Çaba ve hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Birlikte başaracağız” ifadelerine yer verildi.

KURALLARA UYMAYANLARA CEZA

Şehir genelinde polis ve zabıta ekipleri de denetimlerini arttırdı. Keşan’da sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırıldığı ilk cumartesi gününde, İçişleri Bakanlığı’nın ‘Haftalık tematik denetimler’ konulu ek denetim genelgesi kapsamında 272 işyeri denetlendi. Denetimlerde maske takmayan 51 kişiye 45 bin 900 lira idari para cezası uygulandı. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu dün ise ekiplerin yaptığı denetimlerde 202 kişiye sokağa çıkma kısıtlamasına uymamak, 13 kişiye maske takmamak, 2 kişiye ise karantina tedbirlerine uymamaktan adli ve idariişlem yapıldı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol