Kılınç: "AK Parti iktidara geldiğinde ülkede doğru düzgün ambulans bile yoktu"

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, koronavirüs sürecinde yapılan yardımlar hakkında konuştu ve muhalefetin evde kal çağrısını yanlış anladığını belirterek, “Bu süreçte, hiçbirinin desteğini göremedik” dedi.

Kılınç: "AK Parti iktidara geldiğinde ülkede doğru düzgün ambulans bile yoktu"

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, koronavirüs sürecinde yapılan yardımlar hakkında konuştu ve muhalefetin evde kal çağrısını yanlış anladığını belirterek, “Bu süreçte, hiçbirinin desteğini göremedik” dedi.

Medya Keşan
Medya Keşan
29 Nisan 2020 Çarşamba 10:46
722 Okunma
Kılınç: "AK Parti iktidara geldiğinde ülkede doğru düzgün ambulans bile yoktu"

EN RAHAT SAĞLIK HİZMETİ VEREN ÜLKEYİZ

Türkiye’nin koronavirüs salgınıyla gerekli mücadeleyi verdiğini söyleyen Kılınç“Virüs salgınıyla mücadeleyi, 4 ana başlık etrafında hayata geçirmekteyiz. Birincisi, sağlık sistemimizin kesintisiz işletmesini temin etmek, ikincisi insanlarımız arasındaki fiziki mesafeyi korumak, üçüncüsü kamu düzenini bozmamak, dördüncüsü gıda ve temizlik gibi hizmet alanlarında üretim, tedarik ve parakende zincirini aksatmamak. Vaktinde alınan tedbirler sayesinde bu tehlikenin önüne geçerek, tüm dünyada salgınla mücadelede en rahat sağlık hizmeti veren ülke durumundayız. Gelişmiş ülkelerin bile, çaresiz kaldığı bir dönemde, en küçük bir sıkıntıya, krize, kaosa meydan vermeden hamdolsun sağlık hizmetlerini kesintisiz sürdürüyoruz. Hastane, yatak ve yoğun bakım yatağı konusundaki mevcut kapasitemizi şehir hastanelerimizi tamamlayarak güçlendiriyoruz. Solunum cihazlarının üretimi konusundaki çalışmalar başarı ile neticelendi ve seri üretime geçirildi. İlaç ve aşı üretiminde yakın zamanda güzel haberleri de paylaşmayı ümit ediyoruz. Her gün bir önceki güne göre daha iyi durumda olduğumuzu görüyoruz. Bu tabloyu, aldığımız erken tedbirlere sağlık çalışanlarımızın özverisine ve vatandaşlarımızın duyarlılığına borçluyuz.” şeklinde konuştu.

MASKE DAĞITIMINA HIZ VERİLDİ

Maske dağıtımına hız verildiğini kaydeden Gürcan Kılınç, sözlerine şöyle devam etti: Maske dağıtımlarına hız verildi. Ücretsiz maske dağıtımları PTT ve eczaneler üzerinden sürüyor. Yardım kolileri, Vefa Gönüllüleri tarafından dağıtılıyor. Şuana kadar toplam 5 bin koli dağıtıldı. 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için Vefa İletişim Merkezleri kuruldu. Durmaksızın hizmet etmek için çalışıyorlar. Amaç tek bir elden yardımları ulaştırıp kimin alıp, kimin almadığını tespit etmektir. 18 Yıl önce AK Parti iktidara geldiğinde ülkede doğru düzgün ambulans bile yoktu. Bugün en donanımlı filolara hastanelere sahibiz. Sağlık çalışanı sayımız son alımlarla, 1 milyon 100 bine yaklaştı. Türkiye de 1,5 milyon hastaya evde ücretsiz bakım yapılıyor.”

ÜRETİM GÜCÜ VE İSTİHDAMIMIZI KORUMA GÜCÜ SAĞLANDI

Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında alınan tedbirler hakkında da, değerlendirmelerde bulunan Kılınç“İlk etapta, herhangi bir geliri olmayan vatandaşlarımıza yönelik olarak önce 2 milyon 100 bin haneye 1000’er TL’lik nakit desteği verildi. İkinci etapta, 2 milyon 300 bin haneye 1000’er TL nakit desteği verilmeye başlandı. Üçüncü etapta, maddi destek kısmına girmeyen ancak, corona virüs salgını döneminde gelirini kaybeden vatandaşlara yapılacak 1000 TL tutarındaki yardım için e-devlet üzerinden başvurular alınmaya başladı. Üretim gücümüzü ve istihdamımızı koruma gücü sağlandı. Bu kapsamda atılan adımların toplam tutarı 200 Milyar TL’yi buluyor. Bu çerçevede; vergi ötelemeleri, ticari hayatın aksamaması için alınan tedbirler, kısa çalışma ödeneği, asgari ücret desteği, bireysel ihtiyaç desteği, esnaf destek paketi gerçekleştirildi. Vatandaşlarımızın Temel İhtiyaç Desteği kapsamında, şu ana kadar 4 milyon vatandaşımıza 23 Milyar TL kaynak sunuldu. Esnaf Destek Paketi için 582 bin esnafımız başvuruda bulundu. 448 bin 158 Esnafımıza 8 Milyar 400 Milyon TL Finansman tahsisi yapıldı. Paraf Ticari Kent için 325 bin başvuru yapıldı. 303 bin 600 esnafımıza kartları tahsis edildi. Paraf kartla beraber esnafımıza sunduğumuz Finasman Desteği toplam 17 Milyar TL’ye ulaştı.  İşletmelerimize sunulan işe devam desteği KGF kefaleti başvurularda 144 bin firmaya ulaştı. Bu kapsamda; 120 bin firmamıza 108 Milyar TL finansman tahsis edildi. Ve bunlar gibi her alanda desteklemeler ve yardımlar devam edecektir.” dedi.

MUHALEFET EVDE KAL ÇAĞRISINI YANLIŞ ANLADI VE HİÇ BİRİNİN DESTEĞİNİ GÖREMEDİK

Gürcan Kılınç sözlerine şöyle devam etti: “Corona virüs ile mücadelede bir takım aksaklıklar ve ekonomik olarak zorluklarla da karşılaşıyoruz. Ama devletimiz bu zararı en aza indirmeye ve milletimizin yanında olmaya çalışıyor. Gönül isterdi ki, hep birlikte bütün partiler dayanışma içerisinde hareket edelim. Fakat, muhalefet 1 aydır Evde Kal çağrısını yanlış anladı herhalde. Bu süreçte hiçbir desteklerini göremedik. Maalesef, tek yürek olmayı beceremedikleri gibi basında ve sosyal medya da nerden ne bulsak da gündem oluşturalım derdine düşüldü. Bizim derdimiz Keşan, bizim derdimiz memleket, bizim derdimiz hizmet. Muhalefetin anlayamadığı nokta budur. Ama güzel günler yakında. Tedbiri elden bırakmayalım. Evde kalalım, sağlıklı kalalım.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol