Kurban pazarında küçükbaşa talep arttı 

Keşan Ticaret Borsası Canlı Hayvan Satış Şubesi'nde geçen Cumartesi günü kurulan kurbanlık satış yerinde, bayram hareketliliği arttı. Büyükbaş hayvanların fiyatını pahalı bulan alıcılar, hem fiyatı uygun hem de eti daha lezzetli ve sağlıklı olan burma boynuzlu keçiye yöneldi. 

Kurban pazarında küçükbaşa talep arttı 

Keşan Ticaret Borsası Canlı Hayvan Satış Şubesi'nde geçen Cumartesi günü kurulan kurbanlık satış yerinde, bayram hareketliliği arttı. Büyükbaş hayvanların fiyatını pahalı bulan alıcılar, hem fiyatı uygun hem de eti daha lezzetli ve sağlıklı olan burma boynuzlu keçiye yöneldi. 

Medya Keşan
Medya Keşan
27 Temmuz 2020 Pazartesi 12:12
Kurban pazarında küçükbaşa talep arttı 

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Keşan Ticaret Borsası Canlı Hayvan Satış Şubesi'nde kurulan satış noktasında Kurban Bayramı'na az bir süre kala hareketlilik sürüyor. Pazara gelenlerin araçları, koronavirüs tedbirleri kapsamında dezenfeksiyon tünelinden geçirilerek, içeri alındı. Üretici ve alıcılar, maske takarak alışveriş yaparken, pazarın farklı noktalarına el dezenfektanları yerleştirildi. Pazara gelenler, sosyal mesafe kuralına uymaları konusunda anonslarla sık sık uyarıldı. Pazarda, tokalaşarak pazarlık yapılmasına ise izin verilmedi.

Pazara getirilen küçükbaş kurbanlıklar, 1000 ila 2500 TL arasında değişen fiyatlarla alıcı bekliyor. Pazarda bu yıl küçük baş hayvan sayısının fazlalığı dikkat çekerken, alıcılar kurbanlık için en çok burma boynuzlu keçiyi tercih ediyor. Hareketliliğin arife günü kurulacak pazarda daha da artması beklenirken, kurbanlık fiyatlarının geçen yılla aşağı yukarı aynı olduğu belirtildi.

HERKES BUGÜNÜ BEKLİYORDU

Üretici Ercan Gürgen, küçükbaşa talebin yoğun olduğunu belirterek, "Pazarda kuzu, keçi ve burmaya ilgi büyük. Genelde küçükbaş gidiyor. 1300 TL'den, 2 bin TL'ye kadar hayvan var. Herkes bugünü bekliyordu. Üretici malını getirdi. İnşallah olacak. Mal pek yok. Hafta içi kesmeye hayvan bulamıyoruz. Ama kurban oluğu için hareketlilik var" dedi. 

BURMANIN YAĞI AZ, ETİ LEZZETLİ

Hüseyin Tanık da, kurban nedeniyle işlerinin iyi olduğunu ifade ederek, "Küçükbaş daha çok tercih ediliyor. Büyükbaş daha masraflı oluyor. Burma, kuzu, koyuna talep oldukça iyi. Burma boynuzlu keçiler yaşına ve kilosuna göre 1000 ila 2 bin lira arasında değişiyor. Burmanın eti güzel. Bizdekiler koyun burması. Burmanın yağı az, eti lezzetli. Bu hayvanlarda fazla yağ olmuyor" diye konuştu.

İNSANLAR DAHA DA UYGUN FİYATLARA KURBAN ARIYOR

Bülent Yeşilırmak ise pazarda herkesin bütçesine göre kurbanlık olduğunu dile getirerek, "Fiyatlar 1400 TL'den 2 bin 400 TL'ye kadar gidiyor. Ama insanlar daha da uygun fiyatlara kurban arıyor. Adam emekli maaşını alıyor, ona göre mal arıyor. Burma boynuzlu keçiye ilgi var. Özellikle yaz dolayısıyla insanlar tercih ediyor. Çünkü eti daha lezzetli ve yağlı değil. Kuzu eti biraz daha yağlı oluyor. Keçi eti hafif. Küçük hayvana daha ilgi var. Evinin bahçesinde kesenler oluyor. Bu nedenle de küçükbaş hayvan tercih ediyor" ifadelerini kullandı. 

VATANDAŞLAR ÖZELLİKLE BURMA VE TRAKYA KIVIRCIK KOYUNUNA TALEP GÖSTERİYOR

Keşan Ticaret Borsası Canlı Hayvan Satış Şubesi'nde görevli veteriner hekimi Fatih Okur da, Kurban bayramına sayılı günler kala pazara olan talebin arttığını belirterek, "Vatandaşlar özellikle burma ve Trakya kıvırcık koyununa talep gösteriyor. İnşallah kurbana kadar tüm üreticiler elindeki malı satar. Keşan canlı hayvan pazarı civar il ve ilçeler ile İstanbul'dan gelenlerle tercih edilen bir pazar. Küçükbaş hayvanlar Keşan için bir marka oldu. Özellikle İstanbul pazarında kasapların tercihi oldu. Bizde kurum olarak buna katkı sağlamayı sürdürüyoruz" dedi. 

Kurban pazarının Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri de hizmet vereceği bildirildi. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol