Mehmet Akif Ersoy’da Cumhuriyet Bayramı coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet bayramı Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesinde saat 12.00 da coşkulu bir şekilde kutlandı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Okul Müdürü Osman Başak yaptı.

Mehmet Akif Ersoy’da Cumhuriyet Bayramı coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet bayramı Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesinde saat 12.00 da coşkulu bir şekilde kutlandı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Okul Müdürü Osman Başak yaptı.

Medya Keşan
Medya Keşan
30 Ekim 2018 Salı 10:34
Mehmet Akif Ersoy’da Cumhuriyet Bayramı coşkusu

HABER MERKEZİ

Başak konuşmasında; “Bugün, Türk Milleti olarak Şanlı tarihimizde çok önemli bir dönüm noktasını, Cumhuriyetimizin ilanın 95’inci yıl dönümünü kutluyoruz. Okulumuzun, İlçemizin, ilimizin, ülkemizin ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın her birinin Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum. Bin yıldır aziz vatan topraklarının müdafaası için bir gonca gül gibi toprağa düşen kahraman şehitlerimize yüce Mevla’dan rahmet diliyorum. Başta Cumhuriyetimizin banisi, Kurtuluş Savaşımızın Eşsiz Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimize rahmet diliyorum. Türk Cumhuriyeti; asırlardır hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun nişanesidir. Türk Milleti 29 Ekim 1923’te bir kez daha tüm dünya iradesine pranga vurdurmayacağını kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin müdahil olamayacağını kanıyla ve canıyla ilan etmiştir. İstiklal Savaşımızın (Harbimizi)  zafere taşıyan,  Cumhuriyetimize hayat veren duygu (ruh ),tıpkı 95 yıl olduğu gibi bugünde dimdik ayaktadır. Cumhuriyet Egemenliğinin milletinin elinde olduğu yönetim şeklidir. Cumhuriyet, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş, uygar ve medeni bir yoldur. Cumhuriyet özgürlüktür, kurallar çerçevesinde istenildiği gibi yaşamaktır. Cumhuriyet Türk oluşun vazgeçilmezi ve ülkenin yönetiminin temelidir. Cumhuriyet En büyük eserdir, en büyük mirastır. Halkın gücüdür, milletin sesidir, tam bağımsızlığın çerçevesidir. Cumhuriyet, Uğruna nice savaşlar verilen, direnişler yapılan istiklal mücadelesinin, tam bağımsızlık savaşının en güzel örneğidir. Cumhuriyet, yurdumuz için en büyük kazançtır. Çağdaşlığın göstergesi, Demokrasi dayanağı ve aynı zamanda en büyük erdemdir. Daima ileri yürümektir. Uğruna verilen canların, dökülen kanların en büyük meyvesidir. Özgürlük konusunda verilen en büyük güvencedir. Cumhuriyetin ilanı; hem kendi tarihimiz, hem de dünya tarihi açısından bir dönüm noktası, bir kilometre taşıdır. Çanakkale savaşlarında bir güneş gibi doğan Mustafa Kemal, Türklere karşı düzenlenen son haçlı seferinin Muzaffer komutanı Selahaddin EYYUBİ gibi en büyük haçlı ordularını dağıtan şanlı bir liderdir. Bizlere bırakılan en büyük miras olan Cumhuriyeti daima koruyacağız ve yücelteceğiz. Yarınlara Umut İle bakabiliyorsak, planlar yapabiliyorsak bu Cumhuriyettir. Fitne içimizden uzak olsun. Birliğimiz, beraberliğimiz daim olsun. Türkiye Cumhuriyeti kıyamete kadar baki olsun. Cumhuriyet Bayramımız Kutlu olsun” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol