Mustafa Helvacıoğlu: Okan Gaytancıoğlu değil, Kemal Kılıçdaroğlu gelse Keşan’ın gelişimini engelleyemez

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, dün düzenlediği basın toplantısında, belediye eski hizmet binasının yıkımıyla ilgili yapılan eleştirilere cevap verdi.

Mustafa Helvacıoğlu: Okan Gaytancıoğlu değil, Kemal Kılıçdaroğlu gelse Keşan’ın gelişimini engelleyemez

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, dün düzenlediği basın toplantısında, belediye eski hizmet binasının yıkımıyla ilgili yapılan eleştirilere cevap verdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
09 Kasım 2021 Salı 08:15
Mustafa Helvacıoğlu: Okan Gaytancıoğlu değil, Kemal Kılıçdaroğlu gelse Keşan’ın gelişimini engelleyemez

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Saat 13.00 sıralarında başkanlık makamında başlayan basın toplantısında, Belediye Başkan Yardımcıları Yakup Balcı, Nuran Uslu, Bülent Günsal, Tahir Özçınar ve Ali Ünal ile ilgili personel de hazır bulundu.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun Keşan Belediyesi eski binasının yıkımı ile ilgili ‘Keşan, belediyenin yönetimiyle Türkiye’ye rezil olmuştur’ şeklindeki sözlerine değinen Belediye Başkanı Helvacıoğlu, “Keşan Belediyesi, 30 ayda Türkiye’ye rezil olacak hiçbir şey yapmamıştır. Bunun altını çiziyorum. Keşan Belediyesi olarak orada talanı biz engelledik. Keşan Belediyesi’nde 30 yıllık talanı biz engelledik, 30 yıldır talan olmuş Keşan Belediyesi. Talan olaysadı yaptığımız bu işler olmazdı. Bu yollar olmazdı, 30 ayda yaptıklarımız, 30 yılda yapılanlara eşit olmazdı. Bizler Keşan Belediyesi’nin talanını engelledik bu 30 ayda. Okan Bey’e de sesleniyorum; sen rezillik görmemişsin. Önce aynaya bak rezilliğinin hesabını ver. Bize çamur yapışmaz. Belediyeciliğin ne olduğunu biz vatandaşımıza gösteriyoruz. O yüzden talanı aynaya bakarak Cumhuriyet Halk Partisi yöneticilerine sor.  Bunu söylemek istiyorum. Keşan Belediyesi 30 ayda Türkiye’ye rezil olacak hiçbir şey yapmamıştır. Talanı engellediğimizi yeniden belirtmek istiyorum. 2013 yılı, Keşan Belediyesi’ni Cumhuriyet Halk Partisi yönetirken basında yer alan ‘Talan Tavan Yaptı’ başlığı ile Keşan Keşan olalı böyle yağma görmedi. Tavandan düşenler, hastanelik olanlar, eski hal binasının çatısından düşenler, asıl rezillik buydu buydu. Ama Okan Bey siyaseti becermeye çalışıyor, beceremiyor da. Okan Gaytancıoğlu ve Recep Pekcan’a sesleniyorum; Keşan’ın gelişimini durduramayacaksınız. Okan Bey meclise de götürse, Recep Pekcan mikrofon alıp sokaklarda da gezse, Keşan’ın gelişimini engelleyemeyeceksiniz. Bırakın Okan Bey’i, Kemal Kılıçdaroğlu gelse Keşan’ın gelişimini engelleyemez.” dedi.

30 AYDA YAPTIKLARIMIZI 30 YILDA YAPAMIYORSUNUZ

Açıklamasının devamda Keşan Belediyesi eski hizmet binasının yıkım süreci aktaran Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Eski belediye binasındaki kiracılarımızın 617 bin TL borcu var. 2 yıldır ortalama kira ödenmemiş. Kirası ödeyen esnafımız var mı, var. Ama provekatörler burada da söz sahibi olmuş, ‘neden kira ödüyorsunuz, ödemeyin.’ diyenler olmuş. Dükkanlarını boşaltmak için niye bugünü bekliyorlar? CHP’ye İYİ Parti’ye, siyasi malzeme çıkacak. Onlar bizim de esnafımız. 2 yıldır kira ödemeyenler, Keşan Belediyesi’nin suyunu, elektriğini kullanan kiracı var. Keşan’ı gaspa sokan biz değiliz. Göreve geldiğimizde Keşan’ın mallarını gasp eden bir yönetim anlayışının oluşmuş olduğunu gördük. 700 dükkanı gasp etmişler gasp, biz bunları temizlemeye çalışıyoruz. Esnaftan değil, esnafla işimiz yok. Keşan halkını mağdur etmemek için uğraşıyoruz. Binanın durumu kötü diye CHP’liler eski belediyeden 3-5 sene önce kaçmışsınız. Buraya gelmişsiniz. Eski belediye işe yarasa önce siz kaçmazdınız, eski belediye işe yarasa depreme dayanıklı olsa siz buraya gelmezdiniz. Eski belediyeden kaçar gibi Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksine gelmişsiniz buraya. Buraya da ucube bir bina yapmışsınız. Eski binanın şu andaki hali bile bu binadan daha güzel. İşe yaramayan bir kompleks yapmışsınız. Buraya belediye diye ucube bir bina yapmışsınız. 30 ayda yaptıklarımızı 30 yılda yapamıyorsunuz. Esnafla bizi karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar.”

“AVUKATIMIZ TARAFINDAN 20 OCAK’TA TEBLİGAT YAPILDI

Keşan Belediyesi eski hizmet binasının deprem analiz raporunun, 2020 yılının Mart ayında kendilerine geldiğini dile getiren Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mart 2020’da deprem analizi raporu geldi. Avukatımız tarafından 20 Ocak’ta tebligat yapıldı. ‘15 Haziran’a kadar oturun’ dedik. Gelen raporun ardından buradaki esnafımıza süre verdik. Sonrasında toplantılar yapıldı. İlgili birimlerimiz ve belediye avukatımız tarafından tebligatlar yapıldı. Esnaflarımızın bizzat bilgisi olması açısından resmi imzalar ile tahliye 20 Ocak 2021’de iletildi. Burada bulunan 48 esnafımızın büyük bir bölümü zamanında burayı terk etti. 48 esnafımızın büyük bir bölümü çıktı. 5 esnafımız kaldı. Bazı esnaflarımız çıkmakta geç kaldı. Biz yine de süreyi uzatarak buradaki kalan esnaflarımızı uyararak elimizden geleni yaptık. Vicdanen ve kalben tüm süreçte esnafımıza yardımcı olduk. Çözüm üretmeye çalıştık. Biz üst katları toplarlarken, eksiklikler ya da olumsuzluklar oldu. Esnafımızın dükkanlarını boşaltmadık, Köşk Düğün Salonu’nu boşalttık.  Neden Keşan Köy garajı veya eski itfaiye binasının yıkımlarında polis gelmedi? Neden provokatörlere inandınız?”

CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NE YAKIŞAN SİYASET YAPIN

Belediye başkan yardımcıları, ilgili müdürlükle ve zabıta personeli ile boşaltım işlemleri boyunca sürekli alanda olduklarının altını çizen Mustafa Helvacıoğlu, “Ama klasik siyasetten kurtulamayanlar çözüm üretmediler. Bir düşünün polis ile ihtarname neden gitti, köy garajında neden polis ile ihtarname gitmedi? Ama şimdi neden bu kıyamet koparılıyor. Eleştiride bulunanlara sesleniyorum; 80 bin TL kira borcun olacak, 4 yıl boyunca kira ödemeyeceksin, belediyenin suyunu elektriğini kullanacaksın, kiracı olduğun dükkanın kapısını çerçevesini sökeceksin, sonra da ‘Yandım Allah’ diye bağıracaksın. Çıkanlar nasıl sorunsuz çıktı? Su parası ödemeyeceğim, elektrik parası ödemeyeceğim üstüne kira ödemeyeceğim, sözleşmeleri bitmiş usulsüz, mevzuatız oturmuşlar, peşkeş çekmişsiniz, talan ettirmişsiniz halkın parasını. 1 dükkanın sözleşmesi var. Ama yıllardır 3 dükkan kullanıyor. Sonra provokatörlere sırtını dayayanlar demeç verecekler. Neden? Keşan’ın gelişmesi geciksin, ‘Yoksa biz kazanamayız bir daha’ telaşı var. 30 yıldır Keşan’ı geride bırakmışlar, doğru düzgün çakılı bir çivileri yok. Şimdi Keşan’ın gelişimini engelliyorsunuz. Siz treni kaçırdınız. Ceketimi koysam kazanırım devri bitti, arpalıklar bitti, menfaatler bitti, kazançlar bitti. Hep söylüyorum; Cumhuriyet Halk Partisi’ne yakışan siyaset yapın” şeklinde konuştu.

SİYASET LAF DEĞİL, İŞ ÜRETMEK DEMEKTİR

Helvacıoğlu, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Keşan ile ilgili bir yangın ve benzeri durum olduğunda yardıma değil provokasyona gidiyorsunuz. ‘Eyvah fırsat buldum’ diyerek, muhalefet yapayım diye konuşuyorsunuz. Meclise taşıyacakmış Okan Vekil. Sayın Okan Gaytancıoğlu değil sen Kılıçdaroğlu gelse Keşan’ın gelişimini durduramayacak. Sen Sultanahmet’te turist mi kandırıyorsun? 30 yıldır zaten Keşan halkını kandırmışsın. Havsalıyım, Keşanlıyım diye övünüyorsun ama siyaseten belediyeleri kaybederek, bu işi yapamadığın ortaya çıkıyor. Keşan’ı talan etmişsiniz bunun hesabını verebiliyor musunuz? Siyaset dedikodu ve yalan ile değil, erdemle yapılır. Okan Bey’e bir kere daha hatırlatalım; siyaset laf değil, iş üretmek demektir. Asıl olan insanlıktır. Tabi ki siyaset yapacaksınız ama Keşan’a yakışır nezakette yapın. Yapıcı olun. Yapılanları alkışlayın. Halkın beğendiğini siz de beğenin. Proje yok diyorsunuz, önümüzdeki meclise yine hayır oyu vereceğiniz bir proje daha getiriyoruz. Biz Keşan’ın gelişimi için hareket ediyoruz. Kasaplar hali yıkılırken yaşananları ne çabuk unuttunuz. Biz 2019’da aldığımız hizmet bayrağını yukarılara taşıdık, daha da taşımaya devam edeceğiz. Keşan’ın gelişimini aşağıya çekmek için büyük bir mücadele veriyorlar, ama biz mücadelemizin karşılığını halkımızdan alıyoruz. Keşan’ımız gelişiyor, bir sürü olumlu iş oluyor.

Sen vekilsin. Gel olumlu işlerin yanında ol. Eksiklerimizi söyle. Esnafımızı siyasetine alet etme. Esnaflarımızdan zarar gören varsa mecliste çoğunluksunuz. Getirin meclise birlikte çözelim. Gece gündüz çalışıyoruz. Çalışmaya da devam edeceğiz. Allah bizi halkımıza mahcup etmesin.”

KEŞAN’IN GELİŞMESİNİ ENGELLİYORSUN

CHP İlçe Başkanı Recep Pekcan’ın eleştirilerine değinen Mustafa Helvacıoğlu, “Recep Pekcan, ‘Proje yok. Ne yapacaksın?’ diyor. Recep Pekcan, söz konusu yer ile ilgili 3 ay sonra proje geliyor. Hayır diyeceksin biliyorum. Eski belediye binasına 3 ay sonra hayır diyeceğin proje geliyor. Hayır diyeceksin. Çünkü Keşan’ın gelişmesini engelliyorsun. Yık yıkma, sat satma, yap yapma, böyle bir şey olmaz. Böyle bir muhalefetlik Türkiye’de olmaz. Keşan’ın Cumhuriyet Halk Partisi’ne bu yönetim yakışmıyor. Bu vekil yine hiç yakışmıyor. Kaç oldu da söylüyorum, ya yakışan muhalefette çalışmıyor. Proje getirin proje. Pekcan diyor ki ‘Eski itfaiyeyi yıktınız proje yok.’ ihaleye çıkıyoruz. Sen Yerlisu’da yaşarsan, Keşan’da ikamet etmezsen bunlardan haberin olmaz. Öğrenemezsin. İhaleye çıkıyoruz Sayın Pekcan, eski köy garajı, meydan projesi. Meydanı yapalım diye Cumhurbaşkanımız para gönderdi. Para geldi, mecliste el kaldırmadı mı, sizin meclisiniz kabul etmedi mi parayı.? Onu da ihaleye çıkıyoruz, projeyi yapıyoruz. Nasıl bu yöneticilik bilmiyorum, çamur at izi kalsın. Bunlar siyaset değil” diye konuştu.

İCRAYA VERDİLER

Mustafa Helvacıoğlu, toplantının devamında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Helvacıoğlu, ‘Kiracıların borcu olduğunu söylüyorsunuz, bunlarla ilgili yaptırımınız olacak mı?’, “İcraya verdiler. Ben vermek zorundayım. Helvacıoğlu olarak değil. Burada hangi başkan olursa olsun Biz icraya vermek lazım. Burası Helvacıoğlu’nun çiftliği değil. Keşan Belediyesi’nin kurumsal bir yapısı var. Helvacıoğlu’nun alacağı değil ki affedeyim. Borcun varsa süreç devam eder. Bunun siyasetle tavizi olmaz zaten. Devlet alacağını alır” diye cevap verdi.

BU TALAN SÜRECİNDE KENDİ ALACAKLARIMIZI ALMAYA ÇALIŞTIK

‘Kamu binasında yıkım sürecinde talan oldu. Burada belediyenin zararı ne kadar?’ sorusunu cevaplandıran Helvacıoğlu, “Belediyenin zararı konusunda o gün videolarımız var. Savcılık nezdinde bunu tespit ediyoruz. Çalışmalarımız sürüyor. Ne oldu, ne gitti. Bu talan sürecinde kendi alacaklarımızı almaya çalıştık. Güvenlik konusunda da polisten destek istedik. O gece 03.30’a kadarda polisimiz, zabıtamız, güvenlik görevlilerimiz hepsi durdu. Ama talanı belediye yapmış gibi gösteriyorlar. Belediye dükkanlara girmedi ki. Kendi ürünlerimizi topluyoruz, yıkım ve ihale süresi geliyor çünkü. İhale sürecini hızlandırdık. 16 Kasım’ı bekleyerek, önce ihale 30’unda yer teslimi derken Aralık’ın ortasını bulurdu. İhale şartları bozuldu. Bozulmasaydı Aralık’ın ortasına denk gelecekti. Bina öyle durmamalı. O yüzden bir an önce hızlı ihaleyi gerçekleştirdik. İhale süreci bugün başlıyor. Kendi demirbaşlarımızı oradan aldık. Keşan Belediyesi 30 ayda rezil olacak hiçbir şey yapmamıştır. Rezil olanlar aynaya baksın. Bende konuşurken haddimi bileceğim, vekilim de, ilçe başkanı da konuşurken haddini bilecek. Çamur at izi kalsın politikası olmaz. Herkesin bir onuru ve gururu var. Herkes seçilerek gelmiştir”

KEŞAN’I GELİŞTİRMEMİZ LAZIM

Mustafa Helvacığlu, ‘15 Haziran’a kadar müsaade etmiştiniz. Peki bu dönem geçtikten sonra Köşk Düğün Salonu’nda kaç tane düğün yapıldı?’ sorusunu ise şu sözlerle yanıtladı: “3-4  tane yapıldı. Düğün izni verilebilir bir problem yok. Biz orada oturuluyorsa düğün izni de verebiliriz. Bizde kestik 15 Haziran’dan sonra. Vatandaşımızın ısrarıyla yaptık. Zaten tümüyle riskteydik. Belediye başkanı olarak zaten risk içindeydim. Rapor almışsın, çürük çıkmış Allah korusun bir depremde zaten riskteydim. Geçen seneden beri risk var. Köşk Düğün Salonu’nu kiraya verince riski azaltamaz ya da arttıramazsınız. Yüzde 80 göçme tehlikesi var. Neden CHP’liler meclise bu binayı yıkmayalım ya da erteleyelim diye getirmediler. Hukuken mümkün değil. Kendileri kaçmışlar önce buraya. Madem o bina sağlamda eski belediye binasındakiler buraya geldi. Ama yıkmak, değiştirmek vizyonlarında yok. Bir şehirde doğum varsa sancılı oluyor. 5 tane esnafımız, 10 tane vatandaşımız üzülmüş olabilir. Adamın ekmeği. Köy garajında da bu sancıyı yaşadık. Adamın ekmeği yer değiştirdi. Hele bu dönemde. Kolay mı bunlar? Bende farkındayım her şeyin. Ama Keşan’ı geliştireceksek 2-3 kişiye değil topluma hizmet etmemiz lazım. Esnafın ekmeğin partilisi olmaz. Keşan’ı geliştirmemiz lazım” dedi.     

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol