Nuran Uslu, Muhammet Örnek’in iddialarına yanıt verdi: “Tutunacak tek dalın bu”

Beğendik’in önceki dönem belediye başkanı ve Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Nuran Ulsu, Beğendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek’in yaptığı açıklamada kendisiyle ilgili sunduğu iddialara cevap verdi.

Nuran Uslu, Muhammet Örnek’in iddialarına yanıt verdi: “Tutunacak tek dalın bu”

Beğendik’in önceki dönem belediye başkanı ve Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Nuran Ulsu, Beğendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek’in yaptığı açıklamada kendisiyle ilgili sunduğu iddialara cevap verdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
18 Şubat 2022 Cuma 09:52
Nuran Uslu, Muhammet Örnek’in iddialarına yanıt verdi: “Tutunacak tek dalın bu”

MEHMET AYTAÇ

Dün Keşan Belediyesi’ndeki makamında bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamalar yapan Nuran Uslu, Örnek’i kullandığı üslupla ilgili eleştirerek, bunun bir belediye başkanına yakışmadığını söyledi.

Beğendik’te Hazine’ye ait olan ve Beğendik İlköğretim Okulu’na tahsisi yapılan tarlayı kiralama sözleşmesi bitmesine rağmen terk etmediği şeklindeki iddialara yanıt veren Uslu, söz konusu yerlerin Milli Emlak Müdürlüğü’ne ait olduğunu belirterek; “Ben bu yerleri işgal etmedim. Ben bu yerlere zorla grip işlemedim” dedi.

2004 yılında Beğendik Belediyesi’nde göreve başladığını hatırlatan Uslu, bahse konu tarlanın 2010 yılına kadar Beğendik Belediyesi tarafından ihale edildiğini, o tarihten sonra okula belediye başkanı olarak kendisinin okula verildiğini açıkladı.

Tarlayı 2021 yılında başka bir vatandaşın ihaleye girerek kiralamaya başladığını bildiren Uslu, şunları söyledi: “2013’teki ihaleye ben de girdim, ihale bende kaldı. Diğer ihaleler başka arkadaşlarda kaldı. Onlar da benim yandaşlarım değil. Beğendik’te bulunan bütün vatandaşların bu ihaleye girme hakkı vardı ve çok kalabalık bir ihale yapıldı. En iyi fiyatı verende kaldı ihale. Burada yasal olmayan hiçbir şey yok. Belediye başkanının bu ihaleye girmesinde herhangi bir yasal engel yok. Yasal engel olsa zaten ihaleye giremem. 2017 yılında Milli Emlak’tan gelen arkadaşlar okul müdürüne <Siz bu yeri bundan sonra ihaleye çıkaramazsınız. Bize ait olan bir yeri siz nasıl ihaleye çıkarıyorsunuz?> dedikten sonra okul müdürü de bundan sonra ihaleye çıkmayacağını söyledi. Milli Emlak da hangi yerin içinde kim varsa o yeri işlemeye devam etmesini söyledi. İşleyenlerin ecri misil ödeyeceğini söyledi. 2018 yılında Milli Emlak Müdürlüğü, benim gibi bu yerleri işleyenleri çağırdı. Bu yerleri satışa çıkaracaklarını söylediler. Satın almak ister misiniz diye sordular. Çünkü birinci öncelik yerleri işleyenlerin. Bizimle bir evrak imzalandı. Bu evrakta Beğendik Belediye Başkanı’nın imzası yok. Çünkü burası belediyeye ait değil. Bu yerin sahibi Beğendik Belediyesi değil. Muhammet başkanın bu konularla ilgilenmesi doğru değil. Milli Emlak daha sonra tarlayı satın almak için dilekçemi aldı. Okul da bugüne kadar bu yerin kendisine tahsis olduğunu bilmiyor.”

“BAKANLIK İLE MÜDÜRLÜK ARASINDAKİ YAZIŞMAYA GÖRE TARLADAN ÇIKACAĞIM”

1989 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu yeri Edirne İl Özel İdaresi’ne tahsis ettiğini, idarenin de bunu Beğendik İlköğretim Okulu’na tahsis ettiğini söyleyen Uslu; “Ama bundan ne Milli Emlak’ın ne de okulun haberi var. Milli Emlak’ın <Bu yeri ihaleye çıkaramazsınız>demesinden sonra okulun da <Bu yerle ilgili elimizde tahsis belgesi var> demesi lazım. En son 31 Aralık 2021 tarihinde Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Bakanlık arasında. Tahsisin devamı ya da kaldırılması konusunda bir yazışma bu. Bu yazışmaya gelecek cevaba göre eğer Bakanlık derse <Biz bu yeri 89’da tahsis ettik ve bu tahsisin devam etmesi uygundur> diye. Ben zaten o zaman otomatik olarak çıkacağım tarladan. Ben kanunun Devlet’in üzerinde miyim? Yere zorla işgal yok. Her şey resmi şekilde yapıldı. Bir hak yeme yok. Bunu Muhammet başkan kendisi de biliyor” şeklinde konuştu.

“BİRLİKTE HALKIN ÖNÜNE ÇIKALIM”

Uslu, Muhammet Örnek’i iddialarında ısrarcı olması durumunda, istediği her hangi bir yerde ilgili kurum yetkilileri ile beraber halkın önünde tartışmaya davet ettiği konuşmasında; “Halkın huzurunda tartışalım. Öyle iftira atmak yakışmaz. Belediye başkanına hiç yakışmaz. Buradan bu daveti yapıyorum. Her şeyi belgelerle konuşalım” dedi.

Uslu, Örnek’in belediye başkanı seçilmek için verdiği 25 vaatten hiç birini yapamadığını savunarak, “Tutunacak başka bir dalı yok. Hiçbir vaadini yapamadı bugüne kadar. Nuran başkan ile uğraşma sen. Nuran başkan 3 dönem seçime girdi. Birin de sende vardın. Sana karşı da seçimi zaferle kazandı. Eğer Nuran başkan Beğendik’in tarlasını zorla işgal etseydi, eğer milletin hakkına girseydi, millet de Nuran başkanı 3 dönem üst üste seçmezdi. Ben doğru işler yapmışım ki bu dönem Keşan Belediyesi’nde başkan yardımcılığı görevime devam ediyorum” ifadelerini kullandı.

“ÇALIŞANLARIN GİYİM VE KÖMÜR PARALARINI VERMİYORSUN”

Açıklamalarının devamında Örnek’i, Beğendik Belediyesi’ndeki çalışanların giyim ve kömür paralarını 3 yıldan beri vermemekle suçlayan Uslu; “Benim söylediklerimi bile anlamaktan acizsin. Ben diyorum ki Devlet’in sana verdiği maaş zammı oranı kadar sen de çalışanlarına versene. Kendine yüzde 30-40 zam yaparken çalışanlarına yüzde 10-15 zam uygun göreceksin, 3 yıldan beri yakıt, giyim paralarını vermeyeceksin. Ondan sonra da sosyal adaletten, sosyal belediyecilik diye hava atacaksın. Yok öyle bir dünya” dedi.

“SOSYAL DENGE TAZMİNATINI BÜTÜN BELEDİYELER VERİYOR”

Uslu, Örnek’in kendisine yönelttiği sosyal denge tazminatı konusundaki eleştirilere de şu şekilde cevap verdi: “Sosyal denge tazminatını bütün belediyeler veriyor. Şu anda Keşan, Enez, İpsala, Enez, Tekirdağ belediyeleri de veriyor. Ama bu başkanın yetkisinde. Başkan isterse hiç vermeyebilir. Muhammet başkan da hiç vermiyor. Yasal olmadığından dolayı vermiyorum diyor. Öyle bir şey yok. O zaman bunu veren belediyeler, yasal olmayan bir işlem mi yapıyor? Burada bile yalan söylüyor. Nuran Uslu ve memurlar neden geri ödeme yapıyor? Ben memurlarımla sözleşme yapmadan bu tazminatı onlara verdiğim için gelen müfettiş bize ödeme çıkarttı. Yasal olmadığından dolayı değil. Ben memurlarıma 10 yıl tazminat verdim. Ama iki yıl için ödeme çıktı. Niye 10 yıllık almadılar benden ödemeyi o zaman?”

“BEĞENDİK’TE BİRLİKTELİĞİ BEN SAĞLADIM”

Uslu, sözlerinin sonunda Örnek’i seçim vaatlerini yerine getirmeye davet ederek şunları söyledi: “Önce seçim vaatlerini yerine getirmeye çalışsın, seçim yaklaşıyor. 3 yılı bitti. Ben 15 yıl orada görev yaptım. Ama çalışanlarıma hiç partili partisiz baskı yapmadım. Hepsiyle iyi geçindim, abi-kardeş gibi orada yöneticilik yaptık. Benden önceki dönemlerde Beğendik’te milletin kahveleri ayrıydı. CHPliler ve AK Partililer, birbirlerinin kahvesine gitmezdi, cemiyetlerine katılmazlardı. O birlikteliği ben sağladım. Ama şimdi görüyorum ki yine eski döneme dönülüyor. Herkesi kutuplaştırıyor. O işine baksın. Belediyeciliğini yapsın. Tuvaletin açılışına beni çağıracağını söylüyor. Ben giderim. Ben orada görev yaptım. Hizmet olan her şeyin yanında ben yer alırım. Yeter ki davet etsin. Davete icabet etmek sünnettir. Ben ona neden tuvalet açıyorsun demedim. Onu bile anlamamış. Ben <Senin bir sürü seçim vaatlerin var> dedim. Ama o vaatleri kendisi yapmamış birileri eline tutuşturmuş. O vaatleri Keşan Belediyesi yapacak güçte değil şuanda. Her bir projesi 5 milyon civarında. Başla bir tanesine. Nuran Uslu gibi düğün salonu, okul yaptır. Yolların tamamının taşını aldım. 15-20 tane araç almışım. O araçların birçoğu daha Keşan Belediyesi’nde yok. Araçların tamirini yaptıramıyor. Hiçbir şey yapma, sadece benim aldıklarıma sahip çık bir 5 yılın daha garanti. Bir tane kepçe al, çöp aracı al, itfaiye al. Motosiklet bile alamadın. Ben senin rakibin değilim. Ben şampiyonlar ligindeyim, sen daha 1. amatör ligtesin. Bana sataşmak sana bir şey kazandırmaz. Sen söz verdiklerini yerine getir biz de alkışlayalım seni.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol