Şahin:” Trakya’da Eylül ayı ihracatı 100 milyon doları buldu

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Bölgesi Eylül ayı ekonomi verilerini değerlendirdi.

Şahin:” Trakya’da Eylül ayı ihracatı 100 milyon doları buldu

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Bölgesi Eylül ayı ekonomi verilerini değerlendirdi.

Medya Keşan
Medya Keşan
09 Kasım 2018 Cuma 10:56
Şahin:” Trakya’da Eylül ayı ihracatı 100 milyon doları buldu

HABER MERKEZİ

Trakya Bölgesi Eylül ayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Şahin şunları söyledi: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Eylül ihracat rakamlarına baktığımızda Tekirdağ Eylül ayında 88,3 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olmuştur. 2018 yılı ile 2017 yılı Eylül dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 125 milyon dolar artmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 7,7 milyon dolarlık artış meydana gelmiştir. Edirne 2018 yılı Eylül ayında 3,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatında 10,1 milyon dolarlık bir artış olmuştur. Üç ilimizin Eylül ayında yaptığı toplam ihracat 100 milyon doları bulmuştur.”

KIRKLARELİ EYLÜL AYINDA EN ÇOK İHRACATI MALEZYA’YA GERÇEKLEŞTİRDİ

Bölge illerimizin ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda ise 2018 Eylül ayı itibariyle Edirne ilinin en çok ihracat yaptığı ülkenin Bulgaristan olduğunu görüyoruz. Bulgaristan’ı Arnavutluk, Kosova, Yunanistan ve Burkina Faso takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2018 yılı Eylül ayı itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise Malezya olmuştur. Malezya’yı Almanya, Bulgaristan, Hollanda ve Madagaskar takip etmiştir.

Tekirdağ’ın 2018 Eylül ayında en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke ise Almanya olmuştur. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin Avrupa ülkeleri olduğu dikkat çekmektedir.

EDİRNE’DE EYLÜL AYINDA 48 ŞİRKET KURULDU

“Bölgemizde Eylül ayı içerisinde kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini incelediğimizde Tekirdağ’da 19 Kırklareli’de 10, Edirne’de ise 48 şirket kurulduğunu; Tekirdağ’da 1, Kırklareli’de 3, Edirne’de ise 6 şirketin kapandığını görüyoruz.” Trakya Ekonomik Göstergeler Bülteni’ne Ajansın resmi internet sitesi www.trakyaka.org.tr adresinden ulaşılabiliyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol