SARDOS, ‘Gazlıdere’ye yürüdü

Keşan Saros Doğa Sporları Topluluğu (SARDOS) geçtiğimiz hafta sonu 25 üyesinin katılımı ile 20 km doğada ayak izlerini bıraktı.

SARDOS, ‘Gazlıdere’ye yürüdü

Keşan Saros Doğa Sporları Topluluğu (SARDOS) geçtiğimiz hafta sonu 25 üyesinin katılımı ile 20 km doğada ayak izlerini bıraktı.

Medya Keşan
Medya Keşan
20 Şubat 2019 Çarşamba 09:23
SARDOS, ‘Gazlıdere’ye yürüdü

HABER MERKEZİ

Korudağ zirve 350 rakım Kısıkkule yangın gözetleme bölgesinden başlayan yürüyüş, şimdiki adı Sazlıdere köyü olan ama yapılması planlanan FSRU limanı ile Gazlıdere olması muhtemel bölgede yürüyüşünü sonlandırdı. Diğer taraftan bisikletleri ile pedallayıp gelen SARDOS'un bisiklet ekibi ile iki koldan faaliyetle Sazlıdere'de buluşuldu.
SARDOS yönetim kurulu üyesi Faruk Eker yaptığı açıklamada düşüncelerini şöyle ifade etti; “Sazlıdere Köyü BOTAŞ tarafından yapılması planlanan FSRU limanı dolayısı ile son günlerde oldukça gündemde olan bir bölgemiz. Maalesef son alınan haber ile ÇED raporu onaylandı. Böylece ülkemizin ve dünyanın sayılı ve kıymetli körfezlerinden birisi olan Saros'un imha planının ilk adımı atılmış oldu. Bizler de hafta içi bireysel itiraz dilekçelerimizi ilgili resmi kuruma bıraktık. Bugün de üye ve katılımcılarımıza bu nadide bölgemizin güzelliğini göstererek, yapılacak FSRU Limanını konusunda bilgilendirme yürüyüşümüzü yaptık. Kısıkkule bölgesinden başlayan 20 km.lik yürüyüşümüzün tamamı, sağımızda cennet yeşili ağaç kesimi dolayısı ile her geçen gün azalan Korudağlar, solumuzda kaşık adaları ve muhteşem manzarası ile Saros körfezi görselinde devam etti. Sazlıdere bölgesinde geniş bir görüş alanı olan yerde katılımcılara, FSRU limanı yapılacak yer ve etkileri ile ilgili bilgilendirme yapıldıktan sonra, bu tehlikeli projeye #sarosumadokunma #sarosukoru #sazlıderegazlıdereolmasın #depremhattınagazdepolanmaz yazılı döviz ve pankartlar ile tepkimizi gösterdik. Sazlıdere köyüne geldiğimizde yapılacak liman ile ilgili kısa bir kamuoyu yoklaması yaptığımızda gördüğümüz duyarsızlık, bilgi eksikliği bizleri oldukça üzdü. Fakat bizler yanan ormanı söndürmek için gagası ile su taşıyan bir serçe misali yasalar çerçevesinde elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Umarız, Yayla limanında yapılan teknik hata ve Mecidiye bölgesindeki taş ocakları gibi Turizm bölgelerini baltalayan ve yok eden bu projeden bir an önce vazgeçilir. Bu hafta yaptığımız yürüyüşümüzün kahramanı Gaya Erel oldu. 12 yaşında olmasına rağmen büyükleri ile birlikte 20 km doğada ayak izi bırakan Gaya, katılımcılar tarafında alkışlarla tebrik edildi. Doğayı, hayvanları seven ve onlarla temas etmekten büyük mutluluk duyan bu gençler bizlere her zaman gelecek için umut oluyor. Bizler her daim geleceğin emanetçisi gençlerimizi doğa ile kucaklaştırmaya devam edeceğiz. Biliyoruz ki, doğayı, hayvanı çiçeği, böceği seven insan tüm canlılara hoşgörü ile bakan, vicdan sahibi bir birey olarak yetişir. Çevreye saygılı, doğayı koruyan, yaşanılacak bir dünya oluşmasına katkı sunan projeleri alkışlamak temennisi ile yürüyelim sağlıcakla.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol