Şarköy Pazarı’na alınmayan Keşanlı esnaftan, belediye önünde protesto

Dün, sabah saatlerinde Yeni Mahalle’deki Belkoop’ta toplanarak, Şarköy’e giden pazarcılara belediye tarafından tezgah açmaları izin verilmedi.

Şarköy Pazarı’na alınmayan Keşanlı esnaftan, belediye önünde protesto

Dün, sabah saatlerinde Yeni Mahalle’deki Belkoop’ta toplanarak, Şarköy’e giden pazarcılara belediye tarafından tezgah açmaları izin verilmedi.

Medya Keşan
Medya Keşan
05 Haziran 2021 Cumartesi 10:23
Şarköy Pazarı’na alınmayan Keşanlı esnaftan, belediye önünde protesto

HABER MERKEZİ

Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman ile pazarcılar, Şarköy Belediyesi önünde durumu protesto ederek, basın açıklaması yaptı.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle zor günler geçiren Keşanlı pazarcı esnafı, dün Şarköy’de kurulan pazarda tezgah açmak istedi. Şarköy Belediyesi zabıta ekipleri, koronavirüs tedbirlerini bahane göstererek, Keşanlı esnafın tezgah açmasına izin vermedi. Pazarcılar, Şarköy Belediyesi önünde durumu Keşanlı esnaflar ekmeğinin peşinde yazılı döviz açarak, ‘başkan dışarı’ ve ‘ekmekle oynama’ sloganları attı. Polis ve zabıta ekipleri de beledi binası önünde güvenlik önlemi aldı. Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman ise belediye önünde basın açıklaması yaptı.

ŞARKÖY BELEDİYESİ BİZE BİLGİ VERMEDİ

Hasan Kocaman, Şarköy Belediye Başkanı ve yetkililere seslenerek, “Hepinizin bildiği üzere yaklaşık 15 ay önce bir virüs belası çıktı. Bununla birlikte hayatımızda bazı kısıtlamalar oldu. Bu yasakların uygulanmasında valilikler, kaymakamlıklar ve belediyeler önlemler almak zorunda kaldılar. Buna ilçelere dışarıdan gelen esnafın gelmesi yasağı da geldi. Tabii ki insan hayatı ve sağlık her şeyden önemlidir. Fakat yasaklar esnetildi, il ve ilçe pazarlarına gidiş-gelişler başlatıldı. Bizde oda üyelerimizin gittiği il ve ilçelerde belediyelerle görüşmeler yaparak pazarlarına gidip, tezgah açmaları için izinler aldık. Fakat Şarköy Belediyesi’yle yaptığımız görüşmelerde çalışma yaparak, bize bilgi verecekleri yönünde geri dönüş oldu. Daha sonra bizde zamana bıraktık” dedi.  

TEZGAHLAR YERLERİ, TEKİRDAĞ, MALKARA VE İSTANBUL’DAN GELEN PAZARCILARA VERİLMİŞ

Şarköy Belediyesi’nden kendilerine hiçbir geri dönüş yapılmadığını ve tezgah yerlerinin Tekirdağ, Malkara ve İstanbul’dan gelen pazarcılara verildiği yönünde bilgiler aldıklarını ifade eden Kocaman, “Israrla aramamıza rağmen bize bilgi vermediler. Bizde insanız, Bizim de sorumluluklarımız var. Ödemekle yükümlü olduğumuz borçlarımız var. Biz burada ekmeğimizi kazanamazsak hayatımızı hiçbir şekilde idame ettiremeyiz. Bizler bu ülkenin vatandaşı değil miyiz? Vergimizi veriyoruz. Büyük yükümlülüklerimizi yerine getirmemize ve burada yerlerimiz olmasına rağmen tezgah açmamıza ve ticaret yapmamıza engel olunuyor. Belediye başkanından ve yetkililerden bir çözüm önerisi bekliyoruz. Yıllarca beraber karşılıklı alışveriş yaptık. Şimdi ne oldu da bu dayatmalar yapılıyor? Biz bu pazara 35-40 yıl emek verdik. Dededen torununa kalan tezgah yeri var burada. Bu insanların durumu ne olacak? Zaten zincir marketler ve e-ticaretle savaş veriyoruz. Birlikte el ele vereceğimize, birbirimize köstek olmaya başladık. Bizlerle ilgili kararlar alınırken, bizlerden de fikir alınsın” diye konuştu.

Pazarcılar, protestonun ardından dağıldı.

BİZ KİMSENİN EKMEĞİYLE OYNAMIYORUZ

Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var ise yaptığı açıklamada, “Biliyorsunuz Covit-19 nedeniyle dünyada ve ülkemizde 15 aydır Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığının ve valiliklerin pandemi kuralları kapsamında pazaryerlerinin kapatılması mesafe kurallarına uyarak yoğunluk olmayacak şekilde tekrar açılması nedeniyle esnafımız zor günler geçirdi. İlçemizin kapalı ve açık pazaryeri olmadığı için sokak aralarına Cuma ve Salı günleri pazar kurulumu yapılıyor. Kapasite olarak yeterli olmuyor. Yeni pazaryeri yapımı için belediye meclisinden kararı çıkardık projeler bitti. Yeni pazaryeri yapımı bittiğinde sorun ortadan kalkacak. Biz pazarcı esnafla görüşmeler yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde yine yapacağız. Biz kimsenin ekmeğiyle oynamıyoruz. Bu sorun sadece bizim ilçemizde yaşanmıyor. Bu sorun pazarcı esnafıyla sınırlı değil tüm esnaflarımız pandemi süresince sıkıntılı günler yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol