SRC belgelerinde yaş sınırı 69’a yükseltildi

Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapan SRC belgeli sürücüler için yaş sınırı 65’ten 69’a yükseltildi.

SRC belgelerinde yaş sınırı 69’a yükseltildi

Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapan SRC belgeli sürücüler için yaş sınırı 65’ten 69’a yükseltildi.

Medya Keşan
Medya Keşan
16 Eylül 2021 Perşembe 09:37
SRC belgelerinde yaş sınırı 69’a yükseltildi

MEHMET AYTAÇ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından şoförler odası federasyonlarına gönderilen yazıya göre Covid-19 tedbirleri kapsamında SRC belgesi bulunan şoförler için yaş sınırı, SRC-5 belgesi hariç 31 Aralık 2023 tarihine kadar 69 yaşından gün almamak kaydıyla yeniden düzenlendi.

Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan, yeni düzenlemeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Bilindiği üzere Karayolu Taşıma Yönetmeliği ile Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği'nde karayoluyla ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin mesleki yeterlilik belgeleri ile çalışabilecekleri sürelere ilişkin yaş sınırlaması bulunmaktadır. Dünyada ve ülkemizde yaşanan Covid-19 salgın hastalığı nedeniyle alınan tedbirler kapsamında bakanlık da sektöre yönelik birçok tedbir almakta olup, bu tedbirlerle salgının sektörde meydana getirdiği olumsuz etkiler en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Bu kapsamda, dünyada ve ülkemizde yaşanan normalleşme süreci çerçevesinde artan ticaret hacmi ile beraber sektörde oluşan mesleki yeterlilik belgesi sahibi sürücü ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla, karayolu taşımacılık sektöründen gelen talepler de dikkate alındı. Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı yapan, mesleki yeterlilik belgesi sahibi sürücüler için, her iki Yönetmelikte yer alan yaş sınırlamasının 31.12.2023 tarihine kadar ‘69 yaşından gün almamış olmak’ şeklinde uygulanması hususunda düzenleme yapıldı. Bu doğrultuda; SRC türü (SRC-5 hariç) Mesleki Yeterlilik Belgesi süresi biten veya bitimine 3 ay süre kalan sürücülerin, şoförlük mesleği bakımından bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren başvuru tarihi itibariyle son bir ayda alınmış sağlık raporu ve Psikoteknik Değerlendirme Raporu ile birlikte 15.09.2021 tarihi itibariyle başvuru yapabilirler. Yapılacak değerlendirme sonucu başvurusu uygun bulunan sürücülerin SRC türü mesleki yeterlilik belgeleri onay tarihinden itibaren 1 (bir) yıl süreyle uzatılacak olup, belgeler e-Devlet Sistemi üzerinden düzenlenecektir. Tekrar uzatma talebinde bulunacak sürücülerin mesleki yeterlilik belgeleri ise, aynı prosedürün yerine getirilmesi şartıyla, belge geçerlilik süresi 31.12.2023 tarihini geçmemek üzere tekrar yenilenecektir.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol