Taş ocağı yargıya taşındı

Keşan ilçesinde yerleşim alanlarına 160 metre mesafede bulunan ve yeniden faaliyete geçen taş ocağının Edirne Valiliği’nin vermiş olduğu ‘ÇED gerekli değildir’ kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için Edirne Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açıldı.

Taş ocağı yargıya taşındı

Keşan ilçesinde yerleşim alanlarına 160 metre mesafede bulunan ve yeniden faaliyete geçen taş ocağının Edirne Valiliği’nin vermiş olduğu ‘ÇED gerekli değildir’ kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için Edirne Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açıldı.

Medya Keşan
Medya Keşan
05 Nisan 2022 Salı 10:21
Taş ocağı yargıya taşındı

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Keşan Kent Konseyi ve Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu üyeleri, dün saat 13.00 sıralarında Keşan Adalet Sarayı önünde bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu Sözcüsü Saliha Kafalı, Aşağı Zaferiye Mahallesi sınırları içinde kalan ve Yeni Mahalledeki Belkoop Evlerine 160 metre mesafede bulunan eski taş ocaklarının 20 yıl önce ‘yerleşim yeri içinde kaldığı ve insan sağlığına zarar verdiği’ gerekçeleri ile izin ve ruhsatlarının iptal edilerek, kapatıldığını belirterek, “İşte bu taş ocakları bu gün BOTAŞ tarafından hukuksuz bir şekilde yeniden aktif hale getirilmeye çalışılıyor. Başta Keşan Yeni Mahalle sakinleri olmak üzere tüm Keşanlıların itirazına karşın söz konusu ocaktan taş alma devam ediyor. BOTAŞ, Keşan yerleşim alanı içinde kalan ve Belkoop evlerine 160 metre mesafede olan 83 dekar alanı kaplayan taş ocağı için beş yıllığına ruhsat almış. Proje tanıtım dosyası hazırlatmış. 2 Mart 2022 günü ÇED sürecinin başladığı ve 3 Mart günü de Edirne Valiliği’nin ÇED yönetmeliğine aykırı olan ÇED gerekli değil kararı yayımlanmıştır. Edirne Valiliği bu kararı ile bizlerin en doğal ve Anayasal hakkı olan itiraz etme haklarımızı ellerimizden almıştır. Tüm bu hukuksuzluklar yanında bizleri en çok üzen ise sayın belediye başkanımızın tavrıdır. O bizleri temsil etmek ve haklarımızı savunmak üzere bizlerin oylarıyla seçilmiştir. Atanmış bir kamu görevlisi değildir. Bu nedenle her talimatı eksiksiz ve kusursuz uygulamak gibi bir görevi yoktur” dedi.

MAHALLEMİZE TAŞ OCAĞI İSTEMİYORUZ

Saliha Kafalı, konuşmasına şöyle devam etti: “Ancak ne yazık ki, BOTAŞ’ın aktif hale getirmeye çalıştığı ve Keşan Bel Koop evlerine 160 metre mesafede olan taş ocakları ile ilgili Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına sunduğu Proje Tanıtım Dosyası hakkında 2 Mart 2022 günü Keşan Belediye Başkanlığından görüş isteniyor ve Sayın Belediye Başkanımız aynı gün içinde yani 2 Mart günü ekleriyle 180 sayfa olan Proje Tanıtım Dosyası hakkında ‘kurumumuzca sakınca yoktur’ cevabı veriyor. Oysa ÇED yönetmeliği 17. maddesine göre sayın belediye başkanı 30 gün içerisinde cevap verme hakkına sahiptir.  Belediye Başkanının bu denli hızlı cevap vermesi bizleri yaralamıştır. Keşke sayın başkan bizlere ve sesimize kulak verseydi. Taş ocağı çevresinde yaşayan halkını hiçe saymasaydı. Keşke çoluk çocuğumuz ile sessiz, temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşama hak ve isteğimize saygı gösterseydi. Hele hele bu son günlerde bu çalışma engellenemez. Zaten Mayıs sonu Haziran ortalarında işlerini bitirip çekip gidecekler şeklindeki karşı propagandası hiçbir şekilde kabul edilemez. Şunu herkes çok iyi bilmelidir ki BOTAŞ’ın ruhsatı 5 yıllıktır. Proje tanıtım dosyasında 1 adet ekskavatör ( taş kırıcı) 1 adet doldurucu kepçe ve 3 adet kamyon ile işi yapacakları yazıyor. Son bir haftadır 4 adet ekskavatör 10’un üzerinde kamyon ile Cumartesi, Pazar demeden sabahın erken saatlerinde çalışmaya başlıyorlar. Proje Tanıtım Dosyasındaki taahhütlerine daha başlangıçta uymamaktalar ve ÇED Yönetmeliğine göre çalışmanın durdurulması gerekmektedir. Bu durum karşısında bizlerin yapabileceği tek şey Edirne İdare Mahkemesinde Edirne Valiliğinin vermiş olduğu ÇED Gerekli değildir kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açmaktır. Bizlerde bu gün onu yapıyoruz. Avukatımız ile birlikte dava dosyamızı Edirne İdare Mahkemesi’ne iletilmek üzere içeriye teslim edeceğiz. Biz halkız ve Anayasa da 56. maddede tanımlanan temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyoruz. Mahallemize taş ocağı istemiyoruz. Yaşam hakkımıza ve yaşam alanlarımıza sahip çıkıyoruz”

Açıklamanın ardından dava dilekçeleri Edirne Bölge İdare Mahkemesi’ne iletilmek üzere Avukat Bülent Kaçar tarafından Keşan Adliyesi’ne teslim edildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol