Taş ocağında patlatma mı yapılacak?

Belkoop mevkiinde bulunan ve yıllar sonra yeniden faaliyete geçirilen taş ocağına getirilen iş makinesi, mahalle sakinlerini tedirgin etti.

Taş ocağında patlatma mı yapılacak?

Belkoop mevkiinde bulunan ve yıllar sonra yeniden faaliyete geçirilen taş ocağına getirilen iş makinesi, mahalle sakinlerini tedirgin etti.

Medya Keşan
Medya Keşan
08 Nisan 2022 Cuma 10:28
Taş ocağında patlatma mı yapılacak?

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Geçen Çarşamba günü, saat 18.30 sıralarında taş ocağı önünde toplanan mahalle sakinleri iş makinesinin bu gibi işlerde patlama için kullanılan makine olduğunu öne sürerek, “Burada patlatma mı olacak?” diye sordu.

Birden fazla usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla mahalle sakinleri tarafından davalık konusu olan taş ocağına, proje tanıtım dosyasında adı geçmeyen iş makinesinin getirilmesine tepki gösterildi.

UMURLARINDA DEĞİLMİŞ GİBİ DAVRANILIYOR

Taş ocağı önünde konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Keşan Kent Çevre Ekoloji Platform Sözcüsü Saliha Kafalı“Proje tanıtım dosyasında bir tane ekskavatör, bir doldurucu kepçe ve 3 kamyonla çalışmaları yürütecekleri bildiriliyordu fakat bizim gördüğümüz kadarıyla bu bir değil 4 ekskavatör ve 10’un üzerinde kamyonla çalışma yürütülüyor. Hatta bugün başka bir makinanın buraya getirilip çalıştırıldığını öğrendik ve öğrendiğimiz kadarıyla bu makinanın delik delip patlatma amacıyla kullanılan bir makine. Eğer patlatma yapılırsa çevreye ve binalara verilecek zarar hiç hesaba katılmamış ve umurlarında değilmiş gibi davranılıyor. Bizim can güvenliğimiz yok, kaldı ki buralar yoğunluk nüfus yoğunluğu açısından da gayet yoğun bir bölgede yer alıyor” dedi.
Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz de, “BOTAŞ devlet kurumudur ancak 4 yıldır hukuk tanımaz bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyorlar. Şu an Gökçetepe – Sazlıdere yolu gidiş yönü alabildiğine çökmüş ve bozulmuş vaziyettedir. Proje tanıtım dosyalarında bundan söz edilmiyor. FSRU’da gösterdikleri hukuksuzluğu burada da devam ettiriyorlar” diye konuştu.

MAKİNA PATLATMA İÇİN DELİK DELEN MAKİNEDİR

Hasan Karagöz, sözlerine şöyle devam etti: “ÇED gerekli değildir kararı verilmişse şirketin sunmuş olduğu 180 sayfalık proje tanıtım dosyaları bağlayıcıdır. Bunların haricinde ilave bir şey yapamazlar, yaparlarsa Çevre Şehircilik İklim Değişikliği Müdürlüğü duruma müdahale edip çalışmayı durdurması gerekiyor. Proje tanıtım dosyasında çok net şekilde yazılmış: ‘patlatma yapılmayacak’ diyor. Şu gördüğümüz makina patlatma için delik delen makinedir. Nitrat gübresini dolduracaklar ve bir dinamit lokumu ile ateşleyecekler. Bugün yarın burada bu sesi hep birlikte duyacağız. Bu proje tanıtım dosyasında yok. Resmen kendi yazdıkların, taahhüt ettiklerine uymuyorlar.”

HALK OLARAK HER TÜRLÜ DEMOKRATİK TEPKİMİZİ KULLANACAĞIZ

“Ne hukuk kaldı, ne bilim kaldı, ne insan sağlığı, ne toplum sağlığı hiçbir şey kalmadı” diyen Karagöz“Hukuksuz bir şekilde devam ediyor ve bunu kendileri de bunu biliyor. Gümrükten mal kaçırırcasına, mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermeden bütün hukuksuzlukları yaparak, en azından FSRU’ya taşınacak taşları bitirmeye çalışıyorlar. Bunu Türkçe izahı budur. Halk rahatsız olmuş umurlarında değil. Buradan uyarıyoruz, bu delici ile patlatmaya yönelirlerse biz de halk olarak her türlü demokratik tepkimizi kullanacağız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol