Taş ocakları

Önkal Kılavuz

Taş ocakları

Önkal Kılavuz

Medya Keşan
Medya Keşan
21 Şubat 2022 Pazartesi 09:09
Taş ocakları

Medya Gazetesi’nin 19 Şubat 2022 tarihli “taş ocakları” haberi dikkatimden kaçmadı. Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz’ün gerek FSRU liman inşaatı gerekse radyolink yolunda taş ocakları ile ilgili mücadelesi dolayısıyla kendisini iyi bir çevre dostu olarak kutluyorum. Taş ocağını işleten bu şirketin gerekli izini olup olmadığını bilmiyorum. Kaymakamlık, izinsiz taş çıkardığı tutanak tutularak cezai işlem uygulayacağını belirtmiş.

Dikkat; 2009 yılında yüksek makam sahibi bir dostum beni uyardı: “Radyolink yolunda körpecik çamlar, taş çıkarma yüzünden katlediliyor. Senden ricam burayı takip et ve gazetede yer ver.”

Gittim, gördüm. Helikopter ile havadan izledim, üzüldüm. Bugün konusu geçen taş ocaklarını aynı şirket mi devam ediyor, onu bilmiyorum. Şayet aynı şirket ise yazıma cevap olarak almış oldukları ruhsat belgelerini gazetede yayınladık. Ben kendilerine derin taş ocaklarının sözleşmede olduğunu söyledikleri bittiği tarihten itibaren toprakla tefsiye edileceğini söylediler. Devamında ağaçlandırılacağını söylediler. On üç yıl sonra eğer sözleşme bitmişse, tahrip edilen yerin tefsiye edilerek ağaçlandırma yapılmış ise görmek isterim. Şunu da söyledim. Olur ya iflas halinde bu yerlere kim ağaçlandırma yapacak? Şirketin açıklamasını bekliyorum.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol