TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Keşan belli bir makul süre içerisinde ekonomik ve ticari havzalardan biri haline gelecek

Geçen Cuma günü Keşan’a gelen TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün her iki tarafında da ekonomik ve ticari havzalar oluşturarak geliştireceğini belirterek, Keşan’ın da belli bir makul süre içerisinde ekonomik ve ticari havzalardan biri haline geleceğini söyledi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Keşan belli bir makul süre içerisinde ekonomik ve ticari havzalardan biri haline gelecek

Geçen Cuma günü Keşan’a gelen TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün her iki tarafında da ekonomik ve ticari havzalar oluşturarak geliştireceğini belirterek, Keşan’ın da belli bir makul süre içerisinde ekonomik ve ticari havzalardan biri haline geleceğini söyledi.

Medya Keşan
Medya Keşan
21 Mart 2022 Pazartesi 10:18
TBMM Başkanı Mustafa Şentop:  Keşan belli bir makul süre içerisinde ekonomik ve ticari havzalardan biri haline gelecek

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

​TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Şapçı Ağadayı Tesisleri’nde düzenlenen programda sivil toplum örgütü temsilcileri ve Trakya’da görev yapan gazetecilerle bir araya geldi. Saat 19.30’da başlayan toplantıya, Edirne Vali Vekili Yusuf Güler, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Başkanı (KEFEK) ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, sivil toplum örgütü  temsilcileri ve gazeteciler katıldı.

Yemekten sonra kısa bir konuşma yapan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, böyle bir buluşmanın Keşan’ın ev sahipliği yapmasından ötürü büyük mutluluk duyduklarını belirterek, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a teşekkür etti. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ülkeye ve bölgeye hayırlı olması temennisinde bulunan Başkan Helvacıoğlu sözü Şentop’a bıraktı.

Birinci Dünya Savaşı’nda geniş bir coğrafyada büyük bir savaş yürütüldüğünü anlatan Şentop, bu savaşta insan ve büyük toprak kayıplarının yaşandığını ifade etti.

Ekonomik olarak da büyük kayıpların olduğunu, bazı muharebelerin kaybedildiğini bazılarının kazanıldığını dile getiren Şentop, “Fakat Çanakkale bunlar içerisinde çok önemli. Çünkü düşmanın Çanakkale’yi hedeflemesi, esasen o zamanın başkenti olan İstanbul’u ele geçirmek idi. Çanakkale’yi geçebilselerdi İstanbul’u ele geçirmiş olacaklardı ve bütünüyle Osmanlı Devleti’ni o zaman sona erdirmiş olacaklardı. Tarihin seyrini değiştirme diye bahsettiğimiz şey esasen bu” dedi.

Şentop, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Mücadele’nin komutanlarının Çanakkale’de savaştığını anlattı. Çanakkale Zaferi’nin kazanılmasının Milli Mücadele ile ilgili çok büyük bir özgüven kazandırdığını anlatan Şentop, “Düşünün yani o kadar büyük bir coğrafyada üç dört yıl boyunca kaybede kaybede, Balkan Harbi’nden itibaren toprak, insan, ekonomik varlıklarınızı kaybediyorsunuz, geri çekiliyorsunuz. Küçücük bir toprak parçasına sıkışmış durumdasınız. Ama işte onun en sonlarına doğru bir yerde ve çok daha zor bir savaş. Bu kadar imkansızlıklar içerisinde bu savaşı kazanmışsınız. Demek ki kararlı olduğumuz zaman, ortaya kendi varlığımızı koyduğumuz zaman, inandığımız zaman böyle bir başarıyı gerçekleştirebiliyoruz. İşte Milli Mücadele’nin ruhu da aslında buradan doğuyor” diye konuştu.

Şentop, Çanakkale savaşlarında, terörle mücadelede şehit olanlara Allah’tan rahmet diledi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere savaşın komutanlarını, askerleri rahmetle, minnetle andı.

KALICI ESERLER ORTAYA KONULMALI

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, siyasetin sadece sözden ve eleştirmekten ibaret olmadığını, kalıcı eserlerin ortaya konulması gerektiğini söyledi.

Bu bakımdan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Türkiye’nin bugüne kadar yaptığı en büyük eserlerden biri olduğunu belirten Şentop, şunları kaydetti: “Köprü olarak baktığımızda dünyada benzeriyle yarışan, birçok konuda birinciliği olan bir eser. İki ayak arasındaki açıklık, mesafe bakımından dünyada birinci. Ama toplam köprü uzunluğu bakımından da baktığımızda bizim şu anda en uzun köprümüz. Hem mühendislik olarak çok büyük bir proje, imalat bakımından çok büyük bir eser hem de bu bölgeyi Avrupa ve Asya’yı birleştirecek bir köprü olması hasebiyle önemli.”

TÜRKİYE’NİN GERÇEK MANADAKİ GÜCÜNÜ VE TESİRİNİ GÖREMİYORLAR

Türkiye’nin durumuyla ilgili olumsuz değerlendirmeler yapanlara da seslenmek istediğini dile getiren Şentop, “Şüphesiz eleştirilecek şeyler çok vardır, yani bizim kişisel olarak da hayatımızda olduğu gibi, devlet hayatında da olur. Sonuçta insanlar yönetiyor ülkeyi. Yanlışlar da olabilir. Bunlar eleştirilebilir. Esas itirazım şu; Türkiye’yi içeriden gören, kendi evinin, mahallesinin, şehrinin sınırları dışına pek çıkmayan insanlar, Türkiye sınırları dışına çıkmayan insanlar, çok daha rahat Türkiye’yi eleştiriyor. Çünkü Türkiye’nin gerçek manadaki gücünü, büyüklüğünü ve tesirini göremiyorlar” ifadelerini kullandı.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşa da değinen Şentop, bazı uzmanların bu savaşı ‘3. Dünya Savaşı başlangıcı’ olarak değerlendirdiğini ifade etti.

Savaştan Ukrayna ile Rusya arasında olmasına rağmen tüm dünyanın etkilendiğinin altını çizen Şentop, silahlı çatışmanın yanı sıra farklı boyutta savaşların da yaşandığını vurguladı.

TBMM Başkanı Şentop, “Şu anda Ukrayna, Rusya arasında silahlı çatışma olmakla beraber, bir taraftan da medya üzerinden savaşla ilgili yapılan değerlendirmeler, manipülasyonlar, doğru ya da yalan bilgi bombardımanı yani bir medya savaşı cereyan ediyor, bir taraftan büyük çaplı ekonomik, ticari savaş var.” diye konuştu.

Şentop, getirilen kısıtlamaların ve ambargoların pek çok ülkeyi etkilediği gibi bazı ülkelerin de sorun yaşadığı ülkelere karşı fikrini değiştirmesine neden olduğuna işaret etti.

Türkiye’nin savaşın sona ermesi için yoğun çaba sarf ettiğini, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın Antalya’da buluşturulduğunu hatırlatan Şentop, “O zamana kadar Türkiye’nin bu konudaki arabuluculuk rolünü çok önemsemeyen ülkeler dahi bu konuda sadece arabuluculuk yapabilecek ülkenin Türkiye olduğunu fark ettiler” ifadelerini kullandı.

Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yoğun diplomasi mesaisi harcadığını, kendisinin de meclis başkanlarıyla görüşmeler gerçekleştirdiğini söyledi.

İKİ ÜLKEYLE BERABER KONUŞABİLEN TEK BİR ÜLKE VAR; O DA TÜRKİYE

Savaşan ülkelerle görüşebilen tek ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Şentop, “Bir an önce çatışmanın, savaşın, özellikle bir insani kriz de var, kadınlar, çocuklar, sivillere yönelik saldırılar var, insani krizin durdurulması önemli. Öncelikle acil bir ateşkes, sonra da kalıcı bir ateşkes sağlanmalı, sonra da iki ülke arasında, bölgemizde barışın tesis edilmesini güçlendirecek adımlar atılmalı. Bu konuda iki ülkeyle beraber konuşabilen tek bir ülke var; o da Türkiye. Bugüne kadar ‘Oraya mı yakınsın, buraya mı yakınsın’, ‘dış politikada eksen kayması’ falan gibi tamamen soyut, teorik eleştirilerle Türkiye’ye saldıranlar bile bu anlamda adım atabilecek tek ülke olduğunu gördüler. Türkiye savaşla barış arasında da bir köprü. Bu bakımdan Türkiye’nin gerçek büyüklüğünü anlamak için dünyadaki bu çerçevede görmek lazım” dedi.

Şentop, kısa süre içerisinde bir ateşkesin sağlanacağını ve sonrasında savaşın sona ereceğini düşündüğünü belirtti.

Dünyanın 100 yıl öncesindeki gibi bir kaos, karmaşa içerisine sürüklenen bir dönemde olunduğunu ifade eden Şentop, bu dönemde Türkiye’nin selametinin her şeyden önemli olduğunu, bu konuda tedbirlerin alınması, Türkiye’ye güvenerek, birlik ve beraberlik içerisinde olunması gerektiğini ifade etti.

Basın mensuplarından gelen “Barajın yüzde 10’dan yüzde 7’ye indirilmesi konusunda yapılan değerlendirmelerde gözden kaçmaması gereken bir husus da ittifaklar. Dolayısıyla ittifaka dahil olan partiler bakımından barajın esasen sıfır olduğu, yani ittifaka giren bir parti için baraj söz konusu değil, ittifak açısından yüzde 7 baraj düşünülüyor” sorusuna da TBMM Başkanı Şentop, Türkiye’de zaman içerisinde seçim kanunlarında çok değişiklikler yapıldığını aktardı.

Seçim Kanunu teklifine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şentop, şunları söyledi: “Bu açıdan bunun önemli, kıymetli olduğunu düşünüyorum. Öbür taraftan barajda yüzde 10’dan yüzde 7’e indirme konusunda yapılan değerlendirmelerde gözden kaçmaması gereken bir husus da ittifaklar. Dolayısıyla ittifaka dahil olan partiler bakımından barajın esasen sıfır olduğu, yani ittifaka giren bir parti için baraj söz konusu değil, ittifak açısından yüzde 7 baraj düşünülüyor. Ben bu seçim kanunu teklifindeki değişiklikleri genel olarak olumlu buluyorum. Daha önce 2018’de de biz Anayasa Komisyonu Başkanıyken çalışmalarımız vardı, o çalışmalar içerisinde bu konuları da değerlendirilmiş konulardı. Bu bakımdan bazı değerlendirmeler var, eleştiriler var. Ben henüz tam olarak anlamadıklarını düşünüyorum. Mesela artık oy diye bir şeyden bahsediliyor, böyle bir şey yok. Böyle bir şey mevzubahis değil. Kastedilen şey partilerin bir araya geldiğindeki toplam oyları arasındaki mukayese, o kaldırılıyor. Şimdi her partinin kendi oyu üzerinden değerlendirme yapılacak. Burada sadece bir hesaplama meselesi farklılığı var.”

HUKUK OLMAZSA O ZAMAN BARIŞ DA OLMAZ, SİYASET DE OLMAZ

Uluslararası hukuka saygının önemine işaret eden Şentop, “Birçok meclis başkanı ile konuşurken şunu ifade ediyorum, buradaki mesele uluslararası hukuka saygı meselesi. Ukrayna’ya saldırıyı uluslararası hukuka aykırı bulduğumuzu söylüyoruz. Rusya’ya da söylüyoruz. Rusya Meclis Başkanıyla da görüştüm ben onlara da söylüyorum, ‘Uluslararası hukuk diye bir şey bırakmadınız ki dünyada.’ diyorum onlara. Afganistan’da uluslararası hukuk mu vardı? Irak’ta, Suriye’de, bizim yakın coğrafyamızda Bosna Hersek’te yaşanan soykırımı gördük, yaşadık. 1990’lı yılların başlarında yani uluslararası hukuku dünyanın her yerinde çiğniyorsunuz şimdi bu sefer uluslararası hukuktan bahsederken kimse sizi ciddiye almıyor. Halbuki hukuk olmazsa o zaman barış da olmaz, siyaset de olmaz” dedi.

Şentop, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Yunanistan ile ilgili kararları olduğunu anımsatarak, “Batı Trakya’daki Türklerle ilgili çoğunuz gidiyorsunuz, geliyorsunuz, orada İskeçe Türk Birliği var, Türk Gençlik Birliği var, bunlarla ilgili dernek bunlar, dernek statüsünde Türk kelimesini kullanmaları sebebiyle kapatıldığını, hatta tabelalarının indirildiğini görüyoruz. Bununla ilgili Yunanistan içerisinde davalar açıldı, ama sonuç alınamamıştı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de bunun insan haklarına aykırı olduğunu, sözleşmeye aykırı olduğunu tespit etmiş, 10 tane karar var. ‘Ben tazminatı ödeyim ama yine de bu tabelaları indirteyim.’ diyorlar. Bu tamamen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne, sözleşmeye saygısızlık. Ama bununla ilgili bir tedbir alındığını görmüyoruz. Yakın zamanda burada sanıyorum 19 göçmen geri itme sebebiyle ve çok olumsuz şartlarda soğukta donarak vefat etti. Tamamen düşünce hürriyeti, ifade hürriyeti, dernek kurma hürriyeti gibi bir konu da değil. Yaşama hakkıyla ilgili çok temel bir insan hakkından bahsediyoruz. Bununla ilgili Avrupa ülkelerine, parlamento başkanlarına mektup yazdım. Bir kısım dönüşler oldu ama bir kısmının haberi bile yok olan bitenden. Çünkü herkes Türkiye’de bir kusur var mı, eksiklik var mı? Oraya bakıyorlar. Kendilerine, etrafındaki ülkelere, diğer Avrupa ülkelerine bakmıyorlar. Bu olmaz, hukuk bu şekilde işlemez. Bu tür krizler hukukun önemini ortaya çıkartıyor” ifadelerini kullandı.

KEŞAN’DA GIDA OSB KURULACAK

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün hem Trakya hem de Anadolu tarafındaki yerleşim birimlerini birbirine bağladığını söyledi.

Köprünün sürekli bir geçiş hattı olduğunu ifade eden Şentop, “Gümrük kapılarından Türkiye içerisine geçen araçların bir kısmı mecburen İstanbul üzerinden gidiyor. Bunların Ege ve Akdeniz’e ulaşmak zorunda olanları, güney Marmara’ya ulaşmak durumunda olanları, belirli bir kısmı artık bu yolu kullanmayı tercih edecek bir taraftan” diye konuştu.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün her iki tarafında da ekonomik ve ticari havzalar oluşturarak geliştireceğini aktaran Şentop, köprüye yakın yerleşim yeri olan Keşan ilçesinin belli bir makul süre içerisinde ekonomik ve ticari havzalardan biri haline geleceğini kaydetti.

Keşan’da Gıda OSB kurulacağını dile getiren Şentop, “Bölge milletvekillerimiz bölgeyle ilgili işleri, meseleleri takip ediyorlar yakından. Ben de bir bölge milletvekili olarak yardım, destek istedikleri her zaman birlikte hareket ediyoruz ve bölgemiz için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz bölgemiz için” dedi.

Salgın sürecini tüm dünyanın yaşadığına değinen Şentop, “Salgının ortaya çıkarmış olduğu tablodan kısa bir süre sonra ekonomiyle ilgili dünyada ciddi problemler ortaya çıkmaya başladı. Türkiye bu konuda elindeki imkanlar dahilinde elindeki desteği sağlamaya çalışan ülkeler arasında oldu” şeklinde konuştu.

Şentop, daha sonra sivil toplum örgütü temsilcilerinin sorunlarını dinledi. Mustafa Şentop toplantının ardından Keşan’dan ayrıldı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol