Varsa istihdam sorunu, çözer Başkan Helvacıoğlu

Bülent Saylam

Varsa istihdam sorunu, çözer Başkan Helvacıoğlu

Bülent Saylam

Medya Keşan
Medya Keşan
30 Eylül 2021 Perşembe 09:24
Varsa istihdam sorunu, çözer Başkan Helvacıoğlu

Son 1 aydır Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun istihdam konusunda çeşitli işyerlerine olan ziyaretlerini ve canlı yayınlarına şahit oluyoruz. O kadar şahit oluyoruz ki son günlerde şahit olmayana iyi gözle bakmıyorlar çünkü çok sıklaştı. ‘Varsa istihdam sorunu, çözer Başkan Helvacıoğlu’ başlığı geldi aklıma… İstihdam ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun bu konudaki ziyaretlerini dilim döndüğünce yazmak istedim.

Önceki gün Malkara OSB ziyareti dün de İpsala yolu üzerindeki bir işletme. Başkan Helvacıoğlu, yakın zamanda da İstanbul yolu üzerinde bir işletmeye istihdam ziyaretlerinde bulunmuştu. ‘Bunun neresi kötü işsize iş bulmaya çalıyor başkanımız’ diyebilirsiniz. Her ne kadar  ‘halkının huzur, esenlik, sağlık ve mutluluğu için gereken önlemleri almak’ gibi görevleri arasında olsa da Belediye Başkanının görev ve yetkilerinde istihdam ziyaretlerini bugüne kadar 11 yaşından beri siyaseti ve belediye hizmetlerini takip eden birisi olarak ‘Bunun neresi kötü…’ kısmında ben aynı düşüncede değilim.

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) bunun için var

Çünkü Başkan Helvacıoğlu’nun son 1 aydır gerçekleştirdiği istihdam ziyaretlerini yapacak kurumlar belli. Türkiye Büyük Millet Meclisimiz bu işi yapacak kurumların görev, yetki ve sorumluluklarını oluşturmuş kanunlarla da güvence altına almıştır. Bunun yanında ticaret ile ilgili kurumlarının da yine istihdam ile ilgili görev ve yetkileri var. Zaten bu gibi görevleri yerine getirilsin diye kurulmuş bu kurumlar. Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) bunun için var. Geçen yıl iş ve işvereni buluşturan bir internet sitesi çalışmasını bunun için tanıttılar. Bu kurumlar varken koskoca Keşan Belediye Başkanının istihdam ziyareti bulunması hem kendi enerjisini boşa harcaması hem de kanunlarla belirlenmiş görevlerinin dışına çıkması hem de istihdam konusunda görev, yetki ve sorumlulukları olan kurumları görmezden gelmesi anlamına gelebilir.

Belediye Başkanı her istihdam isteyen işletmeye gidecek mi? 

Başka yönleri de var. Bu ziyaretler haksız rekabete de neden olabilir. Başkanımızın istihdam ziyaretini Keşan Belediyesinin sosyal medya hesabından canlı yayında paylaşması ve Keşan’daki yerel basın kuruluşlarına ‘canlı yayını sosyal medya hesaplarından paylaşın’ demesi o kurumun tanıtımını yapması anlamına da gelebilir. Açıkça ben böyle düşünüyorum. Bunun yanında gazetelerimize, internet sitelerimize iş ve işçi bulmak için ilanlar veriliyor. Keşan Belediye Başkanı her istihdam isteyen işletmeye gidecek mi o kadar zamanı var mı? Bu saatten sonra bu işe başladıysa herkese gitmesi lazım. Belediye başkanı herkese eşit uzaklıkta olmalıdır.

Herkes kendi işini yaparsa başarılı olur

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, bana sorarsanız belediye başkanlığının verdiği görev ve yetkileri yapmalı. İnsanın aklına şu geliyor. Belediye başkanlığından mı sıkıldı; yoksa Keşan TSO başkanlığı günlerini mi özledi? Bunlar işin şakası ama söylemek istediğim herkes kendi işini yaparsa başarılı olur.

Malkara Belediyesi ve Malkara Kent Konseyi de bu işin içine girdi

Tam bu yazıyı yazarken Malkara Belediye Başkanlığının mailinden Malkara OSB ile ilgili bir bilgilendirme notu geldi.Malkara’da İşsizlik Problemini Çözecek Adımlar Atılıyor” başlıklı haberde Malkara Belediyesi ve Malkara Kent Konseyi’nin Malkara’nın iki mahallesine istihdam ziyaretleri konu edilmiş.

Anladığımız kadarıyla Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Malkara Belediyesini ve Malkara Kent Konseyini de bu işin içine soktu. 

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun Eğitim Belediyeciliği konusunu da bir başka yazıda konu edeceğim.

Ha bu arada Keşan Belediye Başkanının seleflerini sorarsanız sanırım ‘bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ durumundalar.

 Allah afiyet versin onlara da rahatları yerindedir inşallah Keşan’da hiç sorun yokmuş gibi davranmak da zordur.

Son Güncelleme: 30.09.2021 10:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol