Yakup Balcı’dan, triportörler ile ilgili açıklama: Türkiye’ye örnek projemize gölge düşürmeye çalışıyorlar

Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, “At arabaları triportörlere dönüşüyor” projesi nedeniyle mağduriyet yaşayan vatandaşların yanında olduklarını belirtti.

Yakup Balcı’dan, triportörler ile ilgili açıklama: Türkiye’ye örnek projemize gölge düşürmeye çalışıyorlar

Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, “At arabaları triportörlere dönüşüyor” projesi nedeniyle mağduriyet yaşayan vatandaşların yanında olduklarını belirtti.

Medya Keşan
Medya Keşan
17 Kasım 2021 Çarşamba 09:41
Yakup Balcı’dan, triportörler ile ilgili açıklama:  Türkiye’ye örnek projemize gölge düşürmeye çalışıyorlar

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Dün, saat 16.30’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Yakup Balcı, geçen yıl Keşan için tarihi bir projeyi daha hayata geçirmenin gururu ve onurunu hep birlikte yaşadıklarını belirterek, “Çağdaş ve katılımcı bir anlayışla Keşan’ımızın gelişimine öncülük ettik. Doğayı ve çevreyi koruyarak

dünya şehirleri ile yarışacak bir Keşan oluşturmak için at arabaları dönüşüyor projesini hayata geçirdik. Bu kapsamda, ilk etapta 104 at arabasını motorlu triportöre çevirdik. Çevre kirliliği, hayvan hakları, insan sağlığı, şehir estetiği ve istihdam gibi konularda gelişim sağlayacak bir proje üretmiş olduk. Nihayetinde,  Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’un Keşan’a teşrifleriyle de bu projenin devir teslim törenini gerçekleştirdik. Bu törende de sayın bakanımız Keşan’ımıza 40 adet daha triportörün sözünü verdi. At arabalarının küçük motorlu taşıma araçları ile entegrasyonu kapsamında; kalan bu 40 adet daha aracın temininde bazı aksaklıklar yaşandı. Fiyatlar arttı. 104’ü beceren Keşan Belediyesi 40 taneyi de çözer. Siyasi parti temsilcileri belediye binasında yıkımda mağdurun yanında olan bazı partiler gerginlik yarattı. Şimdi de bu arkadaşlar bu konuda olayı geriyorlar. Bazı siyasi partili arkadaşlarımız geriyorlar. Kasım ve Aralık arkadaşların atlarını bakımı konusunda bir destekleme yapacağız. Triportör dönüşümüne kadar gerekeni yapacağız. Ocak ayında triportörler teslim edilecek. Keşan Belediyesi sözünün arkasında. Hiç kimse siyasi oyunlar peşinde koşmasın. Mağdur olan arkadaşlarımızın duyguları ile oynamasınlar. 40 triportör teslim edildiğinde şehir merkezinde at arabası kullanmak yasak olacak” dedi.

KEŞAN İÇİN ÖNEMLİ OLAN BU PROJEMİZİ NİHAYETİNE ERDİRECEĞİZ

Bu araçların yurtdışından gelmesi ve pandemi koşulları nedeniyle bazı engellerle gecikmeler yaşandığını ifade eden Balcı, “Tüm bu gelişmelere rağmen, maalesef yine görüyoruz ki; çözüm üretmesi gerekenler en ufak bir olumsuzlukta sorun üretmeye devam ediyor. Yapımda vatandaşın ve Keşan’ın yanında olmayanlar yıkımda yine sahne alıyor.  Keşan için yapılan güzel şeylerin yanında durması gerekenler ne yazık ki; siyaseti Keşan’ımızın kazanımlarına tercih ediyor. Sizlerin huzurunda, yaşanan bazı aksaklıklardan siyasi rant çıkarmak isteyenlere ve fırsat kollayanlara sesleniyorum; bizler sözümüzün arkasındayız. Keşan belediyesi; her zaman olduğu gibi gencimizin, yaşlımızın, üreticimizin, engellimizin, sporcumuzun, sanatçımızın ve esnafımızın yanındayız. Keşan için önemli olan bu projemizi nihayetine erdireceğiz. Yollarda yürüyen mahalle sakinimizin de, yollarda ekmeğinin peşinde koşan at arabacılarımızın da yanındayız. Hayat hesapla değil nasiple yaşanır. Hep söylediğimiz gibi;  kısır çekişmelerin ve taş atmanın değil, Keşan’da taş üstüne taş koymanın peşindeyiz. Bizim aklımızda fikrimizde Keşan. 30 yıldır akla bile getirilmeyen projeler, dönemimizde hayata geçiriliyor. İstiyoruz ki; hizmet ederken de yanımızda olunsun. Halkımızın takdir ettiği, beğendiği ve alkışladığı  hizmetlerin de yanında durulsun. Ama bilin ki; muhalefeti destekleyen vatandaşlarımız da,  bu fırsat kollayan kışkırtıcı ve yapıcı olmayan tavırları beğenmiyor. 104 at arabasının  dönüşümü projesi 1.6 milyon TL’lik bir yatırımı içeriyor. Bu Türkiye’ye örnek bir projedir. Öyle bir iki aksaklık yaşandı diye bu önemli yatırımlara gölge düşürülmesine ne halkımız ne de bizler izin vermeyiz. İnanmaya, yapmaya, çalışmaya, hizmet üretmeye devam edeceğiz. Bu düşüncelerle bizlere vakit ayırdığınız için teşekkür ediyor, her birinizi muhabbet ile selamlıyorum” diye konuştu.

Yakup Balcı, ayrıca at arabası olanların at bakım masraflarının karşılanması amacıyla da bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Balcı,  daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yakup Balcı, şunları söyledi: “83 kişi ehliyetlerini aldı. 30-35 kişi ehliyet alamadı, bunun sebebi de ilkokul mezunu olmadıkları için. Halk Eğitim üzerinden bir okuma yazma kursu ve diploma alacağız bu arkadaşlarımıza ve onlar da ehliyetlerini alacaklar. 104 triportörü verdikten sonra ruhsatlarını verdik. Kooperatif kurduk. Vatandaşlarımız kendi ruhsatlı malları olduğu için satış yapabiliyor. Triportörlerin gelecekte daha da değer kazanacağından satış yapılmasını tavsiye etmiyorum. Mağdur olan arkadaşlarımızın yanındayız. Keşan atsız,  hayvan haklarına saygılı, çevre temizliğini koruyan bir şehir olacak. Mağdur insanlarımızı kimse kullanmasın.”

Yakup Balcı bir soru üzerine ise belediyeye kaydı olmayan at arabacılarına triportör teslimi yapılmadığını ellerinde liste olduğunu ve buna göre dağıtım yapacaklarını söyledi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol