Yıldırır 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nü kutladı “Sahipsiz sokak hayvanları tüm Keşan Halkınındır”

Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Veteriner Hekim Mahmut Yıldırır 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı.

Yıldırır 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nü kutladı “Sahipsiz sokak hayvanları tüm Keşan Halkınındır”

Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Veteriner Hekim Mahmut Yıldırır 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı.

Medya Keşan
Medya Keşan
02 Ekim 2020 Cuma 09:18
Yıldırır 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nü kutladı  “Sahipsiz sokak hayvanları tüm Keşan Halkınındır”

HABER MERKEZİ

Yıldırır, Keşan Belediye Başkanlığı olarak sadece 4 Ekim’de değil yılın her günü sahipsiz sokak hayvanlarının refahını tesis etmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, sahipsiz sokak hayvanlarının sahipsiz değil tüm Keşan halkının olduğunu kaydetti.

“HAYVANLARINDA HAKLARI OLDUĞUNU BİLEREK SAYGI GÖSTERMELİYİZ”

Mahmut Yıldırır, insanların, hayvanlara karşı yapılan haksızlıkların farkına vararak onları korumak istediklerini dile getirerek, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü ile ilgili şunları söyledi: “Bu doğrultudaki dernekler birleşerek Hollanda’nın Lahey kentinde ‘Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu oluşturdular.1931 yılında İtalya’nın Floransa kentinde toplanan bu kuruluş ‘4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’ ilan etmiştir. Ülkemizde de 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanmaktadır. Keşan Belediye Başkanlığı olarak sadece 4 Ekim’de değil yılın her günü sahipsiz sokak hayvanlarının refahını tesis etmek için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Sahipsiz sokak hayvanları sahipsiz değil tüm Keşan Halkınındır. Sokak hayvanlarını korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını, onların daha iyi koşullarda beslenmelerini, barınmalarını sağlamak, yıllardır hayvanlara karşı yapılan haksızlıklardan kötü muameleden korumak ve toplum bilinci oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Tüm bireylerin hayvanları sevme zorunluluğu yoktur. Ancak her medeni insan gibi hayvanlarında hakları olduğunu bilerek saygı göstermeliyiz. Belediyemiz Veteriner İşleri Müdürlüğü 2005 yılından bu zamana kadar 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve uygulama yönetmeliği esaslarına göre çalışmalarını sürdürmektedir. Müdürlüğümüz sahipsiz sokak hayvanlarının kontrolsüz üremelerini önlemek, tedavi etmek, kuduz hastalığına karşı aşılama ve koruyucu hekimlik yapmaktadır. Keşan Belediyesi ve mücavir alanlarında bu güne kadar 5600 civarında sahipsiz sokak hayvanı rehabilitasyonunu (Kısırlaştırma, kuduz, iç parazit, dış parazit aşıları, küpe, mikroçip ile işaretleme vb.) gerçekleştirmiş olup, doğal yaşama bırakılmıştır. Daha sonralarında doğal yaşam alanlarında takipleri yapılarak destek sağlanmıştır. Müdürlüğümüz, Keşan Merkez ve Mücavir alanlarında birçok su ve beslenme odağı tesis ederek sokak hayvanlarının hayatlarını idame etmeleri hususunda destek olmaktadır. Su odaklarımız şebekeye bağlı olarak otomatik olarak dolmaktadır. Beslenme odakları ekiplerimizin kontrolünde sürekli takviye yapılmaktadır. Müdürlüğümüzün Paşayiğit Mahallesi Kocayarma Mevkiinde yapımı süren yeni Sahipsiz Sokak Hayvanları Geçici Bakımevinde faaliyet geçildiğinde daha fazla hayvana ulaşılabilecek ve tedavi konusunda daha geniş imkânlarımız olacaktır. Hayvanlar oyuncak ya da eşya değildir. Hayvan sahiplenirken sorumluluk üstlenildiği, sıkılınca sokağa bırakılarak sorumluluktan kaçılamayacağı unutulmamalıdır. Müdürlüğümüz Sahipsiz Sokak Hayvanları Geçici Bakımevinden hayvan sahiplenenlere Köpek veya kedi evi ile mama, aşı desteğinde bulunulacaktır. 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Kutlu Olsun.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol