Yılın ilk buğday ürünü 5,25 TL’den satıldı

Keşan’da, 2021 yılının ilk buğday ürünü, Keşan TB (Ticaret Borsası)’na getirildi.

Yılın ilk buğday ürünü 5,25 TL’den satıldı

Keşan’da, 2021 yılının ilk buğday ürünü, Keşan TB (Ticaret Borsası)’na getirildi.

Medya Keşan
Medya Keşan
25 Haziran 2021 Cuma 09:51
Yılın ilk buğday ürünü 5,25 TL’den satıldı

SONGÜL KONAR

Burada açık arttırma usulü yapılan temsili salon satışında, 5,25 TL’den Selahattin Kızıl tarafından alındı.

Keşan TB Toplantı Salonu’nda başlayan ilk ürün satışına; Keşan TB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Sezer, Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, 326 sayılı Keşan Tarım Kredi Kooperatifi Yönetimi ve Müdürü Hasan Yıldız, Keşan TB (Ticaret Borsası) yönetimi ve Ürün İhtisas Borsacılığı'nın da önünü açmak amacıyla, TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ortaklığında kurulan LİDAŞ (Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk San. ve Tic. A.Ş.) Keşan Şubesi Müdürü Ali Gücüyeter, S.S. 285 Sayılı Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Müdürü Mehmet Ali Başak, Keşan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Kıyım, Girgin ailesi adına İpsala Ticaret Borsası Başkanı Merhum İbrahim Girgin’in kızı Gamze Girgin Aras ile tüccarlar katıldı.

İlk ürün buğdayın salon satışında konuşmalara başlamadan önce geçtiğimiz aylarda vefat eden İpsala Ticaret Borsası Başkanı Merhum İbrahim Girgin, rahmetle anıldı.

Satış öncesi söz alan Kaymaz, ilk ürünün bölge ve ülke tarıma hayırlı olması temennisinde bulunarak şunları söyledi: “2021 yılında buğday ürününün tüm üreticilerimize bereketli, bol sezon olmasını diliyorum. Geçtiğimiz günlerde yılın ilk arpa ürünü satışı gerçekleşti. Arpa ürünü satışı bu yıl bir hafta geç oldu. Salona gelen buğdayı geçen yıla kıyasladığımızda da buğday da bir hafta geç geldi. Bunun nedeni de son günlerde bölgemizde etkili olan yağışlar.”

Kaymaz’ın konuşmasının ardından sözü, Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen aldı.

2021 yılı buğday sezonunun hem üreticilere hem tüccarlara hayırlı ve bereketli olmasını dileyen Şen, konuşmasında şunlara yer verdi: “Bugün 2021 yılı buğday ürünün ilk salon satışını gerçekleştiriyoruz. Çiftçilerimiz 10 ay süren emeklerinin karşılığını almaya başladı. Kazasız ve belasız bol bereketli bir sezon diliyorum. Salon satışının da hayırlı olmasını diliyorum.”

Daha sonra sözü, LİDAŞ (Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk San. ve Tic. A.Ş.) Keşan Şubesi Müdürü Ali Gücüyeter aldı.

2021 yılı üretim sezonunun hayırlı olmasını dileyen Gücüyeter, şunları söyledi: “2021 yılı üretim sezonun bölgemiz ve ülkemiz adına hayırlı olmasını temenni ediyorum. TMO olarak 1 Temmuz itibari ile alımlara başlayacağız diye düşünüyoruz. Üretim sezonunun bol bereketli ve hayırlı olmasını diliyorum.”

Daha sonra sözü, Keşan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Kıyım aldı.

Kıyım, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Şu anda ürünler de verimler de iyi. Özellikle arpa hasadında rekolte çok iyi.”

Salon satışında hazır bulunan Ekunsan Un Sanayii ortaklarından Tolga Saltık, söz alarak şunları dile getirdi: “2021 yılı harmanının bol bereketli, kazançlı olmasını diliyorum. Üreticilerimiz ürününü inşallah hasarsız, kazasız toplar. Rusya’da un fabrikalarının kurulması ile ilgili ciddi çalışmalar var. Bir Türk profesör bu konuya mihmandarlık ediyor. Onlara bir strateji çiziyor. Bizde şu anda çık ağır bir konteyner problemi var. Afrika’nın tamamında Güney Amerika hattına konteyner bulmakta problem yaşıyoruz. Konteyner fiyatları çok yükseldi, taşıma fiyatları çok yükseldi. Fiyat kabul olsa bile rezervasyon yapmakta ciddi problemler var. Kolay kolay açılacak gibi de durmuyor. Piyasa da açık yük, un yüklemek gibi bir takım çalışmalar var. Un ihracatının iç piyasadaki buğday ticaretine artık konu olmadığını biliyoruz. Önce ithalat, sonra un ihracatı yapılıyor. İhracatın olması ya da olmaması bizim buğday tüketimimizi direk etkisi olan bir durum değil. Un fabrikalarının kapasitelerini zora sokan bir durum var, kapasite kullanım oranları düştüğü zaman iç piyasada çok sert un satışı ile ilgili rekabet haline giriyoruz. Geçen yıldan bu yana buğdayda oluşan fiyat artışı bu sene de vatandaşın yüksek fiyat beklentisi var. Fiyattan ziyade sürdürülebilir tarım için verimin çok önemli olduğunu bununla ilgili tohumculuğun geliştiriliyor olması, metrekareden mümkün olan en yüksek verimi alıyor olmamız gerekiyor. Aksi takdirde bugün hükümet 3 lira seneye 5 lira verir, fiyat her şey demek değil. Bazı çalışmaları esas verimlilik üzerine yapıyor olmamız lazım. Burada Borsa ve Ziraat Odaları yöneticilerine çok ciddi iş düşüyor.”

Daha sonra yeniden söz alan Necmi Kaymaz, “Ülke bazında değerlendirme yaptığımız zaman Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu’da iklimden kaynaklı verim kaybı oldu. Yeni ürün ile beraber buğdaydaki yükselen fiyatlardan en çok etkilenen kanatlı kesim ve yem sanayicilerinin ham madde sıkıntısından kaynaklı buğdaya talep olmuştu. Hayvan yemi olarak veya kanatlı kesimde kullanılan ham maddenin insan gıdasına da ortak olmasından kaynaklı yükseliş olmuştu. Yeni sezon ürün ile beraber Tarım Bakımızın da açıkladığı gibi, hayvancılığa ve yetiştiricilerimize arpa ve mısır temini yapılacak. Bu açıklamadan sonra piyasalarda fiyat ile ilgili normale dönmeler oldu. Fiyatla ilgili beklenti asla gerçeği yansıtmıyor, önemli olan birim metrekareden maliyeti nasıl düşürebiliriz, verimi ve kaliteyi nasıl arttırabiliriz. Çalışmaların bunun üzerine yapılması gerekiyor. Teknolojiyi tarıma katmak için ne gerekiyorsa hep birlikte çalışmaya her zaman olduğu gibi şimdi de hazırız. Üretici hepimize lazım. Bolluk varsa ucuzluk var, ucuzluk varsa enflasyon yok, ithalat yok. Bu yükün altından hep birlikte kalkmamız gerekiyor. Bölge olarak son yıllarda yağışları tam zamanında alıyoruz, çok şanslı bölgedeyiz. Bunu iyi değerlendirmek gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

Konuşmaların devamında söz alan İpsala Ticaret Borsası Başkanı Necmi Sezer ise, “2021 hasat döneminin bölgemize ve ülkemize hayırlı ve bol bereketli olmasını diliyorum. Kazasız, belasız, doğal afetlerden uzak bir yıl olmasını temenni ediyorum, salon satışımız da hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

Yeniden söz alan Necmi Kaymaz, üretimde süne ile mücadeleye dikkat çekerek, şunları söyledi:“Teknolojiyi, bilimi ve analiziz işin içine sokmamız gerekiyor. Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri, her yıl tarlalarda süne ile mücadele yapılıp yapılmaması gerektiğini çiftçilere söylüyor. Yapılması gereken alanlarda süne mücadelesi yapılmalı. Teşhislerden sonra bizlere de görev düşüyor. Mücadele etmemiz gerekiyorsa mücadele etmeliyiz. Bunun farkında olalım. Ürünümüze 10 ay bakıyoruz, alın teri ve emek var. Bir mücadeleyi ihmal edip sonucunda zarar gören yine çiftçimiz oluyor.”

Süne ile mücadele hakkında yeniden söz alan Tolga Saltık, “Her türlü mayalı ürünle ilgili süne çok büyük bir dezavantaj. Ürüne baktığımızda hepsi şahane fakat tüketim alışkanlığımız, üründeki mayalandırmada süne korkunç bir tahribata yol açıyor. Üründe on kriter de yazsanız on birinci kriter olarak süneyi yüksek gördüğünüz anda kalanların hiçbir kıymeti kalmıyor. Bunlar çok önemli. Üründe süne çok ağır bir problem. Ürüne gübre atmak ne ise süneyi de öyle görmek lazım” diye konuştu.

ÜRETEN DE ALAN DA MAHMUTKÖY’LÜ

Çiftçi Adem Başkaya’nın getirdiği Maden cinsi 1 ton ağırlığındaki buğday, salon satışı ile açık arttırmaya sunuldu. Keşan TB personeli Mehmet Emek tarafından, 2,25 TL'den açık arttırmaya sunulan; hektolitre 80,8, gluten 30,7, indeks 60, protein 12,8, nişasta 70,8, selüloz 3,2, süne 3,8, nem 11,8 değerlerine sahip ilk buğday ürünü, Mahmutköy’lü üretici Selahattin Kızıl tarafından kilosu 5,25 TL’den satın alındı. Açık arttırmanın sonrasında, Keşan TB yönetimi tarafından, 50 litrelik mazot fişi ile günün anlam ve önemini belirten plaket, Keşan Ziraat Odası tarafından küçük altın, 326 sayılı Keşan Tarım Kredi Kooperatifi tarafından da yaprak gübresi Kızıl’a takdim edildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol