Bu yazıyı biraz bekletmemin nedeni, Sarı ve Kırmızı liste arasında gerginlik yaratan 'ne düğü belirsiz' internete konulan açıklama ve bazı gelişmeler nedeniyle böylesine önemli bir konuda sarı listeden, zorunlu açıklama gelebilir beklentisiydi.

Genelde bilinen tanımıyla, Demokrasinin olmazsa olmazlarından sayılan 'Dürüst Ahlaklı Seçimler'dir. Eğer bu başarılamazsa anti-demokratik söylem ve uygulamalar her yerde, havalarda uçuşur. Sonra döner dolaşır, bu yöntemlerden geçici avantaj sağlayanları da bir gün bir yerlerinden vurur. Bence, böyle bir anarşi ve kaosu hayal dahi etmek çok acıtıcıdır, üzücüdür. Bir meslek odasının seçimlerinde centilmenlik ve demokratik seçim kuralları ihlal edilmiş, uygulanmamıştır. Genel olarak odanın tüm üyelerine ve dolayısıyla Keşan halkına 'olumlu örnek' olmak yerine, uzun süreli yönetimde olmanın her türden avantaj ve ilişkilerini kullanarak, eşit şartlarda olmayan seçim koşulları uygulanmıştır.

Birçok konuda rol model, örnek olması gereken bazı iş insanları 'yine ben olayım, ben olmalıyım, ben olmazsam olmaz' tek benci hırslarına, beklentilerine yenik düşerek iyi örnek olmamışlardır. Öncelikle bir süre önce sarı listenin başkan adayı yerel gazetelere yaptığı açıklamada oda seçimlerinde bir daha aday olmayacağını 'siyasette yer alacağını' açıklamış ve bazı görüşmeler yaptığı gündeme gelmiştir. Her ne yaşandı ise, önceki açıklamayı yok sayarak ve hiçbir açıklama yapmadan tekrar sahneye dönmüş, aday olmayacak diye 'adaylığı düşünenler' ters köşeye yatmışlar ve maalesef 'ilkeler' tatile çıkmış, alaycı bir ifade ile nanik yaparak herkese el sallamaktadır. Ancak; seçim sonuçlarının yakın, kritik dengelerde olması nedeniyle, büyük olasılıkla yeni başkan adayı gündeme gelebilir.

Gelelim sarı listeyle aday olmuş şuan ki oda yönetimine, uzun yıllar yönetimde kalmış ve bu süreçte çok yönlü ilişkiler kurgulanmış-geliştirilmiş, vaatler-sözler verilmiş, oda seçimlerinin hemen öncesinde adeta 'yağmur misali' şovlar yapılmış, makamlar-koltuklar, reklam ve propaganda için harcananlar, adeta siyasi parti çalışmalarını aratmayacak gerginlik yaratacak söylem ve davranışlar, sağcıyla sağcı-solcuyla solcu söylemleriyle takiye taktikleri, hükümetin tam seçimler öncesi açıkladığı 'Nefes kredisi' öne çıkartılarak 'pazartesi' hemen işlemleri başlatacağız vaatleriyle 'seçim havucu' açıklaması vb. daha neleri, hangilerini yazayım. Elbette en çirkin olanı, seçimlerin hemen öncesinde cevap-açıklama hakkı dahi tanımayacak bir zamanlamayla, bir kadın 'resmi ve ismiyle' internette yapılan açıklamada Kırmızı Listenin başkan adayına yönelik olarak 'x tarikatından olduğu kayınpederinin şucu-bucu olduğu' açıklaması etik-ahlaki olmayan bir yöntemdir. Bunu yapan, yaptırtan her kim ise şiddetle eleştirilmeli, yarın kendisine de yapılabileceğini varsayarak bu yol-bu kapı bir daha açılmamak üzere kapatılmalıdır. Sarı yada Kırmızı Listeye oy-destek verenler, bu yapılanı yok sayarak görmezden gelip susarak bir biçimde onaylanmış olurlarsa, bu 'kirli yöntemi' olağan hale getirerek, bundan sonra yapılacak seçimlerde bu ve benzeri kirli yöntemler yaygın biçimde uygulanır hale gelir. Bu da, tüm oda üyelerini son derece rahatsız, huzursuz eder.

1439 üyeden 1171'i oy kullanmış 268 üye oy kullanmamıştır. Sarı liste 603 oy, Kırmızı liste 548 oy almıştır. Yukarıda yazdığım, Sarı listenin tüm olanak ve girişimlerine rağmen, sadece, 55 oy fark yapabilmiştir. Yani artı eksi 28 oydur. Bu 'kirli yöntem' gündeme gelince kararını değiştirerek sarı listeye veren kaç kişi olmuştur? Bunu duyup ya da okuyunca etkilenip, 268 kişilik oy kullanmayanlardan kaç kişi oy kullanmaya gelmemiştir? Bu bilinmez. Ama bilinen bir gerçek, 'Dürüst ve Demokratik' olması gereken seçimlere, 'meşruluk gölgesi' düşmüştür.

Tüm bu yaşananlara rağmen kızgınlık, kırgınlık, gerginlik sürdürülmemelidir. Sarı listeye destek verenler, Kırmızı listeye destek verenlerle bir araya gelerek içtenlikle yapılacak görüşmelerle çözüm üretilmelidir. Buna Keşan, İpsala, Enez iş insanlarının ciddi ihtiyacı vardır.

Yoksa 'Atı alan Üsküdar'ı geçti' denilirse, at geçişlerine köprüler kapalı olması nedeniyle, herhangi bir araçla karşıya geçirilen atın ayakları uyuşur-tutulur, fazla ileriye gidemez, bir müddet sonra çöker, düşer kalır. Sonra kim, kimler kaybeder düşünmek lazım.

En kaba, bayağı ve göz karartan ihtiras, iktidar hırsıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Çakıroğlu İnşaat 2018-04-08 23:30:15

Ağzınıza, yüreğinize sağlık....Tespitler çok doğru ve haklı. Kişisel hiçbir olay bir kurumun değerlerinin önüne geçmemeli. Saygılar...