Çoğu kadın makyaj yapmayı sever ve günlük hayatta makyajlı gezer,özellikle önemli günlerde makyaj daha çok önem kazanır.Son yıllarda yapılan araştırmalarda sağlıksız üretilen makyaj malzemelerinin cilt sağlığını tehdit edebilir.Ayrıca bilinçsiz yapılan seçimlerde cilt güzelliğini ve sağlığı bozabilmektedir.İşte bu nedenden dolayı makyaj malzemesi alırken seçiçi ve dikkatli olunmalıdır. 

Peki nelere dikkat etmeliyiz? 

Ürüne bağlı ; 

-Elden ve faturasız ürün alınmamalı.Çünkü bu ürünlerin çoğunun kullanım süresi geçmiş oluyor.Son kullanma tarihi geçmiş ürünler de toksit ve alerjik etkiler gösterebiliyor. 

-Organik sertifikalı ürünler tercih edilmeli ancak maddi anlamda alım zorluğu yaratıyorsa,mümkün olduğunca az kimyasal  içeren ürünler alınmalıdır. 

-Parabensiz ürünler tercih edilmeli çünkü raf ömrünün uzun olması için kullanılan kimyasal bir maddedir. 

-Sodyum lauryl sülfat,hamile annelerde bebeğin göz gelişimine olumsuz etkiler.Bu yüzden özellikle hamile bayanların gebelikleri sürecinde kullandıkları ürünlerin içerisinde bu maddenin olup olmadığına dikkat etmeleri gerekir. 

-Madeni yağlar,petrol içerikli olduklarından cildin hava alma kanallarını kapatarak tene zarar verir,ciltte beyaz komedonların oluşmasını sebep olur.Bu yüzden madeni yağ içeren ürünlerin satın alınmamalıdır. 

-Ürünün raf ömrünü özellikle dikkat edilmelidir.Kullanım süresi dolmuş malzemeler,toksit etki göstermeye daha meyillidir ve beklenmedik yan etkilerin, alerjilerin gelişmesine neden olabilir. 

-Bozuk ürünün görüntüsü değişir.Fondötenin ve rujun yağı ayrılmış görünür.Rimelde ise pütürler ve çürüme fark edilir.Bu nedenle satış sirkülasyonunun hızlı olduğu yerlerden alışveriş yapılması gerekilir. 

-Makyaj malzemelerin kullanım sıklığı düşünülüp küçük ve miktar olarak az olanları tercih edilmelidir.Aksi takdirde bitirmeden son kullanma tarihleri dolabilir. 

-Göz kalemi alırken,ucu açık ve başkaları tarafından kullanılmış olanlar alınmamalıdır.Bu etkenler enfeksiyon riskini arttırır. 

Kişiye bağlı; 

-Çoğu makyaj malzemesi artık cilt tipi göre üretiliyor.Özellikle fondöten  seçiminde  buna dikkat edilmelidir.Kuru cilt için yağ bazlı,yağlı cilt için ise su bazlı ürünler kullanılmalıdır. 

-Kişinin alerjik yapısı varsa il kullanacağı ürünü test etmelidir.Bunun için ideal yol deneme ürününü 2 gün dirseğin iç kısmına sürmektir.Deri reaksiyonları genelde 72 saat içerisinde ortaya çıkar.Göz kalemi,göz farı ve rimel alerji riski yüksek ürünlerdir.Dolayısıyla bu malzemelerde deneme ürününün kullanımı önemlidir.Kişi bir markadan memnun kaldıysa ve sıkıntı yaşamamışsa ,alerji riskini düşürmek adına aynı markaya devam edebilir. 

Daha detaylı bilgi için Keşan Halk Eğitim Merkezi’nde vermiş olduğu eğitimlere katılabilirsiniz... 

                                                                                                                            Güzelleşmek Üzere... 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol