Güle güle Yaşar ağabey

Sizce David’in yaptığı şey, harika değil mi?

Geçen günlerde yıllar önce paylaştığım bir video facebook’un anılar bölümünde hatırlatmasıyla karşıma geldi. David ismindeki yaşlı adam hasta bebeklerle ilgileniyor. Nedenini öğrenince duygulanacaksınız. Videoda yaşlı bir adam, hasta bebeklere kendi torunuymuş gibi ilgi gösteriyor. Ve hastanenin dedesi olarak kendisini görüyorlar. David, haftada iki kez çocuk hastanesini ziyaret ediyor. Ama bu ziyareti kimse bilmiyor. Yaşlı adamın yaptıkları bebeklerin ve çocukların hayatında büyük fark yaratmış. David Deutchman, diğer adıyla yoğun bakım ünitesi dedesi. David, son 12 yıldır ebeveynleri hastaneye gelemeyen yoğun bakım ünitesindeki erken doğmuş veya hasta bebeklerle ilgileniyor. Bebekleri yalnız başlarına yoğun bakım ünitesinde günlerin değil aylarını geçiriyor. David, “Ebeveynlerinin evde ilgilenmesi gereken diğer çocukları olduğundan veya uzakta yaşadığından hastaneye sık sık gelemiyorlar” diyor. “Bebekleriyle ilgilenen birileri olunca çok seviniyorlar” diye ekliyor. Bu arada David Deutchman, kendi başına iki kızını ve iki torununu büyütmüş. Ve hala da büyütmeye devam ediyor. David, arkadaşlarının kendisine bu hastanede ne yaptığını sorduklarında, “Bebeklerle ilgilendiğimi bazense üstüme kustuklarını veya işediklerini söylüyorum ve bu benim için sorun değil. Bana bunu neden yaptığımı soruyorlar. Bebeklerle ilgilenmenin verdiği manevi hazdan habersizler.” şeklinde arkadaşlarına yanıt veriyor.

David, bebeklerin sağlıklı şekilde büyüyebilmesi için onlara gerekli ilgi ve sevgiyi gösteriyor. Hastanede bebeği olan bir anne ise David için şunları söylüyor: “Bizim için çok değerli biri. Bebekleri ve hemşireler ona bayılıyorlar.” Sizce David’in yaptığı şey, harika değil mi?

Dünya böyle güzel insanların hatırına mı dönüyor ne dersiniz?

Haftanın Trend Topic’i:

Söz konusu altın olunca milletin ilgisini çekiyor tabii

Bu hafta da yeni bir bölüm daha ekleyeyim dedim. Medya Keşan’ın internet sitesi, sosyal medya mecralarındaki en çok okunan haberlerin istatistiklerini sizlerle paylaşmak istedim. Daha önce bunu yapıyordum 3 yıl gibi bir ara vermiştim. Bu haftadan itibaren yeniden başlıyorum istatistikleri vermeye. Bu haftanın tartışmasız Trend Topic haberi Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Meclis Başkanı ve Özkaya Kuyumculuğun sahibi Orkun Özkaya’nın altındaki gelişmeleri değerlendirdiği haberdi. Genelde döviz, altın gibi yatırım araçlarının haberleri dikkat çeker. Daha çok okunur. Ancak Özkaya’nın haberi aldı başını gitti. Hemen istatistikleri vereyim:

580.852 kişiye erişilen haberimize 39.748 toplam gönderi tıklaması...
32.596'ü bağlantı tıklaması...
479 kişi ifadede bulunmuş...
7 paylaşım ve 20 yorum almış...
Katkısı olan herkese teşekkürler…

Not: Görselde 14 Ekim’in verileri var.

Keşan Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nevzat Meriç’le yaptığımız süt haberi de 115.360 kişiye erişim ile 2. Sırada yerini alıyor. Meriç’in haberini 120 kişi paylaşmış, haberine de 117 de yorum yapılmış.

Güle güle Yaşar ağabey

Ramazan Bayramın 1. günüydü. Ve 4 günlük bir sokağa çıkma yasağı vardı. Arife gününden başlayarak bayram süresince devam edecek yasakla beraber fırınlar dışında diğer işletmeler kapalıydı. Bayramın ilk günü canlı yayın yapmak için boş Keşan sokaklarına arabamla çıkmıştım. İlk durağım önceden haberleştiğimiz Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’ydu. Canlı yayında Başkanımızla evinin önünde kızıyla beraber kısa bir bayram mesajı tadında bir söyleşimiz oldu. Söyleşi bittikten sonra tam arabama giderken 0533 147 74 24 nolu Medya Keşan Whatsapp Hattının zili çalmaya başladı. Telefonu açtım. 60’lı yaşlarda bir amca. Bana hangi fırınların açık olduğunu sordu. Ben de ona listedeki fırınların ismini söyledim. ‘Ben’ dedi. ‘KOAH hastasıyım dışarı çıkamıyorum. Korkuyorum’ dedi. İsmini sordum ‘Yaşar benim ismim’ dedi ve ben de ‘Siz hiç dışarı çıkmayın Yaşar ağabey. Adresinizi bana söyleyin istediğiniz ne ise fırından alır getiririm size’ dedim. Neyse ben aldım siparişleri, Yaşar Ağabeyin TOKİ’deki evine doğru yol aldım. Telefon konuşmalarımızla evi buldum. En üst katta oturuyordu. ‘Siparişlerini getirdim Yaşar ağabey’ dedim.

‘İyi bayramlar’ dedikten sonra hoşbeş konuştuk.

‘Seninle canlı yayın yapabilir miyiz Yaşar ağabey’ dedim. O da olur dedi.

 Şeker tansiyon hastalığı da olan Yaşar ağabeyim tesadüfen bizim telefonumuzu bulduğunu söyledikten sonra ‘Keşan Belediye Başkanımızın haberini gördüm orada medya Keşan’ın telefonunun gördüm sizi aradım.’ dedi.

Yaşar ağabey, ‘Allah Razı olsun’ diyerek, ‘bu bayramda ne diliyorsanız o olsun’ şeklinde konuşarak bize teşekkür etti. Yaşar ağabey geçen yıl eşini kaybettiğini yalnız yaşadığını dile getirerek, kronik hastalığı olduğu için risk almak istemediğini söyledi. Canlı yayınımızın sonunda Yaşar ağabeyden bayram mesajını sormuştum o da ‘Tüm Türkiye’nin bayramını kutluyorum, en içtenlikle’ demişti ve ‘bir ihtiyacın olursa biz buralardayız’ diye ben de kendisine cevap vermiştim.

“Allah rahmet eylesin.

Mekanın cennet olsun Yaşar abi.

Sarı papatyana kavuştun sonunda.

Nur içinde uyuyun ikiniz de”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol